news victory

کروناویروس، از دغدغه‌های همه‌گیر دانشجویان تا آثار مثبت بر درمان دندانپزشکی

By November 13, 2020 No Comments

بسیاری از دانشجویان دندانپزشکی به تازگی پس از یک ترم آموزش مجازی به دانشکده‌ها بازگشته‌اند و این در حالی است که در ترم قبل، تقریباً هیچ مهارت عملی و کلینیکی کسب نکرده‌اند. رسانه‌ی دنتال تریبون، درباره دغدغه‌های دانشجویان کشورهای مختلف با آنان به گفتگو نشسته است.

به گزارش این رسانه، اگرچه دانشجویان کشورهای آسیایی، خاورمیانه، اروپا و آمریکای شمالی به آموزش‌های کلینیکی و حضوری خود بازگشته‌اند؛ اما بسیاری از آن‌ها نسبت به اینکه ترم جاری مطابق برنامه‌ پیش برود در تردید هستند و این سبب حس ناامنی نسبت به آینده‌ای نامعلوم می‌شود.

دکتر سیلوی دومنوری، معاون روابط عمومی انجمن بین‌المللی دانشجویان دندانپزشکی (IADS) می‌گوید: «چنین به نظر می‌رسد که برگشتن به آموزش‌های عملی و حضوری باید برای دانشجویان تسکین دهنده باشد؛ اما افراد نسبت به آن احساسات متفاوتی دارند. عدم دریافت آموزش‌های کلینیکی در ترم گذشته سبب شده تعداد زیادی از دانشجویان نگران این باشند که نتوانند قبل از فارغ‌التحصیلی مهارت‌های لازم را کسب کنند. گذشته از این، اجبار به کار کردن با تجهیزات محافظتی سبب شده آنان بر روی بیماران کمتر و کیس‌هایی با تنوع محدودتر کار کنند.»

او ادامه می‌دهد: «نگرانی دیگر دانشجویان این است که باز گشتن آنان به دانشگاه سبب گسترش شیوع کروناویروس شود. البته در مجموع به نظر می‌رسد از اینکه دانش عملی بیشتری خواهند آموخت خشنودند.»

دانشجویان به چیزی بیش از ویدیو و پلتفرم‌های مجازی نیاز دارند

دکتر حتیفا عبدالقادر معاون دانش و پژوهش IADS می‌گوید: «در اختیار قرار دادن مهارت‌های بالینی مورد نیاز دانشجویان دندانپزشکی در سالی که گذشت برای تمام دانشکده‌ها کار سختی بود. پلتفرم‌های مجازی و ویدیوها، از معدود امکاناتی بود که آن‌ها در اختیار داشتند و باید خود را به سرعت به این ابزار مجهز می‌کردند تا آموزش‌هایی که قبلاً حضوری ارائه می‌شد را از این طریق ارائه دهند.»

دکتر بِستِه اوزگور از بخش دندانپزشکی کودکان دانشگاه هاستپه در آنکارا، ترکیه، به دنتال تریبون می‌گوید: «پاندمی شدن کرونا سبب شده است دانشجویان سال‌های بالا انگیزه خود را از دست بدهند؛ اما ما سعی کرده‌ایم با تهیه ویدیوهای آموزشی بیمار محور تحت نظارت اعضاء هیات علمی و آموزش مرحله به مرحله‌ی ترمیم دندان در یک جلسه‌ی مشاوره‌ی مجازی خلاءهای موجود در آموزش را برطرف کنیم.»

دکتر دومنوری درباره نگرانی‌های موجود در ادامه‌ی آموزش‌های دندانپزشکی به شیوه‌ی فعلی می‌گوید: «دانشکده‌های دندانپزشکی مجبور شدند به سرعت آموزش‌های خود را مجازی کنند. IADS استقبال زیادی از آموزش‌هایی که به صورت مجازی ارائه می‌داد، مانند وبینار و کارگاه‌های آموزش مهارت‌های نرم مشاهده کرد.»

