news victoryتازه ها

استفاده تبلیغاتی از مدارک افتخاری و نشان‌های غیر آکادمیک از منظر اخلاقی

By February 11, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*-هفت
استفاده تبلیغاتی از مدارک افتخاری و نشان‌های غیر آکادمیک از منظر اخلاقی

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: یک سازمان حرفه‌ای به من فلوشیپ افتخاری اعطاء کرده است. آیا می‌توانم از این مدرک برای تبلیغ خدمات یا آگهی‌های کاری استفاده کنم؟

پاسخ: در دندان‌پزشکی مدارک زیادی از جمله مدارک دانشگاهی، مدارک افتخاری، فلوشیپ‌های افتخاری و مدارک قانونی و تجاری دیگری به افراد اعطاء می‌شود. بیشتر نهادها و تمام ایالت‌ها دستورالعمل‌هایی برای استفاده از این مدارک دارند. به هر حال، تصمیم‌گیری اخلاقی نهایی در این باره باید بر اساس کد ADA باشد.

بر طبق بخشی از این کد که به استقلال (خودمختاری) بیمار اشاره دارد، ارائه تبلیغ یا آگهی‌های خدمات به عموم مردم باید اطلاعات کافی را ارائه دهد تا بیماران بتوانند درمانگری که مطابق با نیازها، خواسته‌ها و مطلوبیت‌های آن‌ها است را انتخاب کنند. بخشی از این کد می‌گوید: «هیچ دندان‌پزشکی نباید به‌گونه‌ای اشتباه یا فریبنده و در راستای منافع مالی تبلیغ کند.»

منظور از «اشتباه یا فریبنده و در راستای منافع مالی» چیست؟ بخش دیگری از این کد با مثال‌هایی در این باره روشنگری می‌کند. البته منظور این نیست که این مثال‌ها فراگیر هستند؛ بلکه برای درک بهتر این اصطلاح ذکر شده‌اند. انواع اظهاراتی که باید در تبلیغات از آن‌ها اجتناب شود آن‌ها هستند که:
۱- حاوی یک بیان نادرست از واقعیت هستند؛
۲- حقیقتی ضروری را انکار می‌کنند تا آگهی از نظر مادی اغواکننده باشد؛
۳- احتمال دارد که توقع غیرضروری درباره نتایجی که دندان‌پزشک می‌تواند به دست آورد ایجاد کنند؛
۴- در آن‌ها چه به صورت ضمنی و چه به تفصیل، به مواد یا نتایجی اشاره می‌شود که خدمات تبلیغ شده را از نظر کیفی نسبت به خدمات دندان‌پزشکان دیگر برتر نشان می‌دهد؛ البته اگر این موضوع اثبات منطقی نداشته باشد قابل قبول نیست.

ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که جامعه در کل چگونه به تأثیری که تبلیغ بر آن می‌گذارد پاسخ می‌دهد. ما قصد نداریم بیماران را با انواع و اقسام القابی که پشت اسممان می‌آید و برخی از آنان ممکن است هیچ ارتباطی با تخصص ما به‌عنوان دندان‌پزشک نداشته باشد گیج کنیم.

برای مثال، نظریه مشورتی مربوط به مدارک غیررسمی غیرپزشکی می‌گوید: «تبلیغ مدارک دانشگاهی افتخاری می‌تواند گمراه کننده باشد؛ چرا که احتمال دارد امر را بر عموم مردم مشتبه سازد که شخص در آن رشته دارای تخصص و مدرک دانشگاهی است.» یک مدرک دانشگاهی افتخاری، مدرکی است که توسط یک موسسه آموزشی که نهاد معتبری آن را تائید نکرده اعطاء می‌شود یا به‌صورت افتخاری از دانشگاه صادر شده است. استفاده از مدرک غیرپزشکی هم همچنین فریبنده است چرا که احتمال دارد عموم مردم گمان کنند هر مدرکی که در آگهی به آن اشاره می‌شود به مهارت‌های دندان‌پزشک به‌عنوان درمانگر مرتبط است.

این موضوع درباره فلوشیپ‌ها و درجات افتخاری هم صادق است. برخی از سازمان‌ها این مدارک را به عنوان نشانه‌ای برای عضویت در سازمان خود اعطاء می‌کنند و این امر نشان‌دهنده شرکت در هیچ دوره آموزشی نیست. نظریه مشورتی همچنین می‌گوید: «عموم مردم ممکن است در اثر ذکر این فلوشیپ‌ها در تبلیغات به دلیل وجود این احتمال که آن‌ها می‌توانند برای عموم نشانه‌ای از گذراندن دوره تحصیلی یا تخصص دندان‌پزشکی باشد» گمراه شوند. این نظریه ادامه می‌دهد:

به‌طور کلی ذکر مدارک افتخاری یا غیرپزشکی و فلوشیپ‌هایی که بیش از اینکه نشاندهنده دستیابی به تخصصی باشند نشان‌دهنده‌ی عضویت هستند باید به مقالات علمی و سوابق افراد محدود شود و در تمام موارد قانون ایالتی باید مورد مشورت قرار گیرد.

