news victoryتازه ها

نگاهی به زندگی «زین گری»، دندان‌پزشک و پدر داستان‌های وسترن مدرن

By January 22, 2021 No Comments

احتمالا از هرکسی که عاشق جهان وسترن است، بخواهید اسم یک نویسنده بزرگ فیلم‌ها و داستان‌های وسترن را ببرد، به سرعت به «زین گری» (۱۸۷۲- ۱۹۳۹ میلادی) اشاره می‌کند. گری را پدر رمان مدرن وسترن در آمریکا می‌دانند که در طول حرفه‌اش به عنوان نویسنده ۸۹ کتاب نوشت که در بین آن‌ها سه مجموعه داستان کوتاه، شش کتاب کودکان، دو کتاب درباره داستان‌های مربوط به بیسبال و هشت کتاب درباره ماهی‌گیری هم دیده می‌شود. در حقیقت او یک نویسنده حرفه‌ای بود که بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۴ هر سال یکی از آثار او در بین ده کتاب پرفروش سال قرار داشتند (البته به جز ۱۹۱۶). نکته قابل توجه این است که ۱۱۲ فیلم از روی رمان‌ها و داستان‌های کوتاه او ساخته شده است.

خانواده دندان‌پزشک
گری در شهر «زینز-‌ویل» در ایالت اوهایو آمریکا به دنیا آمد، شهری که پدربزرگ مادری‌اش بنا کرده بود. پدرش دندان‌پزشک بود اما زین در کودکی بیش از هر چیزی به بیسبال و ماهیگیری علاقه نشان می‌داد و سپس به تاریخ علاقمند شد. او به سرعت سراغ نوشتن رفت و از سن کم توانش در نویسندگی را محک زد و در پانزده سالگی توانست اولین داستانش با عنوان «جیم اهل خلیج» را بنویسد. پدرش داستان او را پاره کرد و خودش را کتک زد.
هفده سالش بود که به دلیل مشکلات مالی به شهر کلمبوس اوهایو رفتند و در روزهایی که گری پدر تلاش می‌کرد تا مطب جدیدش را راه بیندازد، گری پسر به اطراف شهر می‌رفت و همان‌طور که از پدرش یاد گرفته بود، دندان مردم را می‌کشید. او مدتی به این کار اشتغال داشت تا این که دولت دخالت کرد و مانع از ادامه فعالیتش شد.

ماهیگیری از علاقه‌های زین گری بود

استعداد زین در بیسبال به او کمک کرد تا با بورس ورزشی به دانشگاه پنسیلوانیا راه پیدا کند و آن‌جا رشته دندان‌پزشکی را بخواند. سال ۱۹۸۶ فارغ‌التحصیل شد، اگرچه در طول تحصیل بیش‌تر درگیر ورزش بود و به این فکر می‌کرد که بازیکن بیسبال شود یا نویسنده؛ اما در نهایت به این نتیجه رسید که چاره‌ای جز این ندارد که حرفه دندان‌پزشکی را انتخاب کند.
زین پس از پایان تحصیل به نیویورک رفت و در شهری که رقابت بسیار زیاد بود، مطب دندان‌پزشکی باز کرد؛ اما هدفش از کار در نیویورک این بود که به ناشرها نزدیک باشد. بعد از ظهرها بعد از پایان کار طبابت می‌نوشت تا خستگی یک روز یکنواخت را از تن بیرون کند، اما نوشته‌های اولیه‌اش ضعیف بودند و هم‌زمان نیز در یک تیم آماتور در نیوجرسی بیسبال بازی می‌کرد.
گری که در تمام عمر از افسردگی، خشم و نوسانات خلقی رنج می‌برد، سال ۱۹۰۰ در جریان کانوسواری همراه برادرش با «دالی» آشنا شد، دختر یک خانواده پزشک که درس می‌خواند تا معلم شود. آن‌ها در سال ۱۹۰۵ ازدواج کردند و از نیویورک به یک مزرعه در پنسلوانیا رفتند، جایی که مادر و خواهر گری نیز برای زندگی به آن‌ها پیوستند. این خانه هم اکنون به عنوان موزه زین گری ثبت شده است.

تابلویی در موزه زین گری

نویسنده تمام وقت
زین که به کمک قدرت ویرایش دالی کم‌کم در مسیر موفقیت در نویسندگی می‌افتاد، در خانه جدید سرانجام دندان‌پزشکی را رها کرد تا به طور تمام وقت به نویسندگی مشغول شود. گاهی ماه‌ها خانواده‌اش را رها می‌کرد و آن‌ها را نمی‌دید تا برای ماهیگیری و نوشتن به جاهای مختلف سفر کند، اگرچه همیشه معترف بود که مدیریت کارهای او و اداره خانواده توسط دالی از عوامل موفقیتش بوده است. دالی علاوه بر این که ویراستار فوق‌العاده‌ای بود، توان زیادی در مسائل مالی داشت و تمام مذاکره‌ها با ناشران، ایجنت‌ها و استودیوهای فیلمسازی را برعهده گرفته بود.
گری‌ها سال ۱۹۱۸ به کالیفرنیا نقل مکان کردند و او بین ۱۹۲۵ تا زمان مرگش در ۱۹۳۹ بیش‌تر از قبل و دورتر از خانواده‌اش سفر می‌کرد و حتی به مناطق ناشناخته در استرالیا و نیوزیلند می‌رفت.


با فرارسیدن رکورد اقتصادی بزرگ در دهه ۳۰ میلادی، فروش کتاب‌ها افول کرد ولی تقریبا نیمی ‌از اقتباس‌های سینمایی از رمان‌های او در این دهه ساخته شدند و به این ترتیب، خانواده گری از مشکلات مالی در امان ماندند.
گری در سن شصت و هفت سالگی بر اثر ایست قلبی در خانه‌اش در کالیفرنیا درگذشت. او یکی از اولین نویسنده‌های میلیونر بود و بیش از چهل میلیون نسخه از کتاب‌هایش فروش رفتند.

احتمالا از هرکسی که عاشق جهان وسترن است، بخواهید اسم یک نویسنده بزرگ فیلم‌ها و داستان‌های وسترن را ببرد، به سرعت به «زین گری» (۱۸۷۲- ۱۹۳۹ میلادی) اشاره می‌کند. گری را پدر رمان مدرن وسترن در آمریکا می‌دانند که در طول حرفه‌اش به عنوان نویسنده ۸۹ کتاب نوشت که در بین آن‌ها سه مجموعه داستان …

Our Whatsapp