او ادامه می‌دهد: «اما آیا این شیوه‌ی آموزش در بلندمدت مناسب است؟ برای دندانپزشکی سخت می‌توانیم چنین حرفی بزنیم. ما دانشجویانی را دیده‌ایم که با استفاده از خلاقیت کوشیده‌اند مهارت‌های بالینی خود را همزمان با آموزش‌های آنلاین به روز نگاه دارند؛ اما ضروری است آموزش‌های عملی هم با این آموزش‌های مجازی ادغام شوند.»

آینده‌ی دندانپزشکان چه خواهد شد؟

به نظر می‌رسد ضعف ارائه‌ی مهارت‌های بالینی، برای تمام اعضاء دانشگاهی حرفه‌ی دندانپزشکی در کشورهای مختلف به یک دغدغه تبدیل شده باشد.

دکتر عبدالقادر با ابراز نگرانی در این باره می‌گوید: «در صورتی که واکسن یا راه‌حل مؤثر دیگری برای تسریع در کنترل کروناویروس یافت نشود، شاهد افت صلاحیت‌های بالینی نسل آینده‌ی فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی خواهیم بود.»

یکی از دانشجویان عضو و همکار IADS هم درباره دغدغه‌های خود می‌گوید: «من علاوه بر اینکه نگران عدم دریافت تجربه‌های عملی کافی هستم، موضوعات دیگری مانند تأثیر منفی پاندمی شدن کروناویروس بر اقتصاد و اشتغال و به تبع آن عدم مراجعه‌ی بیماران برای درمان‌های دندانپزشکی هم این روزها برایم به دغدغه تبدیل شده است.»

تمرکز بر کنترل عفونت، از آثار مثبت کرونا

البته تأثیر پاندمی شدن کروناویروس، سراسر هم منفی نبوده و تعدادی از چهره‌های علمی نکات مثبتی هم در این باره عنوان کرده‌اند.

در این بین دکتر ماریانا مورگادو، پژوهشگر ارشد مرکز تحقیقات بین رشته‌ای ایگاس مونیز پرتغال، می‌گوید: «در حال حاضر دانشکده‌های دندانپزشکی تمرکز بیشتری بر پژوهش‌های دانشگاهی و علمی دارند و پاندمی شدن کروناویروس فرصت بسیار خوبی در این زمینه برای آنان فراهم آورده است. یکی از آثار این بیماری، فراهم آمدن اطلاعات زیادی درباره بیماری‌های عفونی، کنترل عفونت، پیشگیری، مداخلات کم‌تهاجمی و کاهش آئروسل‌ها در محیط است.»

دکتر دومنوری هم در این باره می‌گوید: «امیدوارم اقدامات بهداشتی جدید که در مطب‌های دندانپزشکی برای جلوگیری از شیوع کروناویروس رایج شده است ادامه‌دار باشد.»

او ادامه می‌دهد: «دندانپزشکی حرفه‌ای است که در آن ارتباط نزدیک با بیمار اجتناب‌ناپذیر است. من معتقدم تأثیری که شیوع کروناویروس بر مطب‌ها گذاشت مانا خواهد بود. در حال حاضر تنظیمات کلینیک‌ها در حال تغییر هستند. در اتاق‌ انتظار فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت می‌شود و بر استریلیزاسیون هوای مطب تأکید می‌شود. در پایان باید گفت دغدغه‌های مداوم در زمینه‌ی ایمنی کار و بیمار می‌تواند بر سلامت روان دندانپزشکان تأثیر منفی داشته باشد که نباید این امر را دست کم گرفت.»

بسیاری از دانشجویان دندانپزشکی به تازگی پس از یک ترم آموزش مجازی به دانشکده‌ها بازگشته‌اند و این در حالی است که در ترم قبل، تقریباً هیچ مهارت عملی و کلینیکی کسب نکرده‌اند. رسانه‌ی دنتال تریبون، درباره دغدغه‌های دانشجویان کشورهای مختلف با آنان به گفتگو نشسته است. به گزارش این رسانه، اگرچه دانشجویان کشورهای آسیایی، خاورمیانه، …

Our Whatsapp