news

پاسخ به ابهامات موجود درباره آئروسل‌های دندانپزشکی و کووید ۱۹

By سپتامبر 27, 2020 No Comments

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، آئروسل‌ها یا قطرات ریز آب که حین درمان‌های دندانپزشکی ایجاد می‌شوند را با فرض یکسان بودن آن‌ها با آئروسل‌هایی که هنگام جراحی‌های پزشکی تولید می‌شوند، خطرناک برشمرده است.

به گزارش لنست، در مطب دندانپزشکی، خطر انتقال بیماری در وهله اول از بیماران فاقد علامت یا با علائم خفیف وجود دارد. اگرچه هیچ مشاهده‌ای مبنی بر اینکه آئروسل‌های ناشی از درمان‌های دندانپزشکی منجر به انتقال کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ می‌شوند وجود ندارد، با توجه به جدی بودن شرایط اپیدمیک بیماری کروناویروس، دستورالعمل‌ها ملاحظاتی را در این زمینه در نظر گرفته‌اند. برای پالایش کردن دستورالعمل‌های آینده، سؤالات زیادی در زمینه کنترل عفونت در مطب‌های دندانپزشکی وجود دارد که باید پاسخ داده شود.

۴ سؤال مهم درباره آئروسل‌های دندانپزشکی

سؤال اول این است که آیا آئروسل‌های دندانپزشکی مشابه آئروسل‌هایی هستند که در جراحی‌های نای و نازوفارنکس و تحت بیهوشی ایجاد می‌شوند؟

آئروسل‌های دندانپزشکی در نتیجه اسپری شدن آب یا هوا ایجاد می‌شوند که این خود هرگونه ویروس موجود را به طور قابل ملاحظه‌ای در مقایسه با جراحی‌های تحت بیهوشی بر روی راه‌های هوای فوقانی که آب‌پاشی در آن‌ها صورت نمی‌گیرد و راه هوایی دست‌کاری می‌شود رقیق می‌کند. به‌علاوه، در کار دندانپزشکی از دستگاه‌های مکش با حجم بالا استفاده می‌شود که آئروسل‌ها را کاهش می‌دهد و در صورتی که از رابردم استفاده شود بار ویروس‌ها کاهش می‌یابد.

سؤال دوم این است که آیا آئروسل‌ها، به خصوص انواع دندانی آن‌ها، حاوی ویروس عفونی هستند؟

تا امروز آزمایش‌ها معطوف به PCR شده‌اند و حتی اگر نتیجه آن‌ها مثبت بوده برای فهمیدن اینکه یک ویروس پتانسیل عفونت‌زایی دارد یا خیر باید کشت ویروسی انجام گیرد.

سؤال سوم این است که با توجه به اقدامات احتیاطی موجود، چه شواهدی مبنی بر شیوع بیماری‌های عفونی تنفسی حین درمان‌های دندانپزشکی وجود دارد؟

قبل از پاندمی شدن کووید ۱۹، دندانپزشکان در درمان‌های روزمره، به خصوص آن‌ها که آئروسل ایجاد می‌کردند، ماسک و عینک‌های محافظ می‌زدند و دستکش می‌پوشیدند. راهنمای CDC می‌گوید انتقال کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ از یک شخص به شخص دیگر و از طریق تماس با سطوح، راه اصلی انتقال این ویروس نیست. به علاوه تخمین خطر آئروسل‌ها و سطوح آلوده باید بر اساس ریکاوری ویریون‌های زنده باشد نه فقط بر اساس آزمایش PCR.

سؤال آخر این است که آیا دندانپزشکان بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس هستند؟

اطلاعات دندانپزشکان با گذشت زمان گردآوری می‌شوند و ابتلای آن‌ها به عفونت با کل جامعه مقایسه خواهد شد؛ اما تا به امروز هیچ‌گونه ابتلای خوشه‌ای به بیماری‌هایی که از سیستم تنفسی منتقل می‌شوند از جمله کروناویروس در بیماران و دندانپزشکانی که در یک مطب دندانپزشکی حضور داشته‌اند مشاهده نشده است.

منبع: https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(20)30636-8/fulltext

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، آئروسل‌ها یا قطرات ریز آب که حین درمان‌های دندانپزشکی ایجاد می‌شوند را با فرض یکسان بودن آن‌ها با آئروسل‌هایی که هنگام جراحی‌های پزشکی تولید می‌شوند، خطرناک برشمرده است. به گزارش لنست، در مطب دندانپزشکی، خطر انتقال بیماری در وهله اول از بیماران فاقد علامت یا با علائم …