news victoryتازه ها

آیا به‌عنوان یک دندانپزشک مطابق مسئولیت‌های اخلاقی‌ام زندگی می‌کنم؟

By December 25, 2020 No Comments

گاهِ اخلاق*-دو
آیا به‌عنوان یک دندانپزشک مطابق مسئولیت‌های اخلاقی‌ام زندگی می‌کنم؟

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: به‌تازگی یکی از مسئولین انجمن دندانپزشکی محلی با من تماس گرفته بود و درباره تمایل من به ارائه خدمات در کلینیک خیریه سؤال پرسید. زمانی که درخواست او را رد کردم، گفت به عنوان بخشی از جامعه دندانپزشکی مطابق اصول اخلاق حرفه‌ای زندگی نمی‌کنم. آیا این درست است؟ من در هفته، چهار و نیم روز در مطب شخصی‌ام کار می‌کنم و بعدازظهر جمعه‌ به پیگیری تماس‌های تلفنی، گذراندن کورس‌های درسی و ملاقات با متخصصین می‌پردازم. اگر بیش از این وقتم را خالی کنم نمی‌توانم به بیماران مطبم برسم. من به بیمارانی که نمی‌توانند هزینه درمانشان را بپردازند تخفیف می‌دهم و طرح‌هایی با بازپرداخت بسیار کم که معلمان مشمول آن می‌شوند را برای احترام به حرفه‌شان می‌پذیرم. پاسخ من به این اتهام چه باید باشد؟

پاسخ: پاسخ به این سؤال آسان نیست. دسترسی به خدمات درمانی برای افراد بی‌بضاعت، محروم و آسیب‌پذیر، به‌خصوص کودکان یکی از دغدغه‌های دولت، انجمن دندانپزشکی آمریکا و بسیاری دیگر از گروه‌های دغدغه‌مند است. ما می‌دانیم که پوسیدگی‌های دندانی شایع‌ترین بیماری‌ مزمن دوران کودکی و ۵ برابر آسم شایع‌ هستند و کودکان خانواده‌های کم‌برخوردار دو برابر کودکان خانواده‌های ثروتمند به این بیماری دچار می‌شوند. کمتر از ۱ کودک از ۵ کودک خانواده‌های محروم در هر سال به دندانپزشک مراجعه می‌کند. تخمین شدت این مشکل کاری سخت و پیدا کردن راه حل برای بروز آن در جمعیت در حال رشد، کاهش سرمایه‌گذاری دولت بر روی خدمات درمانی مستضعفان و عدم آموزش‌های پایه سلامت دهان در مدارس از آن هم سخت‌تر است.

بسیاری از انجمن‌های دندانپزشکی محلی و بخش‌های بهداشت شهرستان‌ها کلینیک‌هایی برای ارائه خدمات به مستضعفان دارند که ممکن است فقط از دندانپزشکان داوطلب سازمانی یا ترکیبی از دندانپزشکان داوطلب و پولی استفاده کنند. بدون کمک داوطلبان بسیاری از این کلینیک‌ها وجود نخواهند داشت.

همه می‌دانیم دندانپزشکانی که بیماران تحت پوشش مدیکید را می‌پذیرند تعرفه‌های کمتری از حد عادی دریافت می‌کنند. اگرچه هیچ‌گونه بخشنامه‌ مشخصی برای شرکت شما در این برنامه‌های محلی وجود ندارد، شما از نظر اخلاقی به جامعه و حرفه خود متعهد هستید به بهبود دسترسی به خدمات دندانپزشکی پایه کمک کنید.

