news victoryتازه ها

گشتی در موزه بین‌المللی دندان‌پزشکی ایالات‌متحده آمریکا

By December 14, 2020 No Comments

موزه ملی دندان‌پزشکی آمریکا، در شهر بالتیمور ایالت مریلند و در یکی از محله‌های جرم‌خیز آن واقع شده است. محله‌ای که احتمالاً زمانی که به آن پا می‌گذارید، توقع ندارید چنین موزه‌ای را در میان نمایشگا‌های کوچکی که با موضوع دندان‌پزشکی و بازسازی فضای مطب برای کودکان بر پا شده است ببینید.

موزه ملی دندان‌پزشکی آمریکا، کوچک، اما نسبتاً جامع است و در آن، اشیاء تاریخی جالبی وجود دارد که برای کسانی که عرق به دندان‌پزشکی دارند جذاب هستند.

این مرد مهربان که می‌بینید، مجسمه یکی از اهالی قبیله هندی بانتو در آفریقا است. اهالی این قبیله، دندان‌های پیشین خود را با سوهان کشیدن، به این شکل در می‌آوردند تا برای دیگران ترسناک به نظر بیایند.
این تصویر، ظروف خمیردندان‌های قدیمی را نشان می‌دهد. باور نکردنی است که در مدتی نه‌چندان طولانی، چقدر در دندان‌پزشکی پیشرفت کرده‌ایم!
ظاهراً این اسباب‌بازی، برای نوجوانانی ساخته شده است که دندان‌پزشکی را دوست دارند و هدف از ساخت آن، ترغیب آن‌ها به دندان‌پزشک شدن است. شاید به همین دلیل است که بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰، تعداد زیادی دندان‌پزشک از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند.
این‌ها، کپی دندان مصنوعی جرج واشینگتن هستند. باید بدانید که دست‌دندان آقای واشینگتن از عاج ساخته شده بوده است و نه چوب!
در این تصویر، فضای شبیه‌سازی شده مطب جی، وی، بلک Greene Vardiman Black را می‌بیندید. او یکی از بنیان‌گذاران دندان‌پزشکی نوین در ایالات متحده آمریکا است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که فلوراید در گذشته، علاوه بر عاملی برای ضدعفونی کردن آب، چنانچه قوطی سمت چپ این تصویر نشان می‌دهد، به‌عنوان سم سوسک‌کش هم مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در قسمت بالای سمت راست تصویر، یک  قوطی فلوراید حاوی قلع را می‌بینید که دندان‌پزشکان، در دهه ۱۹۵۰ از آن در یک پروژه مطالعاتی استفاده کردند. پایین این قوطی هم، یک قوطی دیگر قرار دارد که محتوی فلورایدی است که در خانه‌ها برای ضدعفونی کردن آب از آن استفاده می‌شده است.

موزه ملی دندان‌پزشکی آمریکا، در شهر بالتیمور ایالت مریلند و در یکی از محله‌های جرم‌خیز آن واقع شده است. محله‌ای که احتمالاً زمانی که به آن پا می‌گذارید، توقع ندارید چنین موزه‌ای را در میان نمایشگا‌های کوچکی که با موضوع دندان‌پزشکی و بازسازی فضای مطب برای کودکان بر پا شده است ببینید. موزه ملی دندان‌پزشکی …

Our Whatsapp