news victoryتازه ها

ماه ملی سلامت دندان کودکان آمریکا هشتاد ساله شد

By February 6, 2021 No Comments

انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) ماه فوریه هر سال را ماه ملی سلامت دندان کودکان نام‌گذاری کرده است. امسال، برای هشتادمین سال پیاپی است که ماه ملی سلامت دندان کودکان در آمریکا برگزار می‌شود. این ماه فرصتی برای جلب توجه بیشتر به اهمیت سلامت دهان در کودکان است.

این مناسبت را برای اولین بار جمعی از دندان‌پزشکان ایالت اوهایوی آمریکا با هدف آگاه‌سازی همکاران، دانشجویان و عموم مردم آن را در روزی از سال ۱۹۴۱ پایه‌گذاری و برگزار کردند. از آن پس این حرکت ادامه پیدا کرد و تبدیل به یک مناسبت ملی شد تا جایی که انجمن دندان‌پزشکان آمریکا برای اولین بار آن را سال ۱۹۴۹ جشن گرفت و شش سال بعد آن را به یک مناسبت یک هفته‌ای و سال ۱۹۸۱ به یک مناسبت یک ماهه گسترش داد.

دکتر لون موری، سال ۱۹۵۵ در سرمقاله‌ای در ژورنال انجمن دندان‌پزشکی آمریکا نوشت: «ما انتظار نداریم یک مناسب یک هفته‌ای سلامت دهان جوانان این کشور را به سطح مطلوب برساند؛ اما می‌توان انتظار داشت چنین مناسبتی در جوامع بیشتری، والدین و سایر بزرگسالان را بر آن دارد که به اهمیت بیماری‌های دندان برای کودکان پی ببرند و به دنبال روش‌های بیشتر و بهتری برای پیشگیری از آن‌ها باشند.

هفته‌ی سلامت دندان کودکان وسیله‌ای برای انتقال پیام‌های دندان‌پزشکی پیشگیرانه با توجه به عوامل ایجادکننده‌ی پوسیدگی دندان اثرات مخرب شیرینی‌ها، آثار مطلوب فلوریداسیون، مراجعه زودرس و منظم به دندان‌پزشک و رژیم غذایی مناسب است.»

از آن زمان تاکنون، هر سال هزاران نفر از دندان‌پزشکان، مراقبان سلامت و دانشجویان به صورت داوطلبانه گرد هم می‌آیند تا مزایای سلامت دهان مطلوب را به کودکان، والدین، پرستاران کودکان، معلمان و بسیاری از افراد دیگر گوشزد کنند.

پوستر هفته‌ی سلامت دندان کودکان آمریکا در سال ۱۹۷۴
اولین پوستر روز سلامت دندان کودکان در ایالت اوهایو
شوی دیک ون دایک که یک قسمت از آن در سال ۱۹۶۵ با حمایت مالی انجمن دندان‌پزشکی آمریکا به مناسبت هفته‌ی سلامت دندان اجرا شد.

آب: نوشیدنی طبیعت!
انجمن دندان‌پزشکان آمریکا شعار ماه سلامت دندان کودکان (NCDHM) در سال ۲۰۲۱ را «آب: نوشیدنی طبیعت!» قرار داده و با برگزاری مناسبت‌های آموزشی مجازی، قصد در آموزش کودکان دارد.
پوستر امسال NCDHM که هم‌راستا با شعار امسال یعنی «آب: نوشیدنی طبیعت!» طراحی شده است، پیام‌های زیر را در بر دارد:
نکاتی برای یک لبخند سالم:
– دندان‌های خود را روزی ۲ بار با یک خمیردندان فلوراید دار مسواک بزنید.
– هر روز بین دندان‌هایتان را تمیز کنید.
– یک رژیم غذایی سالم داشته باشید که اسنک و نوشیدنی‌های شیرین در آن کمتر وجود دارد.
– برای پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان به طور مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

دکتر جسیکا میسکا، دندان‌پزشک کودکان و رئیس شورای حمایت از دسترسی به خدمات دندان‌پزشکی و پیشگیری (CAAP) می‌گوید: «از اینکه برای هشتادمین سال، مناسبتی مربوط به سلامت دندان کودکان را جشن می‌گیریم خرسندیم. ADA و CAAP امیدوارند با تشویق والدین به نوشاندن آب به جای نوشیدنی‌های شیرین به کودکان، سلامت آن‌ها را ارتقاء دهند.»

دکتر دنیل کلمدسون، رئیس ADA هم ضمن موافقت با این اظهارات، می‌گوید: «ماه سلامت دندان کودکان شاهدی بر این است که اگر دندان‌پزشکان و دانشجویان گرد هم بیایند تا اهمیت مراقبت از سلامت دهان را به سایرین گوشزد کنند چه اتفاقی می‌افتد.»
او ادامه می‌دهد: «پوسیدگی دندان هنوز شایع‌ترین بیماری مزمن در بین بیماری‌های دوران کودکی است و ما با استفاده از برنامه‌های آموزشی و پیشگیری می‌توانیم کودکانی که از آن رنج می‌برند را کاهش دهیم.»

بازی‌هایی که ADA برای کودکان در ماه ملی سلامت دندان تهیه کرده است:
https://www.ada.org/~/media/ADA/Public%20Programs/Files/NCDHM%202021/2021NCDHM_Crossword_English.pdf?la=en
https://www.ada.org/~/media/ADA/Public%20Programs/Files/NCDHM%202021/2021NCDHM_ColoringPage_English.pdf?la=en

منبع: وبسایت انجمن دندان‌پزشکی آمریکا

انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) ماه فوریه هر سال را ماه ملی سلامت دندان کودکان نام‌گذاری کرده است. امسال، برای هشتادمین سال پیاپی است که ماه ملی سلامت دندان کودکان در آمریکا برگزار می‌شود. این ماه فرصتی برای جلب توجه بیشتر به اهمیت سلامت دهان در کودکان است. این مناسبت را برای اولین بار جمعی از دندان‌پزشکان …

Our Whatsapp