news victoryتازه ها

کتاب‌های تاریخ دندان‌پزشکی (۲)

By February 6, 2021 No Comments

در سلسله مطالب «کتاب‌های تاریخ دندان‌پزشکی»، بنا داریم کتاب‌های انگلیسی که بخ بخش‌های مختلف تاریخ دندان‌پزشکی پرداخته‌اند را معرفی و راه‌های دسترسی به آن‌ها را در اختیار خوانندگان قرار دهیم. دومین بخش این مطلب پیش روی شماست:

دندان‌پزشک بریتانیایی

The British Dentist

کتاب دندان‌پزشک بریتانیایی که با همکاری موزه دندان‌پزشکی بریتانیا نوشته شده، تاریخ مصور دندان‌پزشکی از ابتدا و دوران حضور آرایشگرها و آهنگران در این حرفه گذشته است.

این کتاب جزئیات تاریخ دندان‌پزشکی، از زمانی که کشیدن دندان در اصل نوعی شکنجه به شمار می‌رفت را تا پیشرفت نسبی آن در قرن ۱۹ و دندان‌پزشکی مدرن در قرن ۲۰ بررسی می‌کند.

کتاب دندان‌پزشک بریتانیایی سال ۲۰۱۵ در ۶۴ صفحه توسط انتشارات بلومزبری منتشر شده است.

اطلاعات کتاب در وب‌سایت آمازون

 

اتروسکان‌ها و تاریخ دندان‌پزشکی: لبخند طلایی طی اعصار   

(The Etruscans and the History of Dentistry: The Golden Smile through the Ages)

این کتاب به مرور تاریخ ساخت و کاربرد ابزار طلایی دندان‌پزشکی در تمدن باستانی اتروسک (تمدنی با تبار هندواروپایی که از حدود سال ۷۰۰ پیش از میلاد تا میانه‌های سده اول پیش از میلاد در شبه‌جزیره ایتالیا دوام داشت و هم‌زمان با شکوفایی امپراتوری روم ناپدید شد) به همراه جایگاه این ابزار در تاریخ عمومی دندان‌پزشکی می‌پردازد.

در اصل محور این کتاب تاریخ ابزار دندان‌پزشکی از عصر برنز در بین‌النهرین و مصر گرفته تا اروپا و آمریکای مدرن است؛ همچنین مغالطه‌هایی که پیش از این درباره دندان‌پزشکی باستان وجود داشته را به چالش کشیده و مشاهداتی که از دندان‌پزشکی زیبایی مدرن در تمدن اتروسک وجود دارد را نشان می‌دهد.

اطلاعات کتاب در وب‌سایت آمازون

 

چهره‌های شاخص ارتودنسی به همراه کتاب‌شناسی منتخب تاریخ این رشته

(Who Was Who In Orthodontics With A Selected Bibliography Of Orthodontic History)

این کتاب، گزیده‌ای از جستجوی پانزده ساله در کتاب‌ها، مجلات، روزنامه‌ها، خبرنامه‌ها و تاریخ شفاهی ارتودنسی است و دو بخش دارد. بخش اول شامل بیوگرافی ۱۰۰ چهره شاخص در تاریخ ارتودنسی و بخش دوم تاریخ صد ساله‌ی این تخصص است.

این کتاب سال ۲۰۰۲ در ۱۹۲ صفحه توسط انتشارات آرتور هاوس در آمریکا به چاپ رسیده است.

اطلاعات کتاب در وب‌سایت آمازون

 

 

Henry Maurice Goldman Dental Educator and Pioneer 

هنری موریس گلدمن: معلم و پیشگام در علم دندان‌پزشکی

این کتاب که سال ۲۰۱۵ به چاپ رسیده، داستان زندگی هنری موریس گلدمن، از بزرگ‌ترین معلمان دندان‌پزشکی در دنیا است. او که در موسسه‌ی پاتولوژی نیروهای مسلح واشنگتن درس خوانده بود، بعد از جنگ جهانی دوم و با مشاهده ناآگاهی مردم نسبت به سلامت دهان خود، تمرکز خود را در آموزش و کار در زمینه‌ی پاتولوژی دهان بر روی مشکلات پریودنتیک قرار داد.

گلدمن در نهایت دریافت که برای رسیدن به اهدافش با مشکل بزرگ‌تری مواجه است. چرا که در آن دوران دندان‌پزشکان در تعالیم خود نواقصی داشتند و ارائه خدمات دندان‌پزشکی هم با ضعف همراه بود؛ بنابراین تصمیم گرفت مدرسه‌ای مخصوص آنان احداث کند و در این راستا تلاش‌های بسیاری  کرد.

 اطلاعات کتاب در وب‌سایت آمازون

 

History of Orthodontics 

تاریخ ارتودنسی

این کتاب که با مقدمه‌ای بر دندان‌پزشکی عمومی آغاز می‌شود؛ در ادامه به تاریخچه ارتودنسی در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، بریتانیا و بخش‌هایی از اروپا می‌پردازد.

بخش‌های بعدی این کتاب روند تکامل جوانب درمان‌های ارتودنسی از جمله سفالومتری، ابزار ارتودنسی ثابت و متحرک و شکاف کام را توصیف می‌کند. پیشرفت‌های ارتودنسی در دوران معاصر مانند ارتودنسی نامرئی و لیزر در دندان‌پزشکی هم در این کتاب جای دارند.

کتاب تاریخ ارتودنسی سال ۲۰۱۳ در ۲۶۳ صفحه به چاپ رسیده و حاوی بیش از ۱۸۰ عکس، جدول و طرح است. 

 اطلاعات کتاب در وب‌سایت آمازون

در سلسله مطالب «کتاب‌های تاریخ دندان‌پزشکی»، بنا داریم کتاب‌های انگلیسی که بخ بخش‌های مختلف تاریخ دندان‌پزشکی پرداخته‌اند را معرفی و راه‌های دسترسی به آن‌ها را در اختیار خوانندگان قرار دهیم. دومین بخش این مطلب پیش روی شماست: دندان‌پزشک بریتانیایی The British Dentist کتاب دندان‌پزشک بریتانیایی که با همکاری موزه دندان‌پزشکی بریتانیا نوشته شده، تاریخ مصور …

Our Whatsapp