news

تزریق واکسن آنفولانزا در پاندمی کرونا چقدر جدی است؟

By سپتامبر 18, 2020 No Comments

با فرا رسیدن فصل پاییز، بار دیگر همه‌گیری آنفولانزا به دغدغه سیاست‌گذاران سلامت در جای‌جای دنیا تبدیل شده است؛ اما امسال با وجود پاندمی کروناویروس، این دغدغه پررنگ‌تر است، چرا که پزشکان می‌گویند با شیوع آنفولانزا، بار پذیرش بیمارستان‌ها از ظرفیت آن‌ها فراتر خواهد رفت.

به گزارش نیویورک تایمز، در آمریکا تلاش بر این است که تقریباً برای همه افراد هرچه زودتر واکسن آنفولانزا تزریق شود. دکتر کوین بن، مدیر ارشد شرکت داروخانه‌های زنجیره‌ای والگرینز که از ۱۷ آگوست ۲۰۲۰ (۲۷ مرداد ۹۹) تزریق واکسن آنفولانزا را در شعبات خود شروع کرده می‌گوید: «ما برای مبارزه با کووید ۱۹ چیز زیادی در دست نداریم، به همین دلیل پزشکان امسال به جای تمرکز بر پیشگیری از آنفولانزا، سعی می‌کنند واکسن‌های آن را به هر جا که می‌توانند ببرند.»

تمام آنچه پزشکان در آمریکا درباره واکسن آنفولانزا توصیه می‌کنند را می‌توانید اینجا بخوانید:

چه کسانی باید واکسن بزنند؟
دکتر اوچنا ایکدیوبی، استادیار بیماری‌های عفونی و طب داخلی دانشگاه ییل می‌گوید: «تمام افرادی که بالای ۶ ماه سن دارند؛ به‌خصوص افراد بالای ۶۵ سال، مبتلا به آسم و بیماری‌های قلبی، زنان باردار و افرادی که به دلیل تعامل با گروه‌های آسیب‌پذیر در معرض خطر هستند باید این واکسن را دریافت کنند.»

افزایش نگرانی نسبت به تأثیر دو ویروس شایع، سبب شده عده‌ای واکسن آنفولانزا را اجباری کنند. دانشگاه کالیفرنیا این ماه به تمام دانشجویان و کارکنان خود گفته است که باید تا اول نوامبر ۲۰۲۰ (۱۱ آبان ۹۹) واکسن بزنند و ایالت ماساچوست تمام دانش‌آموزان و دانشجویان بین ۶ ماه تا ۳۰ سال خود را ملزم کرده تا پایان سال واکسن آنفولانزا را دریافت کنند. گفتنی است اکثر دانشکده‌های دندان‌پزشکی آمریکا واکسن آنفولانزا را رایگان یا با هزینه بسیار کم برای دانشجویان و کارکنان تزریق می‌کنند.

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا تا چه تاریخی است؟
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) توصیه می‌کند همه در ماه‌های سپتامبر و اکتبر (اواسط شهریور تا اواسط آبان) یعنی قبل از آغاز فصل آنفولانزا واکسن آن را دریافت کنند. متخصصان پیشنهاد می‌دهند بزرگسالان بالای ۶۵ سال و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند تا اواسط سپتامبر (اواخر شهریور) صبر کنند که ایمنی واکسن برای تمام فصل باقی بماند؛ اما سایرین نیازی به این ملاحظات ندارند.

دکتر ویلیام شافنر، مدیر موسسه ملی بیماری‌های عفونی می‌گوید: «شیوع آنفولانزا در فوریه (ماه بهمن و اسفند) به اوج خود می‌رسد. بنابراین اگر از زمان توصیه شده عقب مانده‌اید، باز هم اقدام کنید. البته واکسن زدن به این معنا نیست که شما آنفولانزا نمی‌گیرید، بلکه ممکن است به درجات خفیف‌تری از این بیماری مبتلا شوید.»

