news

دهانشویه‌های مناسب در دوران شیوع کرونا

By اکتبر 13, 2020 No Comments

آزمایش‌ها نشان می‌دهند در بزاق دهان ۹۱.۷  درصد از افرادی که به بیماری کروناویروس مبتلا شده‌اند، SARS-CoV-2 وجود دارد و این برای دندانپزشکان یک خطر به شمار می‌رود؛ بنابراین پژوهشگران توصیه می‌کنند افراد قبل از هرگونه درمان دندانپزشکی دهان خود را ۳۰ ثانیه با دهانشویه ضدویروسی بشویند.

به گزارش دنتال تریبون، پژوهشگران دانشگاه لیون فرانسه به تازگی در مقاله‌ای از ترکیباتی نام برده‌اند که در صورتی که در دهانشویه موجود باشند می‌توانند از میزان ویروس SARS-CoV-2 در دهان بکاهند.

حفره دهان، درگاه اصلی ورود عوامل عفونی است و به طور مستقیم با SARS-CoV-2 در ارتباط است. به علاوه هرچه میزان ویروس‌های موجود در بزاق دهان و حلق انسان بیشتر باشد، احتمال انتقال بیماری هم بیشتر است. اگرچه بیشتر دهان‌شویه‌ها شامل محتویات فعال برای کشتن یا غیرفعال کردن باکتری‌های دهان هستند؛ اما این ترکیبات تأثیر ضدویروسی خاصی ندارند. مقاله‌ای که به‌تازگی در ژورنال پزشکی بالینی منتشر شده، می‌گوید سیتروکس و بتا سیکلودکسترین، می‌توانند میزان SARS-CoV-2 را در بزاق دهان فرد کاهش دهند.

مولکول‌های سیکلودکسترین، ویروس‌ها را به خود جذب می‌کنند و با گسیختن لایه بیرونی آن‌ها ذرات عفونی را با یک تماس ساده از بین می‌برند. به‌علاوه بتا سیکلودکسترین‌ها زیست تطبیق‌پذیر، مقرون‌به‌صرفه و در دسترس عموم هستند.

در حال حاضر دهان‌شویه‌های حاوی سیتروکس و بتا سیکلودکسترین در دسترس هستند؛ اما استفاده فعلی آن‌ها به غیرفعال کردن عوامل پوسیدگی‌زا و باکتری‌های پریودنتال محدود می‌شود. محققین در مقاله خود از نهادهای تحقیقاتی درخواست کرده‌اند کارآزمایی‌های بالینی خود را برای ارزیابی آثار پیشگیری کننده این محلول‌ها در برابر عفونت SARS-CoV-2 و پیشرفت بیماری آغاز کنند.

لینک مشاهده مقاله در پاب‌مد: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230644/

آزمایش‌ها نشان می‌دهند در بزاق دهان ۹۱.۷  درصد از افرادی که به بیماری کروناویروس مبتلا شده‌اند، SARS-CoV-2 وجود دارد و این برای دندانپزشکان یک خطر به شمار می‌رود؛ بنابراین پژوهشگران توصیه می‌کنند افراد قبل از هرگونه درمان دندانپزشکی دهان خود را ۳۰ ثانیه با دهانشویه ضدویروسی بشویند. به گزارش دنتال تریبون، پژوهشگران دانشگاه لیون فرانسه …