news victoryتازه ها

ملاحظات اخلاقی دندانپزشکان متخصص در انجام درمان‌ روی بیماران ارجاعی

By January 29, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*-شش
برای درمان‌های تائید نشده که متخصصان بر روی بیماران ارجاعی من انجام می‌دهند چه کار باید انجام دهم؟

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: من تعدادی از بیمارانم را به متخصص ارجاع داده‌ام و او بیماران من را تشویق کرده تا یک تست تشخیصی «های-تک» بر روی آن‌ها انجام دهد که بازاریابان به شدت دندان‌پزشکان را تشویق به خرید آن کرده‌اند. من با رویکرد دندان‌پزشکی مبتنی بر شواهد جستجو کرده و اطلاعات مرتبط با این تست‌ها را مرور کرده‌ام و به این رسیده‌ام که هیچ مطالعه مستقل یا بررسی نظام‌مندی این تست را ارزیابی نکرده است. مطالعه‌ای را دیدم که از آن حمایت می‌کرد؛ اما تولیدکننده دستگاه پشتیبان آن مطالعه بود. در نتیجه، اعتقادم بر این است که مشاهدات ناکافی برای حمایت از استفاده از این تست بر روی بیمارانم وجود دارد و بنابراین از آن در مطبم استفاده نمی‌کنم. با این حال، تعدادی از بیمارانم که نزد متخصص رفته‌اند از من می‌پرسند چرا از این تست جدید استفاده نمی‌کنم و نگرانی من از این بابت است که آنان تکنولوژی کار من و مطبم را پایین ببینند. الزامات اخلاقی من نسبت به بیماران و متخصص در این شرایط چیست؟

پاسخ: شما حق دارید نسبت به رفاه بیمارانتان، به خصوص در شرایطی که ممکن است از استفاده نامناسب از تست تشخیصی آسیب ببینند نگران باشید. بر طبق کد ADA  دندان‌پزشکان تعهد اخلاقی دارند بیمارانشان را از آسیب مصون دارند. مقدمه بخش ۲ این کد، به اصل بی‌ضرری اشاره دارد و می‌گوید:

«این اصل این مفهوم را بیان می‌کند که درمانگران وظیفه دارند بیمارانشان را از آسیب مصون دارند. بر اساس این اصل تعهدات اولیه دندان‌پزشک شامل به روز نگه داشتن دانش و اطلاعات، آگاه بودن به محدودیت‌های شخصی و زمان مناسب ارجاع بیمار به متخصص یا سایر درمانگران و دانستن این موضوع است چه زمانی و تحت چه شرایطی سپردن کار بیمار به کارکنان درست و مناسب است.»

بیماران را در معرض تست تشخیصی نامناسب قرار دادن ممکن است از طرق مختلف سبب آسیب رساندن به آن‌ها شود. در وهله اول، ممکن است تست، هیچ اطلاعات قابل استفاده‌ای را برای رسیدن به تشخیص به دست ندهد و سبب اتلاف وقت بیمار و منابع شود و شاید بدتر از آن این است که تست نامناسب ممکن است اطلاعات تشخیصی گمراه کننده فراهم آورد. اگر چنین چیزی پیش آید، ممکن است بیمار شما درمان نامناسبی را دریافت کند. به علاوه، ممکن است از این نظر آسیب ببیند که درمان مناسبش به تأخیر می‌افتد. دست آخر، اطلاعات تشخیصی گمراه‌کننده ممکن است سبب شود بیمار شما در معرض تست‌های تشخیصی اضافه قرار گیرد که برای او هزینه می‌تراشد و موجبات ناراحتی‌اش را فراهم می‌آورد.

اگر برای مهارت متخصص ارزش قائل هستید و می‌خواهید به ارجاع بیمارانتان به او ادامه دهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم با او صحبت کنید. انجام این کار به دلایل زیادی اهمیت دارد. اولاً ممکن است او اطلاعاتی درباره کارآمد بودن این تست داشته باشد که شما از آن بی‌خبر هستید. برای مثال، ممکن است از نشستی که اخیراً در آن شرکت کرده، اطلاعاتی به دست آورده باشد که هنوز منتشر نشده‌اند. صحبت کردن با او همچنین این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که دلیل او برای استفاده از این تست را متوجه شوید و خودتان هم ارزیابی‌تان از مشاهدات علمی و دغدغه‌هایتان درباره استفاده از آن را شرح دهید. در نهایت، اگر شما و دندان‌پزشک متخصص توانستید به درک متقابل قابل قبولی از دلیل توصیه این تست به بیمارانتان برسید، باید ببینید که آیا می‌توانید همکاری موفقیت‌آمیزی با یکدیگر داشته باشید یا خیر.

وقتی بیمارانتان می‌پرسند چرا از این تست در مطبتان استفاده نمی‌کنید باید در پاسخ به آن‌ها صادق باشید. مقدمه بخش ۵ از کد ADA که به صداقت اشاره دارد می‌گوید:

این اصل این موضوع را بیان می‌کند که درمانگران باید در تعامل با بیمارانشان صادق و راستگو باشند.

برای اطمینان از اینکه بیماران شما در تصمیمات بالینی که بر آن‌ها تأثیر می‌گذارد دخیل هستند، باید نتایج بررسی‌های خود از این تست و جمع‌بندی‌های مبتنی بر مشاهده که در راستای کارآمدی آن به آن‌ها رسیده‌اید را با بیماران در میان بگذارید.

شما باید تمام تلاشتان را بکنید این بحث را بدون تحقیر دندان‌پزشک متخصص با بیمار انجام دهید. بخش دیگری از این کد به موضوع «انتقاد قابل توجیه» اشاره دارد و می‌گوید: «اختلاف‌نظر درباره درمان ارجح نباید به گونه‌ای به بیمار منتقل شود که به شکل غیرمنصفانه‌ای درمان را نادرست جلوه دهد.»

ممکن است دندان‌پزشک متخصص هم توضیحات مربوط به کارآمدی تست را مورد بررسی قرار داده باشد و این بررسی‌ها به همراه قضاوت‌های حرفه‌ای، او را به نتایج متفاوتی درباره ویژگی‌های مثبت این تست رسانده باشد. بیماران شما در صورتی که تمام اطلاعات مرتبط را از شما و دندان‌پزشک متخصص دریافت کنند، بهتر می‌توانند تصمیم بگیرند که آن را بپذیرند یا خیر و البته در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید بیمارانتان را به آن متخصص ارجاع دهید یا خیر.

ما در دورانی کار دندان‌پزشکی انجام می‌دهیم که اطلاعات جدید که بر شیوه درمانی ما تأثیر می‌گذارند در دسترس عموم قرار دارند. در این شرایط طبیعی است موقعیت‌هایی مشابه آنچه شما توضیح دادید بیش از گذشته پیش آیند و باور داریم توسعه و به‌کارگیری مهارت‌های دندان‌پزشکی مبتنی بر شواهد برای آوردن به‌روزترین اطلاعات علمی به مطب‌ها ضروری است. به شما توصیه می‌کنیم از وبسایت دندان‌پزشکی مبتنی بر شواهد ADA برای رسیدن به این هدف استفاده کنید.

گاهِ اخلاق*-شش برای درمان‌های تائید نشده که متخصصان بر روی بیماران ارجاعی من انجام می‌دهند چه کار باید انجام دهم؟ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: من تعدادی از بیمارانم را به متخصص …

Our Whatsapp