news victoryتازه ها

ملاحظات اخلاقی در ارجاع بیمار به متخصص

By January 29, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*-پنج
در موقعیت‌هایی که شرایط اقتصادی بر تصمیم‌گیری برای ارجاع بیمار به دندان‌پزشک متخصص تأثیر می‌گذارد، دندان‌پزشک عمومی چه ملاحظات اخلاقی را باید در نظر بگیرد؟

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: من یک دندان‌پزشک متخصص هستم که روز به روز دندان‌پزشکان عمومی بیشتری با من تماس می‌گیرند تا برای درمان بیمارانی که مشکلات پیچیده دارند و قبلاً به من ارجاع داده شده‌اند از من مشاوره بگیرند. گمان می‌کنم این وضعیت به خاطر رکود اقتصادی پیش آمده است. دندان‌پزشک عمومی در تصمیم‌گیری برای ارجاع بیمار به متخصص، چه ملاحظات اخلاقی را باید در نظر بگیرد و شرایط اقتصادی چگونه بر آن تأثیر می‌گذارد؟

پاسخ: بیماران چه توسط یک دندان‌پزشک عمومی و چه توسط دندان‌پزشک متخصص معالجه شوند، باید درمانی با کیفیت یکسان را دریافت کنند. هنگام مشاوره گرفتن از یک متخصص، دغدغه اولیه رفاه بیمار است. وقتی مشاوره با دندان‌پزشک متخصص ضروری است، نباید به دلیل رکود اقتصادی آن را حذف کرد. با این حال، وقتی وضعیت اقتصادی بد می‌شود، تمام مشاغل از عواقب آن آسیب می‌بینند و دندان‌پزشکی هم از این قاعده مجزا نیست. دندان‌پزشکانی که بیمار را به شما ارجاع می‌دهند بدون شک می‌دانند بیمارانشان هم با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند. به دلایل متفاوتی، بعضی از دندان‌پزشکان بیمارانی را درمان می‌کنند که در شرایط عادی اقتصادی آن‌ها را به شما ارجاع می‌دادند. برای مثال، در شرایط رکود اقتصادی، بسیاری از بیماران ممکن است تحت فشار باشند تا برای درمان‌های دندان‌پزشکی خود تصمیماتی بگیرند که سبب کاهش پرداخت از جیبشان شود و بیماری که باید به دندان‌پزشک متخصص ارجاع شود از دندان‌پزشک عمومی خود بخواهد درمانش را کامل کند. چرا که تعرفه‌های دندان‌پزشکان عمومی از متخصص پایین‌تر است.

به علاوه، مطب دندان‌پزشکی با بیماران غایب و کنسل شدن وقت‌ها و بیمارانی که تصمیم می‌گیرند درمانشان را به تأخیر بیندازند یا از آن منصرف شوند مواجه می‌شود. در نتیجه همه این‌ها دندان‌پزشک عمومی که در برخی از درمان‌های مشخص صلاحیت بیشتری دارد و با یک برنامه سبک‌تر روبرو است، تصمیم می‌گیرد بیمارانی را درمان کند که در شرایط اقتصادی بهتر یا برنامه سنگین‌تر آن‌ها را به یک متخصص ارجاع می‌داد.

به‌رغم شرایط اقتصادی، دو الزام اخلاقی دندان‌پزشکان که در کد ADA به آن‌ها اشاره شده است، به قوت خود باقی است: «رفاه بیمار را در اولویت بگذارید (اصل خیرخواهی) و بیمار را از آسیب مصون دارید (اصل بی‌ضرری)» بخش بی‌ضرری می‌گوید: «تعهدات اولیه دندان‌پزشک شامل به روز نگه داشتن دانش و مهارت‌ها، آگاه بودن نسبت به محدودیت‌های شخصی و زمان مناسب ارجاع بیمار به متخصص یا دیگر درمانگران هستند.»

دلیل اولیه ما برای ارجاع بیماران، قرار دادن رفاه آنان در اولویت است. چنانچه در بخش مشاوره و ارجاع کد اخلاقی آمده است: «هر زمان که رفاه بیمار با استفاده از افرادی که مهارت‌ها، دانش و تجربه خاصی دارند بهبود پیدا می‌کند، دندان‌پزشکان در صورت امکان، ملزم به مشاوره گرفتن از آن‌ها هستند.»

بخش مربوط به استقلال (خودمختاری) بیمار، دندان‌پزشک را ملزم می‌کند به حقوق بیمار برای تصمیم‌گیری برای خود احترام بگذارد. با این حال، این اصل همچنین می‌گوید: «تصمیماتی که بر اساس خواسته‌های بیمار گرفته می‌شوند باید در محدوده درمان‌های مقبول باشند.»

متعاقب آن، اگر شرایطی پیش آید که بیمار به دلیل هزینه‌ها بخواهد توسط دندان‌پزشک عمومی خود درمان شود؛ اما تخصص دندان‌پزشک محدود است یا رفاه بیمار در صورتی بهبود می‌یابد که به متخصص ارجاع داده شود، دندان‌پزشک از نظر اخلاقی تعهد دارد مشاوره مناسب بگیرد و بیمار را آگاه کند که نیازمند ارجاع است.

یکی دیگر از نتایج مراجعه کمتر بیماران به مطب، این است که دندان‌پزشک عمومی فرصت دارد مهارت‌هایش را با آموزش‌های مکمل مرتبط با درمان‌های پیچیده‌تر ارتقاء بخشد. تعهد اخلاقی ما به یادگیری مادام‌العمر در بخشی از کد ADA ذکر شده است که می‌گوید:

«حرفه‌ای بودن دندان‌پزشکان در وهله اول در دانش، مهارت و تجربه آن‌ها که به وسیله آن به بیمارانشان و جامعه خدمت‌رسانی می‌کنند خلاصه می‌شود. بنابراین تمام دندان‌پزشکان وظیفه دارند دانش و مهارت خود را به روز نگاه دارند.»

با این حال، در نظر گرفتن هدف و کیفیت آموزش هم مهم است. برای مثال، گذراندن یک کورس آخر هفته برای کسب مهارت در درمان‌های اندو، ممکن است برای دندان‌پزشکی که در این درمان‌ها تجربه دارد خوب باشد؛ اما گذراندن چنین کورسی برای جراحی ایمپلنت کافی نیست. درمانگری که اخلاق را رعایت می‌کند قبل از دست زدن به درمان‌های تخصصی‌تر، مهارت مورد نیاز آن‌ها را کسب خواهد کرد.

به‌رغم میزان آموزش و تحصیلات کسب شده، عوارض پیش بینی نشده گاه گاهی پیش می‌آیند و دندان‌پزشکان عمومی ممکن است از متخصصین کمک بخواهند. اشتیاق شما به کمک در چنین شرایطی نه تنها به نفع بیمار، بلکه به نفع دندان‌پزشک ارجاع دهنده هم هست. این کار می‌تواند به او کمک کند از خطرات بزرگ‌تر عوارض ناخواسته هم جلوگیری کند و بیمار هم از حفظ ارتباط بین دندان‌پزشک عمومی و متخصص در آینده سود خواهد برد.

گاهِ اخلاق*-پنج در موقعیت‌هایی که شرایط اقتصادی بر تصمیم‌گیری برای ارجاع بیمار به دندان‌پزشک متخصص تأثیر می‌گذارد، دندان‌پزشک عمومی چه ملاحظات اخلاقی را باید در نظر بگیرد؟ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: …

Our Whatsapp