news victoryتازه ها

چالش درمان‌گر هنگامی که می‌خواهد درمانی که زیر پوشش بیمه نیست را برای بیمه شده انجام دهد

By January 22, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق

گاهِ اخلاق*-چهار
زمانی که بیمه‌گر پوشش بیمه‌ای خود را برای یک درمان فقط به این دلیل که جزو بهترین درمان‌های مبتنی بر شواهد طرح آن‌ها به شمار نمی‌رود دریغ می‌کند، از نظر اخلاقی عکس‌العمل من باید چه باشد؟

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: من نسبت به جریان «دندان‌پزشکی مبتنی بر شواهد» چندان خوش‌بین نیستم. اعتقادم بر این است که پرداخت‌کنندگان شخص ثالث (برای مثال بیمه‌گرها) از آن برای دیکته کردن درمان، تغییر در تشخیص و محدود کردن انتخاب‌های درمانی من استفاده می‌کنند. همچنین نگرانی‌ام از این بابت است که بیمه‌گرها با دریغ کردن پوشش بیمه‌ای برای درمان‌هایی که پیشنهاد می‌کنم و با منافع آن‌ها مغایرت دارد، بین من و بیمارانم تعارض ایجاد می‌کنند. آن‌ها می‌گویند طرح درمان‌های مدنظر خودشان بر اساس مشاهدات جدید و بهترین قوانین بالینی هستند. کد اخلاقی در موقعیت‌های این‌چنینی چگونه می‌تواند به ما کمک کند؟

پاسخ: بحث را با دغدغه‌های شما درباره دندان‌پزشکی مبتنی بر شواهد  (EBD) آغاز می‌کنیم. شکی نیست که دندان‌پزشکان باید تصمیمات بالینی خود را بر پایه قابل اعتمادترین مشاهدات علمی موجود بگیرند. در حقیقت، آنان از نظر اخلاقی متعهد به این کار هستند. اصل دوم کد انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) یعنی بی‌ضرری (آسیب نرساندن) می‌گوید دندان‌پزشکان وظیفه دارند بیماران را از آسیب محافظت کنند. بخشی از این کد با موضوع «آموزش» می‌گوید:

حرفه‌ای بودن دندان‌پزشکان در وهله اول در دانش، مهارت و تجربه آن‌ها که در خدمت به بیمار و جامعه قرار می‌گیرد نمود پیدا می‌کند. بنابراین تمام دندان‌پزشکان این تعهد اخلاقی را دارا هستند که دانش و مهارت خود را به روز نگاه دارند.

توسعه دانش و مهارت‌های مورد استفاده در EBD ابزار ضروری برای عمل کردن به این تعهد اخلاقی است.

ADA برای تأکید بر اهمیت کار مبتنی بر شواهد و اینکه دندان‌پزشکان چگونه باید از آن در درمان بیماران استفاده کنند، تعریفی برای EBD  ارائه داده است که نقش آن را در تشخیص حرفه‌ای دندان‌پزشک و خواسته‌های بیمار در ارائه خدمات سلامت دهان روشن می‌کند. این تعریف می‌گوید:

دندان‌پزشکی مبتنی بر شواهد (EBD) رویکردی نسبت به سلامت دهان است که ادغام معقولی از ارزیابی‌های نظام‌مند مشاهدات علمی مرتبط به بیماری‌های دهان و جسم و سوابق بیمار را با تخصص بالینی دندان‌پزشک و نیازهای درمانی و ترجیحات بیمار می‌طلبد.

این تعریف با عبارت «مرتبط با بیماری‌های دهان و جسم و سوابق بیمار» بیمار را در مرکز تصمیم‌گیری برای درمان قرار می‌دهد. مهم است بدانیم که EBD رویکردی برای درمان، گرفتن تصمیم‌گیری‌های بالینی و تنها یکی از مؤلفه‌های رسیدن به بهترین تصمیم است. EBD یعنی فراهم آوردن خدمات درمانی بر اساس به‌روزترین دانش موجود.

داشتن دانش EBD و مهارت‌های به‌کارگیری آن، کلید دست‌وپنجه نرم کردن با چالش اخلاقی است که از آن یادکردید. باید بدانید که برای اصطلاحات «دندان‌پزشکی مبتنی بر شواهد» و «EBD» تعاریف زیادی ارائه شده است که با جستجویی در اینترنت می‌توانید آن‌ها را به دست آورید. فرایند EBD بر آن نیست که در رابطه بیمار و دندان‌پزشک دخالت کند یا به‌عنوان ابزاری برای کاهش هزینه‌های بیمه گران به کار رود. EBD به دندان‌پزشکان دیکته نمی‌کند چه کنند و چه نکنند؛ اما متکی بر قضاوت حرفه‌ای است.

