news victoryتازه ها

آیا ترغیب بیمار به شکایت از دندان‌پزشک قبلی اخلاقی است؟

By February 16, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*- هشت
آیا ترغیب بیمار به شکایت از دندان‌پزشک قبلی اخلاقی است؟

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: بیمار سابقم پس از درمان اندو و روکش دو دندان کانین فک پایین از من شکایتی کرد که ناموفق بود. بیمار یک خانم ۸۰ ساله با وضعیت سلامتی نامناسب است که طرح درمان او پروتز کامل فک بالا و پروتز پارسیل فک پایین برای جایگزینی دندان‌های قدامی که وضعیت پریودنتال بدی داشتند و دندان‌های خلفی از دست رفته بوده است. بیمار در دادگاه اظهار کرد نزد دندانپزشک جدیدی رفته که می‌خواهد دندان‌هایش را ایمپلنت کند و به او توصیه کرده از کاری که من انجام داده‌ام شکایت کند تا هزینه کاری که او می‌خواهد برایش انجام دهد و «طرح درمان خوب» است را از من پس بگیرد. آیا این موضوع غیراخلاقی نیست؟

پاسخ: هر درمانگری که به اخلاق متعهد است، بر این باور است که طرح درمان او، بهترین طرح درمان ممکن برای بیمار است. همه ما درمان‌هایی را دیده‌ایم که اگر بر عهده خودمان بود، آن را برای بیمار انتخاب نمی‌کردیم. با این حال، کد ADA به‌وضوح در اصل «عدالت» می‌گوید: «تفاوت عقیده درباره درمان بهتر، نباید به گونه‌ای به بیمار منتقل شود که دلالت بر نادرست بودن طرح درمان دیگر داشته باشد.»

با این حال، باید بیش از هرچیز این موضوع را مدنظر داشته باشیم که بنا بر اصل خیرخواهی کد ADA، باید در جهت ارتقاء رفاه بیمارانمان بکوشیم. اصل «عدالت» این کد هم ما را متعهد می‌کند هرگونه درمان دندانپزشکان دیگر که دارای خطای فاحش و ادامه‌دار است را به مراجع ذی‌ربط گزارش دهیم. ما همچنین باید بیمارانمان را از وضعیت فعلی سلامت دهانشان آگاه سازیم.

اگر دندانپزشک بعدی بیمار، او را به شکایت از شما ترغیب کرده تا هزینه موردنیاز برای تکمیل طرح درمانش نزد او که به قول خودش «طرح درمان خوب» است را از شما بازپس گیرد و با این حرف درمان شما را بد توصیف کرده است، کار خلاف اخلاقی انجام داده است.

کد ADA، خودمختاری بیمار را نخستین اصل خود می‌انگارد. خودمختاری شامل دخالت دادن بیمار در تصمیمات درمانی به معنای واقعی است. اختلاف قدرتی که بین بیمار و دندانپزشک وجود دارد، این احتمال را افزایش می‌دهد که دندانپزشک تأثیر بیش از حدی بر بیمار مسن یا بیماری که شرایط سلامتی مطلوبی ندارد بگذارد. سؤال این است که آیا در این مورد این اتفاق افتاده است؟ با توجه به آنچه شما گفتید به نظر می‌رسد تعامل بیمار و دندانپزشک از جوانب زیادی دچار اشکال است.

اصل «خیرخواهی» که پیش از این به آن اشاره کردیم، همچنین می‌گوید: «مهم‌ترین جنبه‌ی این تعهد اخلاقی، انجام به‌موقع و باکیفیت خدمات درمانی است.» بنابراین آیا دندانپزشک دیگر باید تا پایان یافتن دادگاه برای شروع کار صبر کند؟ بخش دیگری از این اصل می‌گوید: «خدمات درمانی دندانپزشکی باید در محدوده‌ی شرایط بالینی بیمار انجام شوند؛ بنابراین آیا درمان ایمپلنت و تمام آنچه متعاقب آن اتفاق می‌افتد، برای بیماری که شرایط سلامتی خوبی ندارد مناسب است؟ بخش آخر این اصل می‌گوید: «باید به نیازها، خواسته‌ها و ارزش‌های بیمار توجه شود.» در این مورد آیا یک بیمار ۸۰ ساله واقعاً قادر به پذیرش درمان ایمپلنت است؟

شما چند گزینه را پیش رو دارید. می‌توانید با دندانپزشکی که بیمار گفته است می‌خواهد برای او درمان دندانپزشکی خوبی انجام دهد تماس بگیرید و جهت‌گیری‌اش را از زبان خودش بشنوید. بخشی از کد ADA که مربوط به «تفسیر و اجرا» است، می‌گوید:

اگر شخصی بر این باور است که یک دندانپزشک، به شکل غیراخلاقی عمل کرده، می‌تواند موضوع را به اطلاع نهاد مناسب یا انجمن محلی برساند. هر یک از اعضاء که متهم به عملکرد غیرحرفه‌ای شوند، ممکن است تعلیق یا از عضویت انجمن دندانپزشکی آمریکا محروم شوند.

البته با توجه به انرژی و هزینه‌ای که شما تا به حال در این مورد صرف کرده‌اید، ممکن است بخواهید این موضوع را رها کنید و به کار خود ادامه دهید. تصمیم‌گیری نهایی به شما بستگی دارد.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق*- هشت آیا ترغیب بیمار به شکایت از دندان‌پزشک قبلی اخلاقی است؟ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: بیمار سابقم پس از درمان اندو و روکش دو دندان کانین فک پایین از …

Our Whatsapp