news victoryتازه ها

نسبت دادن ابتلای انصاریان و میناوند به کرونا در دندان‌پزشکی غیرعلمی است

By February 7, 2021 No Comments

رئیس هیات مدیره جامعه دندان‌پزشکی ایران با اشاره به میزان کاهش مراجعه مردم به دندان‌پزشکی در روزهای پاندمی کروناویروس گفت: بدون شک طی دوران کرونا مراجعه بیماران به بخش دندان‌پزشکی خصوصاً در بخش‌هایی که پوشش بیمه‌ای وجود ندارد به شدت کاهش پیدا کرده است که این موضوع به دو عامل بازمی‌گردد. یکی هراس اشتباهی است که بین مردم ایجاد شده است. اگرچه فعالیت‌های دندان‌پزشکی پرخطر است؛ اما از دیرباز کنترل عفونت بین همکاران دندان‌پزشک در عالی‌ترین سطح بوده و جای نگرانی وجود ندارد. دلیل دوم نیز به فشارهای اقتصادی مربوط است که این روزها افزایش پیدا کرده و به طبع آن میزان مراجعه مردم برای درمان‌هایی مربوط به دندان به شدت کاهش پیدا کرده است.

علی تاجرنیا ابتلای دو فوتبالیست محبوب کشورمان به کرونا در دندان‌پزشکی را غیرعلمی دانست و افزود: به هیچ عنوان این صحبت‌ها درست نیست و اصلاً نمی‌توان اثبات کرد افراد از کجا کرونا می‌گیرند؛ چرا که ما ابزارهای پیشرفته برای تشخیص چنین چیزی نداریم. یک فرد می‌تواند از آسانسور یک ساختمان که اتفاقاً واحد دندان‌پزشکی هم دارد یا با دست زدن به درهای تاکسی به کرونا مبتلا شود؛ بنابراین اینکه گفته می‌شود آقای میناوند و انصاریان از دندان‌پزشکی کرونا گرفتند یا حتی در استودیو مبتلا شدند اصلاً علمی و قابل اثبات نیست و فقط باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود.

او از تعطیلی تعدادی از مطب‌های شخصی خبر داد و افزود: البته باید ذکر کنم این میزان فشار بر همکارانی که در کلینیک‌های دندان‌پزشکی کار می‌کنند و از سهم بیمه‌ای برخوردار هستند، کمتر بوده اما در مطب‌های شخصی نمود آن بیشتر است تا جایی که تعدادی از آن‌ها تعطیل شدند و دندان‌پزشکان آن‌ها در کلینیک‌ها کار می‌کنند؛ بنابراین کرونا به رشته دندان‌پزشکی و دریافت خدمات آن آسیب جدی وارد کرده است.

وی با بیان اینکه اداره مالیات باید تعداد مطب‌های تعطیل شده را اعلام کند، تصریح کرد: متأسفانه ما نمی‌توانیم آمار دقیق از تعداد مطب‌های شخصی که تعطیل شدند ارائه دهیم؛ چون وقتی این مطب‌ها تعطیل می‌شوند به اداره مالیات اعلام می‌کنند؛ بنابراین بهترین مرجع برای اعلام این اعداد و ارقام اداره مالیات است. البته جا دارد اینجا به این موضوع هم اشاره کنم برخلاف حمایت‌هایی که از مشاغل دیگر می‌شود، هیچ نوع حمایتی از دندان‌پزشکان صورت نگرفته برای مثال ارائه بیمه بیکاری به کارکنان مطب‌های دندان‌پزشکی پس از تعطیل شدن، پیش‌بینی نشده است.

رئیس هیات مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران با اشاره به تعداد دندان‌پزشکانی که به کرونا مبتلا شدند، گفت: متأسفانه آمار دقیقی در این خصوص به ما ارائه نشده است اما در یک سال گذشته تعدادی از همکاران دندان‌پزشک ما به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که بخشی از آن‌ها حین ارائه خدمات به بیماران مبتلا شدند و بخشی نیز به دلایل دیگر از جمله حضور در مهمانی، تجمعات و غیره مبتلا شدند؛ اما به‌طورکلی با توجه به پروتکل‌های بسیار سخت‌گیرانه میزان رعایت دندان‌پزشکان بسیار بالاست و خوشبختانه دقت زیادی دارند.

تاجرنیا تصریح کرد: الآن از دوران قرمز کرونا عبور کردیم و تقریباً هیچ شهر قرمزی در کشور نداریم؛ بنابراین عمل‌های انتخابی مانند دندان‌پزشکی قابل انجام است و حتماً توصیه می‌کنم اگر مشکل اورژانسی دارند به دندان‌پزشک مراجعه کنند. چون اگر دیر شود هم آسیب‌های جدی‌تر به دندان وارد می‌شود و هم اینکه هزینه‌های بیشتری روی دست آن‌ها می‌گذارد.

رئیس هیات مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران ادامه داد: پذیرش خدمات پزشکی در هر زمینه‌ای مانعی ندارد. پروتکل‌های مخصوص به پزشکان ارائه شده و بیماران نیز می‌توانند به عنوان ناظر بر میزان رعایت آن نظارت کنند که در مطب‌ها حتماً تهویه وجود داشته باشد، فاصله اجتماعی بین بیماران حفظ شود، حتماً از لوازم یک‌بارمصرف استفاده شود و غیره. درواقع تمام این موارد به پزشکان ابلاغ شده و آن‌ها رعایت می‌کنند. پس ضروری است بیماران نیز رعایت کنند تا خدایی نکرده برای کسی مشکلی پیش نیاید.

تاجرنیا در پاسخ به این سؤال که چرا دندان‌پزشکی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد و تبدیل به یک خدمت لوکس شده است، گفت: این سؤال را باید از بیمه‌ها پرسید. چون باوجود اینکه بیمه‌‎ها تعرفه مناسبی ارائه نمی‌دهند، دندان‌پزشکان آماده هستند با آن‌ها قرارداد ببندند؛ اما این استقبال از سمت بیمه‌ها دیده نمی‌شود. چرا که طبق یک عرف قدیمی به دندان‌پزشکی نگاه درمانی ندارند و باوجود اینکه بودجه زیادی به بیمارستان‌ها اختصاص می‌دهند، هیچ توجه به دندان‌پزشکی ندارند. دلیل دوم این است که نیاز مردم به خدمات دندان‌پزشکی زیاد است و بیمه‌ها ترجیح می‌دهند جایی سرمایه‌گذاری کنند که منافع اقتصادی برای آن‌ها داشته باشد؛ بنابراین نیازمند این هستیم که دولت یارانه دهد تا خدمات دندان‌پزشکی نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

او تأکید کرد: برای مثال تجربه بیمه نیروهای مسلح برای دندان‌پزشکی یک تجربه موفق و به صرفه برای مردم است بنابراین اگر از سمت دولت نسبت به خدمات پایه دندان‌پزشکی توجه جدی صورت گیرد و ارائه خدمات سطح ۲ و ۳ دندان‌پزشکی گسترش پیدا کند قطعاً شرایط بهتر می‌شود./ برنا

رئیس هیات مدیره جامعه دندان‌پزشکی ایران با اشاره به میزان کاهش مراجعه مردم به دندان‌پزشکی در روزهای پاندمی کروناویروس گفت: بدون شک طی دوران کرونا مراجعه بیماران به بخش دندان‌پزشکی خصوصاً در بخش‌هایی که پوشش بیمه‌ای وجود ندارد به شدت کاهش پیدا کرده است که این موضوع به دو عامل بازمی‌گردد. یکی هراس اشتباهی است …

Our Whatsapp