اصول اخلاقی ADA و کد رفتار حرفه‌ای، ذیل اصل انصاف به این موضوع اشاره می‌کند: «این اصل به این مفهوم اشاره دارد که حرفه دندانپزشکی باید به طور فعال در سراسر جامعه برای فعالیت‌هایی خاص که دسترسی همگان به خدمات را ارتقاء می‌دهد همراهانی بیابد.» در بخش دیگری ذیل اصل خیرخواهی آمده است: «از آنجا که دندانپزشکان تعهد اخلاقی دارند که مهارت‌ها، دانش و تجربه‌شان را در خدمت ارتقاء سلامت دهان عموم مردم مورد استفاده قرار دهند و در جامعه جایگاهی مرجع دارند، دندانپزشکانی که در چنین فعالیت‌هایی شرکت می‌جویند باید به‌گونه‌ای رفتار کنند که عزت حرفه آنان خدشه‌دار نگردد.»

این اصول شما را ملزم به انجام فعالیت‌های داوطلبانه در کلینیک‌های درمانی مستضعفان نمی‌کند؛ بلکه دندانپزشکان عضو انجمن دندانپزشکی آمریکا را بر آن می‌دارد که تعهد اخلاقی خود را نسبت به کمک به افرادی که به خدمات درمانی دندانپزشکی نیاز دارند و به آن دسترسی ندارند بشناسند. این تعهد می‌تواند از بسیاری از طرق محقق شود:

 • اختصاص وقت و حمایت مالی به برنامه‌هایی چون «ماه سلامت دهان کودکان» یا «به کودکان لبخند هدیه دهیم»؛
 • اختصاص وقت یا حمایت مالی به سازمان‌هایی که برای اختصاص بودجه و خدمات درمانی ضروری برای برنامه‌هایی چون مدیکید، برنامه‌های آموزش سلامت همگانی و فلوریداسیون لابی می‌کنند؛
 • خدمات داوطلبانه در یک کلینیک خیریه یا برنامه Head Start؛
 • کار داوطلبانه و کمک مالی به آموزش مدارس یا برنامه‌های غربالگری سلامت دهان؛
 • خدمت در قوای نظامی یا بخش‌های ارائه‌دهنده خدمات درمانی دولتی، در صورتی که:
  • بیماران تحت پوشش مدیکید را پذیرش می‌کنند؛
  • درمان بیماران بی‌بضاعت را به‌عنوان شرط کار در سازمان‌های حرفه‌ای دندانپزشکی اعلام کنند؛
  • کمک در آموزش کادر مدارس درباره آسیب‌های ناشی از نوشیدنی‌های فاقد الکل؛
  • تأسیس مطب یا کار پاره‌وقت در منطقه محروم.

کد اخلاقی دیگری وجود دارد که می‌گوید دندانپزشکان باید در تعامل با بیماران، همکاران و جامعه خود منصف باشند. بر این اساس تعهدات اولیه دندانپزشک شامل تعامل منصفانه با مردم و ارائه خدمات درمانی بدون پیش‌داوری است.

راه‌های متعددی وجود دارد که بتوانید به‌عنوان یک دندانپزشک تعهدات اخلاقی خود را در قبال جامعه‌تان ایفا کنید. ممکن است شما احساس کنید تاکنون با تخفیف دادن یا پذیرش بیمه معلمان این کار را انجام می‌داده‌اید.

شما تنها به این دلیل که پیشنهاد انجمن محلی‌تان را رد کرده‌اید، بی‌اخلاق نیستید. با این حال، جامعه خدمات درمانی که ارائه می‌دهید را وظیفه مسلم شما می‌داند و شما را از نظر اخلاقی ملزم می‌کند جامعه، دندانپزشکی سازمانی و دولت را با کارهای مرتبط با دندانپزشکی یاری کنید. توصیه می‌شود پیشنهاد انجمن محلی‌تان را دوباره بررسی کنید و اگر وقت و دیگر محدودیت‌ها به شما اجازه پذیرفتن آن را نمی‌دهند، راه‌های دیگری که ذکر شد را برای کمک‌رسانی انتخاب کنید.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق*-دو آیا به‌عنوان یک دندانپزشک مطابق مسئولیت‌های اخلاقی‌ام زندگی می‌کنم؟ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: به‌تازگی یکی از مسئولین انجمن دندانپزشکی محلی با من تماس گرفته بود و درباره تمایل من …

Our Whatsapp