news victoryتازه ها

دندان‌های ترک خورده، پیامد جدید استرس کرونا!

By February 16, 2021 No Comments

دندان‌های ترک خورده، درد مفصل فکی، حساسیت دندان، درد گونه‌ها و سردردهای میگرنی، علائمی هستند که دندانپزشکان آمریکایی این روزها بسیار بیشتر از قبل با آن مواجه می‌شوند و همه این‌ها یک دلیل بیشتر ندارند: استرس کرونا!

نیویورک تایمز به تازگی در گزارشی، از مشاهدات این روزهای دندانپزشکان درباره دردها و شکایات بیماران که منشاء دندان‌قروچه دارند نوشته است. گویی ترس از ابتلا به کووید ۱۹ افرادی که به آن دچار نشده‌اند را هم به‌اندازه‌ای تحت تأثیر قرار داده که نشانه‌های آن در جسمشان بروز پیدا کرده است.

دکتر تامی چِن، دندانپزشکی که در منهتن کلینیک دارد درباره تجربیات این روزهای خود به نیویورک تایمز می‌گوید:

از زمانی که کروناویروس شایع شد، من مطبم را به روی همه بیماران به‌غیر از موارد اورژانسی بستم؛ اما بلافاصله با افزایش تماس‌های تلفنی بیمارانی که از اختلالات ناشی از دندان‌قروچه رنج می‌بردند مواجه شدم و حالا هم که مطبم را باز کرده‌ام، حداقل روزی ۱ مورد گاهی حتی ۶ مورد یا بیشتر با ترک خوردگی دندان روبرو می‌شوم.

اما داستان چیست؟ واضح است. استرس! این روزها افراد با انواع استرس‌های مربوط به کرونا، از کابوس‌های شبانه گرفته تا فوبیای کووید ۱۹ روبرو هستند. بر کسی پوشیده نیست که استرس ناشی از پاندمی شدن کووید ۱۹ بر سلامت روان افراد تأثیر گذاشته است و یکی از عوارض آن هم دندان‌قروچه و در نهایت آسیب به دندان‌ها است.
اما این موج آسیب به دندان‌ها که من می‌بینم از دو عامل دیگر هم ناشی می‌شود.

اول اینکه تعداد زیادی از آمریکایی‌ها به ناگهان دورکار شده و از خانه به فعالیت‌های حرفه‌ای خود می‌پردازند و نحوه قرارگیری موقعیت بدن آن‌ها در طول روز به‌گونه‌ای است که شانه‌ها به جلو خم می‌شوند و ستون فقرات به شکل خمیده قرار می‌گیرد. شاید تعجب کنید که چرا یک دندان‌پزشک باید دغدغه‌ی ارگونومیکی داشته باشد. دلیل این است که عصب‌های گردن و شانه به مفصل گیجگاهی فکی منتهی می‌شوند که به استخوان آرواره متصل است. بنابراین وضعیت بد بدن در طول روز منجر به دندان‌قروچه در شب می‌شود.

موضوع دوم این است که اغلب ما میزان خوابی که نیاز داریم را دریافت نمی‌کنیم. از زمانی که کووید ۱۹ پاندمی شده است از بیماران زیادی می‌شنوم که به ناگهان بی‌خواب شده‌اند و این در نتیجه دستگاه عصبی سمپاتیک فعال است که انسان را برای نبرد آماده می‌کند. این یعنی در این حالت شما تبدیل به یک گلادیاتور می‌شوید که با مشت‌های گره کرده و دندان‌های به هم ساییده راهی جنگ شده است. بنابراین بدن شما به جای استراحت و شارژ مجدد در حالتی آماده به جنگ قرار می‌گیرد.

شاید باور نکنید! اما شما در حال دندان قروچه هستید
شاید تعجب کنید اگر بدانید چه تعدادی از افراد از اینکه دندان‌قروچه می‌کنند آگاه نیستند. حتی بیمارانی که با شکایت از درد و حساسیت دندان به مطب‌ها می‌آیند، وقتی من به دلیل دردهای آن‌ها اشاره می‌کنم با تعجب می‌گویند: «نه! من دندان‌قروچه ندارم!» این در حالی است که من به چشم می‌بینیم که آنان دندان‌قروچه می‌کنند.

اگر می‌خواهید بدانید که شما هم به این مشکل دچارید یا خیر، ببینید آیا حین خواندن این سطور، دندان‌هایتان با یکدیگر تماس دارند؟ اگر چنین است شما به طور حتم در حال آسیب زدن به آن‌ها هستید. دندان‌های شما به جز در مواردی که در حال جویدن غذا هستید نباید با یکدیگر تماس داشته باشند و در عوض آرواره شما باید آرام باشد و وقتی دهانتان بسته است، بین دندان‌هایتان فاصله وجود داشته باشد. پس تلاش کنید خود را از این کار بازدارید. اگر محافظ شبانه یا ریتینر دارید، برای جلوگیری از دندان‌قروچه در شب، از آن استفاده کنید. نکته مهم دیگر، شکل قرارگیری بدن هنگام کار کردن است. به‌طوری‌که هنگام نشستن، شانه‌ها بالای ران‌ و گوش‌ها بالای شانه‌ها قرار گیرند و ارتفاع صفحه‌ی کامپیوتر باید در مقابل چشمانتان باشد.

فراغت‌های گاه به گاه از کار، دراز کشیدن روی زمین، استراحت دادن به بدن و آرامش دادن به ذهن قبل از خواب هم از دیگر راهکارهایی هستند که می‌توانند شما را از استرس‌های روزمره و آسیب‌های بیشتر به دندان‌هایتان برهانند.

در نهایت به یاد داشته باشید که هر کدام از انسان‌ها در اثر جویدن، ترک‌هایی بر روی دندان‌هایشان دارند و دندان قبل از اینکه بشکند، قادر به تحمل مقدار مشخصی از استرس است. بنابراین بهتر است تا جایی که می‌توانید از بروز استرس‌های بیشتر به دندان‌ها جلوگیری کنید.

 

دندان‌های ترک خورده، درد مفصل فکی، حساسیت دندان، درد گونه‌ها و سردردهای میگرنی، علائمی هستند که دندانپزشکان آمریکایی این روزها بسیار بیشتر از قبل با آن مواجه می‌شوند و همه این‌ها یک دلیل بیشتر ندارند: استرس کرونا! نیویورک تایمز به تازگی در گزارشی، از مشاهدات این روزهای دندانپزشکان درباره دردها و شکایات بیماران که منشاء …

Our Whatsapp