news

دندانپزشکی که معنای زندگی را در کمپ پناهجویان می‌جوید

By سپتامبر 20, 2020 No Comments

دکتر برونا کادلتز (Bruna Kadletz) دندانپزشک سابق برزیلی، فعال حقوق بشری است که معنای زندگی‌اش را در سفر به کشورهای درگیر جنگ و کمپ‌های پناهندگانی که از آشوب سرزمینشان گریخته و زندگی را در تکه‌ای از خاک غربت می‌جویند پیدا کرده است.

او که حالا دندانپزشکی را کنار گذاشته، به دل جنگ و آوارگی جنگ‌زدگان سفر می‌کند و می‌کوشد به هر طریق که می‌تواند مرهمی بر زخم مردمی باشد که آوار بلایای انسانی بر سرشان فرود آمده است.

دکتر کادلتز که حالا ۳۷ سال دارد، پس از سفر خود به کمپ‌های پناهندگان در لبنان و فلسطین، کتاب و فیلم مستند یک ساعته به نام «سرزمینم در من زندگی می‌کند (My land lives in me)» منتشر کرد که از صحبت او با یک فلسطینی که در تبعید و کمپ پناهندگان در لبنان به دنیا آمده بود الهام گرفته بود. این پناهنده که آرزو می‌کرد به سرزمین نیاکانش بازگردد این جمله را گفته بود که: «همه مردم در سرزمینشان زندگی می‌کنند؛ اما سرزمین من در درون من زندگی می‌کند.» و همین انگیزه‌ای برای دکتر کادلتز ایجاد کرد که فیلمی از رنج‌های امثال او بسازد. او که برای دیدن جنگ فلسطین و اسرائیل ۱۰ هزار کیلومتر از برزیل تا فلسطین راه پیمود، در فیلم خود، بیننده را به خط مقدم آوارگی می‌برد و روایت پناهندگان و مهاجرانی که از سرزمین خود رانده شده‌اند را از پناهندگان حوضه آمازون گرفته تا کمپ‌های لبنان و فلسطین بیان می‌کند.

این فعال حقوق بشر درباره اولین جرقه‌ای که انگیزه کارهای انسان دوستانه را در درونش شعله‌ور ساخت می‌گوید: «سال ۲۰۰۸ زمانی که ۲۵ ساله بودم، به ایالت دورافتاده مارانهاو در برزیل رفتم و رنج بشر را به معنای واقعی دیدم. آنجا چهره فقر آن‌قدر زشت بود که حتی نمی‌توانستم تصور کنم.»

این امر سبب شد دکتر کادلتز به دنبال تحصیل در رشته «جامعه‌شناسی و تغییرات جهانی» برود و تحقیقاتی را درباره پناهندگان و مهاجران آسیب‌پذیر در آفریقای جنوبی پی بگیرد. از آن زمان به بعد به کشورهای زیادی در اروپا و خاورمیانه مسافرت و از نزدیک با پناهندگان آن‌ها دیدار کند. او می‌گوید: «تلاش من در مسافرت‌هایم این است که فرهنگ انسانیت و مهمان‌نوازی را در پذیرش پناهندگان پرورش دهم.»

این فعال حقوق بشر سازمان مردم نهادی به نام حلقه‌های مهمان‌نوازی (Circles of Hospitality) در برزیل تأسیس کرده که تلاش می‌کند با ابداعات اجتماعی، فرهنگی و آموزشی برای پناهندگان تسهیلاتی را برای سکنی گزیدن آن‌ها در کشورهای میزبان فراهم آورد.

منبع: middleeastmonitor.comدکتر برونا کادلتز (Bruna Kadletz) دندانپزشک سابق برزیلی، فعال حقوق بشری است که معنای زندگی‌اش را در سفر به کشورهای درگیر جنگ و کمپ‌های پناهندگانی که از آشوب سرزمینشان گریخته و زندگی را در تکه‌ای از خاک غربت می‌جویند پیدا کرده است. او که حالا دندانپزشکی را کنار گذاشته، به دل جنگ و آوارگی جنگ‌زدگان …