news

جایزه نوبل پزشکی و تنها دندانپزشکی که نامزد آن شد

By اکتبر 12, 2020 No Comments
دکتر لئونارد لینکو

با فرا رسیدن ماه اکتبر، مجامع علمی بار دیگر شاهد اخبار مربوط به جوایز نوبل و برندگان معتبرترین جایزه علمی دنیا هستند. جایزه‌ای که در بزرگداشت تلاش‌های تأثیرگذار در علم پزشکی تاریخچه طولانی دارد و در طول این تاریخ، یک دندانپزشک هم توانسته است برای دریافت آن کاندید شود.

دکتر لئونارد لینکو (Leonard I. Linkow) دندانپزشک آمریکایی متولد سال ۱۹۲۶ و درگذشته ۲۰۱۷، از پیشگامان علم ایمپلنتولوژی بود و بسیاری او را پدر ایمپلنت‌های دندانی می‌دانند. او سال ۱۹۶۲ به دعوت کمیته‌ی نوبل، توانست به کاندیداتوری جایزه نوبل پزشکی دست یابد و تا این تاریخ تنها دندانپزشکی است که کاندید این جایزه شده است.

دکتر لینکو قبل از تحصیل دندانپزشکی، بازیکن حرفه‌ای بیسبال و در جنگ جهانی دوم اپراتور رادیوی نیروی هوایی آمریکا بود؛ اما بعد از آن به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک رفت و سال ۱۹۵۲ از آن فارغ‌التحصیل شد. او ۴ ماه بعد از فارغ‌التحصیلی نخستین جراحی ایمپلنت خود را انجام داد و در دوران کار درمانی خود برای ۱۰۰ هزار بیمار ایمپلنت جایگذاری کرد.

ابداعات او در ایمپلنت‌های دندانی شامل ایمپلنت تیغه‌ای، ایمپلنت ساب پریواستیل سه‌پایه و طراحی شش‌گوشه داخلی برای ایمپلنت‌هایی به فرم ریشه می‌شوند. او نخستین کسی بود که از ایمپلنت‌های تیغه‌ای تیتانیوم استفاده کرد و سال ۱۹۸۴، ایمپلنت سه پایه ساب پریواستیل مندیبولار را برای بیماران مبتلا به آتروفی پیشرفته فک پایین که نمی‌توانند به طور موفقیت‌آمیزی با ایمپلنت‌های رایج به فرم ریشه دندان و بدون پیوند استخوان درمان شوند ساخت.

دکتر لینکو از بنیان‌گذاران انجمن دندانپزشکی زیبایی آمریکا بود و ۱۸ کتاب و بیش از ۱۰۰ مقاله‌ی کلینیکی نوشت و ۳۶ گواهی ثبت اختراع در زمینه ایمپلنت‌های دندانی داشت و در زمان مرگش استاد دانشگاه محل تحصیلش در ایمپلنتولوژی بود.

ارتوپدی که مدعی پدری ایمپلنتولوژی دندانی است

پروفسور اینگوار برونمارک

جالب است بدانید ایمپلنت‌های دندانی سبب شد فدراسیون جهانی دندانپزشکی (FDI) برای کاندیداتوری یک پزشک برای جایزه نوبل بکوشد؛ اما این تلاش‌ها نتیجه‌ای نداد و جایزه نوبل به او نرسید.

پروفسور اینگوار برونمارک (Per‐Ingvar Brånemark) که بین سال‌های ۱۹۲۹ و ۲۰۱۴ می‌زیست، پزشک سوئدی، جراح ارتوپد و از دیگر افرادی است که به دلیل ابداعات خود، نام پدر ایمپلنتولوژی دندانی را یدک می‌کشد. این پزشک osseointegration را در ایمپلنت‌های دندانی به همگان شناساند و آن را به برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌ها وارد کرد. البته او اولین شخصی نبود که پی برد تیتانیوم می‌تواند فلز خوبی برای ایمپلنت باشد؛ اما توانست به همراه تیم تحقیقاتی خود درک بالینی بهتری از مفهوم osseointegration فراهم آورد. او دریافت که فلزات تیتانیومی که در پای خرگوش‌ها جایگذاری می‌شوند را پس از گذشت مدتی نمی‌توان جدا کرد. سپس از پیچ‌های تیتانیومی برای ایمپلنت‌های دندانی استفاده کرد و نام آن‌ها را فیکسچر گذاشت.

دکتر میشل آیردن، سال ۲۰۰۶ و در زمان ریاست خود بر FDI تلاش‌های زیادی کرد که پروفسور اینگوار برونمارک جزو کاندیداهای جایزه نوبل پزشکی باشد؛ اما او هرگز این جایزه را دریافت نکرد.

با فرا رسیدن ماه اکتبر، مجامع علمی بار دیگر شاهد اخبار مربوط به جوایز نوبل و برندگان معتبرترین جایزه علمی دنیا هستند. جایزه‌ای که در بزرگداشت تلاش‌های تأثیرگذار در علم پزشکی تاریخچه طولانی دارد و در طول این تاریخ، یک دندانپزشک هم توانسته است برای دریافت آن کاندید شود. دکتر لئونارد لینکو (Leonard I. Linkow) …