آیا واکسن آنفولانزا ایمن است؟
بدون شک! هیچ عوارض جنبی از تزریق واکسن آنفولانزا مشاهده نشده است. برخی از افراد علائم خفیفی مانند خارش چشم یا کوفتگی یا سوزش محل تزریق را بعد از تزریق واکسن تجربه می‌کنند که بعد از چند روز رفع می‌شود.

تکلیف افرادی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند چیست؟
در تولید برخی از واکسن‌ها از تخم‌مرغ استفاده می‌شود؛ بنابراین افرادی که به این ماده غذایی حساسیت دارند نباید آن‌ها را دریافت کنند. البته حساسیت خفیف یا متوسط منعی برای دریافت واکسن آنفولانزا ایجاد نمی‌کند؛ اما برای افرادی که به تخم‌مرغ آلرژی شدید دارند، واکسن فاقد تخم‌مرغ هم وجود دارد. اگر شخصی هم باردار است هم به این ماده غذایی آلرژی دارد باید با پزشکش مشورت کند.

افرادی که از تزریق می‌ترسند راه دیگری دارند؟
نوعی از واکسن آنفولانزا وجود دارد که می‌توانید آن را از طریق بینی دریافت کنید. در گذشته گفته می‌شد برای کودکان، بهترین راه استفاده از این نوع واکسن است؛ اما راهنمای آن در سال‌های اخیر تغییر کرده و برای افراد بین ۲ تا ۴۹ سال، به‌استثنای زنان باردار یا افرادی که بیماری‌های خاص دارند تجویز می‌شود. البته این اسپری چندان رایج نیست و باید آن را از پزشک درخواست کرد.

در آمریکا واکسن آنفولانزا کجا تزریق می‌شود؟
در حال حاضر در آمریکا داروخانه‌ها واکسن آنفولانزا را در اختیار دارند و آن را برای کودکان تزریق می‌کنند. در ضمن در این کشور برای نمایش نزدیک‌ترین محلی که واکسن آنفولانزا در آن موجود است، وبسایتی وجود دارد.

آیا واکسن آنفولانزای امسال متفاوت است؟
واکسن آنفولانزا هرسال بر اساس نوع بیماری که پیش‌بینی می‌شود در آمریکا شیوع یابد به روز می‌شود؛ اما امسال واکسن افراد بالای ۶۵ سال برای ایمنی در برابر ۴ نوع آنفولانزا ساخته شده و این در حالی است که سال‌های گذشته افراد را در برابر ۳ نوع از آن ایمن می‌کرد. نوعی از واکسن که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود هم مجوز گرفته است.

قیمت واکسن چقدر است؟
افرادی که بیمه خصوصی دارند یا تحت پوشش مدیکر یا مدیکید هستند، واکسن را رایگان یا با هزینه کم دریافت می‌کنند؛ اما قیمت واکسن آزاد در داروخانه‌های مختلف متفاوت است. برای مثال در والگرینز واکسن افراد بالای ۶۵ سال حدود ۷۳ دلار و برای سایرین حدود ۴۱ دلار است و در سایر داروخانه‌ها هم کمابیش با همین قیمت به فروش می‌رسد.

خطر اختلاط دو بیماری آنفولانزا و کروناویروس چقدر است؟
پزشکان در این مورد چیزی نمی‌دانند. برخی از آنان امیدوارند اقدامات پیشگیرانه‌ای که در کروناویروس توصیه می‌شود برای آنفولانزا هم مؤثر بیفتد و برخی توصیه می‌کنند افراد ماسک زدن، فاصله‌گذاری اجتماعی و شستن دست‌ها را در فصل شیوع آنفولانزا با جدیت بیشتری رعایت کنند.

با فرا رسیدن فصل پاییز، بار دیگر همه‌گیری آنفولانزا به دغدغه سیاست‌گذاران سلامت در جای‌جای دنیا تبدیل شده است؛ اما امسال با وجود پاندمی کروناویروس، این دغدغه پررنگ‌تر است، چرا که پزشکان می‌گویند با شیوع آنفولانزا، بار پذیرش بیمارستان‌ها از ظرفیت آن‌ها فراتر خواهد رفت. به گزارش نیویورک تایمز، در آمریکا تلاش بر این است …