news victory

نوبت‌های انتظار خدمات دندانپزشکی دولتی در بریتانیا به ۲ سال رسید

By November 2, 2020 No Comments

تعطیلی مراکز دندانپزشکی بریتانیا در دوران قرنطینه، سبب شده است نوبت‌های طولانی برای دریافت درمان‌‌های دندانپزشکی دولتی در این کشور که پیش از این مدام مورد انتقاد قرار می‌گرفت و تبعات آن مانند خوددرمانی و کشیدن دندان در خانه سوژه‌ی اخبار می‌شد؛ طولانی‌تر شود و در برخی از بیمارستان‌ها به ۲ سال برسد. این در حالی است که بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور به‌تازگی به دنبال موج دوم شیوع کروناویروس و شناسایی روزانه ۲۰ هزار بیمار جدید، قرنطینه ۱ ماهه جدیدی در این کشور اعلام کرده است؛ چرا که مرگ و میر ناشی از این بیماری از آمار تمام کشورهای اروپایی فراتر رفته و دانشمندان هشدار داده‌اند ممکن است در زمستان پیش رو، بیش از ۸۰ هزار نفر در بریتانیا جان خود را در اثر کروناویروس از دست بدهند.

به گزارش دیلی‌میل، قرنطینه در بریتانیا سبب شد جراحی‌های دندانپزشکی در مراکز طرف قرارداد NHS (نظام سلامت عمومی بریتانیا) لغو شوند و بسیاری از افراد با مشکلات دندانی جدی، ماه‌ها پس از اینکه دندانپزشکشان آن‌ها را به بیمارستان ارجاع داده‌اند، هنوز موفق نشده‌اند با دندانپزشک ملاقات کنند. از آنجا که مراکز درمانی بریتانیا تمرکز خود را بر روی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ معطوف کرده‌اند، هزاران نفر در انتظار گرفتن وقت دوباره، درد دندان خود را با مسکن ساکت می‌کنند. نگرانی دیگر، این است که افرادی که بیماری‌های جدی‌، مانند سرطان دهان دارند از خدمات درمانی مغفول بمانند. به نظر می‌رسد با اولویت دادن بیمارستان‌ها به بیماران دارای علائم کووید ۱۹ و لغو شدن جراحی‌ها، آینده بدی در انتظار بریتانیایی‌های مبتلا به بیماری‌های دهان و دندان باشد.

دکتر متیو گرت، رئیس دانشکده دندانپزشکی کالج سلطنتی جراحان می‌گوید: «به تأخیر افتادن جراحی‌های دندانپزشکی اجتناب‌ناپذیر است؛ اما اگر قرنطینه دیگری صورت گیرد، عواقب فاجعه باری برای بیماران دربر خواهد داشت.»

مطب‌های دندانپزشکی بریتانیا از ۲۵ مارس ۲۰۲۰ (۶ فروردین ۹۹) درمان‌های روزمره خود را متوقف کردند و از ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) اجازه پیدا کردند این درمان‌ها را دوباره انجام دهند؛ اما به دلیل قوانین سخت کنترل عفونت تنها می‌توانند تعداد کمی از بیماران خود را معاینه کنند. پیش‌بینی می‌شود در بریتانیا ۱۴ میلیون وقت دندانپزشکی به تعویق افتاده‌ باشند.

در انگلستان ۱۰ بیمارستان دندانپزشکی طرف قرارداد NHS هستند که افراد با مشکلات دندانی جدی به آن‌ها مراجعه می‌کنند. مشاهدات دیلی‌میل نشان می‌دهد وقت‌های انتظار بیمارستان دندانپزشکی ایستمن که در مرکز لندن قرار دارد از ۱۶ هفته به ۲۸ هفته افزایش یافته و طولانی‌ترین نوبت‌ها در بخش ارتودنسی به بیماران داده می‌شود که از ۶۰ هفته به ۹۲ هفته رسیده است. همچنین نوبت بخش دندانپزشکی کودکان بیمارستان هم به ۸۶ افزایش یافته است.

سخنگوی بیمارستان درباره دلیل این اتفاق می‌گوید: «بیمارستان خدمات خود را به درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تغییر داده و به همین دلیل درمان‌های رایج دندانپزشکی را متوقف کرده است؛ اما در دوران قرنطینه ۲ هزار بیمار اینجا خدمات دندانپزشکی اورژانسی دریافت کرده‌اند.»

این درحالی است که سایر بیمارستان‌های دندانپزشکی هم وضع مشابهی دارند و فاصله بین زمان ارجاع تا معاینه بیماران در آن‌ها به طور متوسط به ۱۸ هفته رسیده است.

ان‌اچ‌اس انگلستان در پاسخ به نگرانی‌های انجمن دندانپزشکی بریتانیا درباره مغفول ماندن بیماران دارای علائم سرطان دهان می‌گوید: «ما در زمان قرنطینه، ۵۰۰ مرکز ارائه خدمات دندانپزشکی اورژانسی تأسیس کردیم و حالا هم بیماران می‌توانند برای معاینات لازم به دندانپزشکان بخش خصوصی مراجعه کنند.»

تأکید دولت بریتانیا بر ادامه‌ی کار دانشگاه‌ها

گفتنی است بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در قرنطینه یک ماهه‌ای که از پنج‌شنبه، ۵ نوامبر ۲۰۲۰ در این کشور آغاز می‌شود، مدارس و دانشگاه‌ها را استثنا کرده و بر ادامه حضور فیزیکی دانشجویان و دانش‌آموزان تأکید کرده است. این در حالی است که مسئولان بخش آموزش این کشور در مقاطع مختلف از ادامه کار مراکز آموزشی ابراز نگرانی کرده و خواهان تعطیلی آن‌ها شده‌اند.

اتحادیه کالج و دانشگاه (UCU) بریتانیا می‌گوید: «اصرار بر حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها، امری غیرقابل درک است. چرا که طی ۱ ماهی که از آغاز ترم جدید می‌گذرد، ۳۵ هزار دانشجو به کروناویروس مبتلا شده‌اند.»

جو گرادی، دبیر این اتحادیه می‌گوید: «مسئولان باید تمام آموزش‌های حضوری غیرضروری را به آموز‌ش‌های آنلاین تبدیل کنند، چرا که در غیر این صورت سلامت و امنیت مردم به خطر خواهد افتاد.»

گوین ویلیامسون، وزیر آموزش و پرورش بریتانیا هم پیش از این گفته بود شاید نیاز باشد دانشجویان در پایان ترم جاری خود را قرنطینه کنند تا در تعطیلات کریسمس با سلامتی نزد خانواده‌هایشان بازگردند.

تعطیلی مراکز دندانپزشکی بریتانیا در دوران قرنطینه، سبب شده است نوبت‌های طولانی برای دریافت درمان‌‌های دندانپزشکی دولتی در این کشور که پیش از این مدام مورد انتقاد قرار می‌گرفت و تبعات آن مانند خوددرمانی و کشیدن دندان در خانه سوژه‌ی اخبار می‌شد؛ طولانی‌تر شود و در برخی از بیمارستان‌ها به ۲ سال برسد. این در …

Our Whatsapp