برخی از سازمان‌هایی که به اعضاء خود معادل فلوشیپ اعطاء می‌کنند، شامل کالج دندان‌پزشکان آمریکا، کالج بین‌المللی دندان‌پزشکان، آکادمی پیر فوشار و آکادمی دندان‌پزشکی عمومی هستند. دندان‌پزشکانی که مدارک افتخاری را از این سازمان‌ها دریافت می‌دارند باید قوانین استفاده از آن‌ها را بدانند. مثال‌های زیادی از این قوانین وجود دارد:

 • کد رفتاری کالج دندان‌پزشکان آمریکایی شامل دقیق‌ترین جزئیات مرتبط با استفاده از حروف اولیه عبارت (همکار کالج دندان‌پزشکان آمریکایی) یعنی A.C.D است. برخی از آن‌ها شامل این موارد هستند:
  • عبارت مخفف می‌تواند به همراه مدارج حرفه‌ای یا دانشگاهی در صفحه عنوان کتاب‌های تکست استفاده شود.
  • عبارت مخفف می‌تواند در ثبت‌نام‌های دانشگاهی و فهرست‌هایی که در معرض نمایش قرار دارند، به همراه سایر عناوین و درجات ذکر شود.
  • هنگام ثبت کردن یک مقاله برای یک نشریه حرفه‌ای غیرانحصاری، یک عضو می‌تواند هیات تحریریه را از فلوشیپ دانشگاهی آگاه سازد و با صلاحدید آنان عبارت مخفف می‌تواند در ادامه اسم نویسنده ذکر شود.
 • آئین‌نامه کالج بین‌المللی دندان‌پزشکان می‌گوید اعضا مخیر هستند حروف I.C.D (ابتدای عبارت «عضو انجمن بین‌المللی دندان‌پزشکان») یا M.I.C.D (ابتدای عبارت «عضو ارشد کالج بین‌المللی دندان‌پزشکان») را زمانی که با قانون ایالتی تعارضی ایجاد نمی‌کند در مقالات علمی، سوابق و سربرگ‌ها ذکر کنند.
 • آکادمی دندان‌پزشکی عمومی به اعضاء خود اجازه می‌دهد نشان فلوشیپ و مسترشیپ را که با FAGD و MAGD مشخص می‌شود، تا زمانی که از ذکر آن‌ها به عنوان تخصص اجتناب می‌کنند در تبلیغات، نشان مطب یا در فهرست‌ها بیاورند. اعضاء همچنین باید معنای این حروف را به وضوح و به گونه‌ای بنویسند تا منجر به این نشود که افراد گمان کنند آن‌ها نشانه یک مدرک دانشگاهی هستند.

بسیاری از بوردهای ایالتی، قوانینی برای تبلیغات دارند که دندان‌پزشکان باید از آن‌ها آگاه باشند. این قوانین اغلب مشابه با کد ADA یا حتی سخت‌گیرانه‌تر از آن هستند تا مانع از استفاده نامناسب عناوین حرفه‌ای و افتخاری شوند. برای مثال، قوانین بورد ایالت نیویورک در جایی می‌گوید: «رفتار غیرحرفه‌ای شامل تبلیغات یا درخواست‌هایی است که به نفع عموم مردم نیستند. این رفتارها شامل تبلیغات و درخواست‌هایی می‌شوند که اشتباه یا فریبنده هستند؛ اما محدود به آن‌ها نمی‌شوند. تبلیغاتی که اظهاراتی مربوط به خدمات حرفه‌ای یا برتری خدماتی دارند که شخص نمی‌تواند آن‌ها را ثابت کند، جزو رفتار غیرحرفه‌ای به شمار می‌روند.»

در ایالاتی که قوانین این چنینی وجود دارد، دادگاه‌ها ممکن است نقض آن‌ها را تعبیر به انحراف از کار دندان‌پزشکی قابل قبول بدانند. رعایت کد اخلاقی که ناظر بر استفاده از عناوین حرفه‌ای یا افتخاری است نه‌تنها برای اعضاء انجمن‌ها بلکه برای دندان‌پزشکان غیر عضو هم الزامی است.

زمانی که یک مطب دندان‌پزشکی به شکل گروهی یا دیگر اشکال قانونی اداره می‌شود، نام مطب باید به گونه‌ای مشخص گردد که با نام دندان‌پزشک متمایز باشد. با این حال، برخی از ایالات خواهان آن هستند که نام دندان‌پزشک به همراه نام مطب بیاید. اگر نام مطب بر وضعیت تخصص دندان‌پزشک دلالت داشته باشد، دندان‌پزشکان بنابر معیار «اشتباه، فریبنده یا در راستای منافع مالی نبودن» باید اطلاعاتی را ارائه دهند که این دلالت را تائید یا رد کند.

از آنجا که عموم مردم احتمالاً فرض را بر این می‌گذارند که هرگونه مدرک یا عنوانی که در تبلیغات ذکر می‌شود به تخصص فرد به‌عنوان یک دندان‌پزشک ارتباط دارد، یک دندان‌پزشک که اخلاق حرفه‌ای را رعایت می‌کند:

 • قوانین محلی را که در هر ایالت متفاوت است در نظر می‌گیرد؛
 • با دستورالعمل‌های سازمانی برای استفاده از فلوشیپ و عناوین افتخاری‌اش آشنا می‌شود؛
 • از همه مهم‌تر، اصول کد ADA را برای اجتناب از فریب غیر مغرضانه یا اطلاع‌رسانی اشتباه به عموم مردم درباره مدارجی که کسب کرده را تعقیب می‌کند.

توضیح: عکس مطلب تزئینی است

گاهِ اخلاق*-هفت استفاده تبلیغاتی از مدارک افتخاری و نشان‌های غیر آکادمیک از منظر اخلاقی پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: یک سازمان حرفه‌ای به من فلوشیپ افتخاری اعطاء کرده است. آیا می‌توانم از …

Our Whatsapp