دندان‌پزشکان در هنگام تعامل با فراهم آورندگان تسهیلات دندان‌پزشکی باید بدانند تعریفی از EBD و منابعی که این اشخاص برای درک «مشاهدات جدید» و «بهترین درمان‌ها»  به آن تکیه می‌کنند چیست و آیا این مشاهده و منابع به نیازهای درمانی دندان‌پزشکی و ترجیحات بیمار شما ارتباطی دارد؟

توانایی مدیریت این تعارضات با فراهم آورندگان تسهیلات دندان‌پزشکی به بهترین شکل، نیازمند این است که شما دانش عملی از EBD داشته باشید.

ارتباط خوب با بیمارانتان هم در مدیریت تعارض اخلاقی که به آن اشاره کردید هم مهم است. بخش اول کد ADA یعنی استقلال بیمار (خودمختاری)، به این موضوع اشاره دارد. این بخش می‌گوید یکی از اولین تعهدات اخلاقی ما، دخالت دادن بیمارانمان در تصمیمات درمانی، به معنای واقعی و با توجه به نیازها، مطلوبات و توانایی‌های بیمار است. توسعه و به کارگیری مهارت‌های EBD شما را قادر می‌سازد به‌روزترین اطلاعات و مشاهدات را برای تصمیم‌گیری برای بیمارانتان فراهم آورید.

ممکن است خواهان این باشید که به طور خلاصه به هر بیمار توضیح دهید EBD چیست و شما چگونه از آن در جهت رفع نیازهای درمانی این بیمار مشخص استفاده می‌کنید. اگر بین توصیه‌های درمانی شما و آنچه بیمه گران توصیه می‌کنند تفاوتی وجود دارد، وقت بگذارید و آن را به بیمارتان توضیح دهید. اعتماد بیمار به شما با درک اینکه شما بهترین مشاهدات موجود که توصیه‌های درمانی خود را بر اساس آن‌ها بنا کرده‌اید را تخمین زده‌اید افزایش می‌یابد.

ADA به تازگی یک وب‌سایت EBD برای ارائه مشاهدات ارزیابی شده که می‌توانند به‌عنوان منبع و ابزاری در تصمیم‌گیری مورد استفاده قرار گیرند راه‌اندازی کرده است. با استفاده از این وب‌سایت، شما می‌توانید در جریان آخرین مشاهدات موجود قرار گیرید. این وب‌سایت یک پایگاه اطلاعاتی سازمان یافته منطبق با موضوعات بالینی را فراهم آورده است تا به درمانگران کمک کند متدهای ارجح برای گردآوری بهترین مشاهدات علمی موجود را تشخیص دهند. وبسایت همچنین از طریق بخش «خلاصه انتقادات» امکان ارزیابی نظرات مرتبط با دندان‌پزشکی و سلامت دهان را برای درمانگران فراهم می‌آورد. همچنین به دندان‌پزشکان توصیه می‌شود به بخش «سؤالات بالینی» که جواب‌های علمی یا موقعیت‌های بالینی در آن نوشته شده و تحلیل علمی آن‌ها می‌تواند به تصمیمات کلینیکی ایشان کمک کند مراجعه کنند.

به‌رغم استفاده بیمار از طرح‌های تسهیلاتی دندان‌پزشکی، بخش ۳ کد ADA یعنی خیرخواهی (کار خوب انجام دادن) به ما یادآوری می‌کند که در قبال ارتقاء رفاه بیمارانمان وظیفه داریم:

مهم‌ترین جنبه این تعهد اخلاقی ارائه به‌موقع و مطلوب خدمات دندان‌پزشکی مورد نیاز با توجه به شرایط بیمار و با در نظر گرفتن نیازها، مطلوبات و ارزش‌های او است.

دانستن قدرت است. شما به‌عنوان دندان‌پزشک بیمار در بهترین موقعیت برای تشخیص اینکه کدام درمان‌ها برای او مناسب‌ترین به شمار می‌روند و دفاع از مصالح او در برابر شرکت بیمه‌گرش هستید. توسعه و به کارگیری مهارت‌های EBD برای تضمین اینکه قضاوت‌های حرفه‌ای خود را به شکل مؤثری به کار گیرید، از استقلال بیمارتان محافظت کنید و خدمات سلامت دهان بهینه را برای او ارائه دهید مهم است.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق گاهِ اخلاق*-چهار زمانی که بیمه‌گر پوشش بیمه‌ای خود را برای یک درمان فقط به این دلیل که جزو بهترین درمان‌های مبتنی بر شواهد طرح آن‌ها به شمار نمی‌رود دریغ می‌کند، از نظر اخلاقی عکس‌العمل من باید چه باشد؟ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا …

Our Whatsapp