news victoryتازه ها

اول نخ‌دندان بزنیم یا مسواک؟!

By January 29, 2021 No Comments

ترجمه: ندا احمدلو

یافته‌های تحقیقاتی جدید نشان داده‌اند که تمیز کردن فضای میان دندان‌ها قبل از مسواک زدن، بهترین شیوه برای پاک‌سازی دندان‌ها با حداکثر کیفیت ممکن اثربخشی است. براساس این یافته‌ها، استفاده از نخ‌دندان با سست شدن باکتری‌ها و ذرات غذایی باقی‌مانده در فاصله میان دندان‌ها همراه می‌شود و همین روند است که اثرگذاری مسواک زدن در جهت جداسازی پلاک‌ها را به سطح موفقیت و اثربخشی بهتری می‌رساند.
بنابراین کسانی که قبل از مسواک زدن از نخ‌دندان برای پاک‌سازی فضای میان‌دندانی استفاده می‌کنند، درنهایت دهان بسیار پاکیزه‌تری نسبت به کسانی خواهند داشت که استفاده از نخ‌دندان را به پس از مسواک زدن موکول می‌کنند.

دکتر ناجیل کارتر (مدیر اجرایی بنیاد بهداشت دهان ‌و دندان یا Oral Health Foundation) بر این باور است که یافته‌های اخیر نشان می‌دهند که چرا پاک‌سازی میان‌دندانی به‌عنوان بخشی از برنامه روزانه ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
به‌گفته دکتر کارتر، «درحالی که دو بار مسواک زدن در شبانه‌روز با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید برای حفظ سلامت دهان و دندان کاملا ضروری است، اما مطالعه اخیر نشان می‌دهد که پاک‌سازی میان‌دندانی هم نقش مهمی در حفظ سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها دارد».

وی می‌افزاید: «مسواک زدن به‌تنهایی فقط سه تا پنج سطح از دندان‌ها را تمیز می‌کند و بنابراین پاک‌سازی فضای بین دندان‌ها قبل از شروع فرآیند مسواک زدن قطعا مزیت‌های زیادی خواهد داشت. به‌علاوه، استفاده از نخ‌دندان با جداسازی پلاک‌های مخرب در قسمت‌هایی از دندان‌ها همراه می‌شود که با مسواک نمی‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد. به همین دلیل هم استفاده از نخ‌دندان به پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های لثه کمک می‌رساند. این تصور اشتباه همچنان در میان خیلی‌ها رایج است که حفظ سلامت دهان و دندان‌ در سطح مطلوب فقط به دو بار مسواک زدن در طول شبانه‌روز نیاز دارد، درحالی که قضیه به این سادگی‌ها نیست».

دکتر نایجل کارتر درباره استفاده از نخ‌دندان و مسواک زدن می‌گوید: «مراقبت از سلامت دندان‌ها و لثه‌ها از طریق پاک‌سازی میان‌دندانی و سپس مسواک زدن واقعا اهمیت دارد و در اهمیت این اصول هیچ تردیدی نیست. اما اگر می‌خواهیم که کمتر دچار مشکلات دهان و دندان شویم، باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشیم که میزان قندها در آن بسیار کم هستند و همچنین به‌طور منظم برای بررسی وضعیت دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنیم».
شما برای پاک‌سازی فضای میان‌ دندان‌ها می‌توانید از مسواک‌های میان‌دندانی استفاده کنید که امروزه در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند؛ از اندازه بسیار نازک ۰.۴ میلی‌متری تا اندازه ضخیم ۱.۵ میلی‌متری. مسواک میان‌دندانی انتخابی شما باید به‌راحتی در فضای بین دندان‌های شما قرار بگیرد و شما برای استفاده از آن مجبور به فشار آوردن روی دندان‌ها نشوید. البته برای انتخاب اندازه مسواک میان‌دندانی بهتر است با دندانپزشک خودتان مشورت کنید.

منبع: Dental Health

ترجمه: ندا احمدلو یافته‌های تحقیقاتی جدید نشان داده‌اند که تمیز کردن فضای میان دندان‌ها قبل از مسواک زدن، بهترین شیوه برای پاک‌سازی دندان‌ها با حداکثر کیفیت ممکن اثربخشی است. براساس این یافته‌ها، استفاده از نخ‌دندان با سست شدن باکتری‌ها و ذرات غذایی باقی‌مانده در فاصله میان دندان‌ها همراه می‌شود و همین روند است که اثرگذاری …

Our Whatsapp