news victoryتازه ها

فراخوان فدراسیون جهانی دندانپزشکی برای مشارکت در کنوانسیون میناماتا درباره کاهش مصرف جیوه

By February 16, 2021 No Comments

فدراسیون جهانی دندانپزشکی (FDI) کشورهای عضو را به ارائه استراتژی‌هایی برای کمک به اجرای کنوانسیون میناماتا در رابطه با کاهش مصرف جیوه دعوت کرد.
به گزارش وب‌سایت FDI، این فدراسیون در نشستی با حضور اعضا و با موضوع کنوانسیون میناماتا درباره جیوه، بر روی تعدادی از اقدامات در راستای اجرای مؤثر این کنوانسیون توافق کرد. اعضاء فدراسیون برای ارائه اطلاعاتی مرتبط با در دسترس بودن و قابلیت جایگزینی مواد غیر جیوه‌ای با آمالگام از نظر فنی و اقتصادی و خطرات و محاسن آن‌ها برای سلامتی و محیط‌ زیست دعوت شده بودند.

FDI از ابتدای شکل‌گیری کنوانسیون میناماتا در سال ۲۰۱۳ از اجرایی شدن این کنوانسیون حمایت کرد. این حمایت شامل ترغیب اعضا برای پژوهش و بهبود کیفیت مواد ترمیمی دندان فاقد جیوه و مدیریت مطب‌ها در زمینه پسماند آمالگام است.

فدراسیون جهانی دندانپزشکی با انتشار یک بیانیه برای فعالیت‌های بین بخشی مرتبط با آمالگام دندانی موافقت کرده است:

بیانیه فدراسیون جهانی دندانپزشکی
اطلاعاتی درباره جایگزین‌های فاقد جیوه برای آمالگام‌های دندانی
FDI برای حمایت از برنامه‌ی محیط‌ زیست سازمان ملل متحد (UNEP) در راستای جمع‌آوری اطلاعات درباره جایگزین‌های فاقد جیوه و تعیین استراتژی‌هایی حول کاهش مصرف آمالگام، موارد زیر را پیشنهاد می‌کند:

۱- سرمایه‌گذاری در پیشگیری از بیماری‌ها و ارتقاء سلامت
کنوانسیون میناماتا فرصت ویژه‌ای را برای پیشگیری از پوسیدگی‌های دندانی در اختیار قرار می‌دهد تا به این وسیله، بتوانیم به کاهش مصرف آمالگام‌های دندانی برسیم.

۲- کار با تمام افراد مرتبط با این حوزه برای توسعه پایدارترین استراتژی‌ها برای کاهش مصرف آمالگام دندان
برای جمع‌آوری اطلاعات درباره جایگزین‌های فاقد جیوه و تعیین استراتژی برای کاهش مصرف آمالگام دندانی، بخش‌های مختلف، به خصوص وزارتخانه‌های محیط‌زیست کشورها باید با وزارت بهداشت، انجمن ملی دندانپزشکی و مسئولین ارشد دندانپزشکی در آن کشور (در صورت وجود) کار کنند تا بتوانند چالش‌ها و امکان‌پذیری هرگونه رهیافتی که توصیه شده است را درک کنند.
ایجاد یک کمیته همکاری ملی تحت مدیریت وزارت محیط‌زیست و وزارت بهداشت می‌تواند فضای مناسبی برای به‌ جمع‌بندی رسیدن در بخش بهداشت فراهم آورد.

۳- افزایش پژوهش برای جایگزین‌های کاملاً مؤثر برای آمالگام‌های دندانی و توصیه‌های مبتنی بر شواهد مطابق با آخرین یافته‌های علمی
به گفته سازمان جهانی بهداشت، حذف کردن آمالگام‌های دندانی بدون در دست داشتن حمایت‌های لازم برای مهیا کردن جایگزین‌، تخمین زدن موقعیت ملی و همکاری ذی‌نفعان کلیدی می‌تواند منجر به آسیب دیدن کیفیت درمان‌های دندانپزشکی و افزایش نابرابری در دسترسی به درمان‌های دندانپزشکی ضروری شود و بر بهداشت در سطوح جهانی تأثیر بگذارد. بنابراین در حال حاضر، کاهش مصرف آمالگام تنها استراتژی قابل انجام است که باید اجرایی شود. توسعه مواد دندانی فاقد جیوه برای ترمیم‌های دندانپزشکی و افزایش پژوهش بر روی تأثیر بالقوه آن‌ها بر محیط‌زیست، مورد نیاز است. در این راستا FDI آمادگی خود را جهت همکاری با انجمن بین‌المللی تحقیقات دندانپزشکی (IADR) و انجمن دندانپزشکی آمریکا اعلام می‌دارد.

۴- اطمینان از دسترسی به مواد ترمیم دندان ایمن، مؤثر و مقرون‌به‌صرفه
آمالگام دندانی بیش از ۱۵۰ سال در سراسر دنیا به‌عنوان یک ماده‌ی ایمن، مقاوم و مقرون‌به‌صرفه برای ترمیم دندان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. به رغم پیشرفت زیاد در توسعه مواد دندانی ترمیمی جایگزین، هنوز این مواد به دلیل محدودیت منابع، از نظر اقتصادی و فنی قابل استفاده نیستند. FDI موافقت خود را با یافته‌های آخرین تحقیقات IADR درباره مواد جایگزین که می‌گوید: «استفاده از مواد دندانی ترمیمی جایگزین در تمام مطب‌ها یا در شرایطی که منابع قابل اعتماد برق یا سایر تجهیزات ضروری وجود ندارند عملی نیست و شناخت نقصان‌های موجود در جایگزین‌های آمالگام دندانی نیاز به سرمایه‌گذاری مداوم در تحقیقات برای سرعت بخشیدن به توسعه این محصولات، راهیابی آن‌ها از آزمایشگاه به بازار و مقرون‌به‌صرفه‌تر شدن دارد.» اعلام می‌دارد.

۵- اجرایی کردن استراتژی‌های کاهش مصرف آمالگام که با توجه به شرایط ملی مناسب‌ترین به نظر می‌رسد
همان‌طور که سازمان جهانی بهداشت هم بر آن تأکید کرده است، FDI کاهش یا قطع مصرف آمالگام را نسخه واحد مناسب برای همه کشورها نمی‌داند و استراتژی‌های مناسب باید بر اساس نیازها و موقعیت‌های ویژه هر کشور اجرایی شود.
اگرچه FDI از کاهش مداوم مصرف آمالگام حمایت می‌کند؛ اما کشورها و دندانپزشک‌ها باید به مواد دندانی ترمیمی جایگزین ایمن، مؤثر و مقرون‌به‌صرفه و آموزش‌های لازم برای مصرف آن‌ها دسترسی داشته باشند. این امر در بسیاری از کشورها به خصوص در صورت محدودیت منابع، بدون تأمین بودجه پایدار، تأکید بیشتر بر پیشگیری، افزایش پژوهش بر روی جایگزین‌های آمالگام و مدیریت بهینه پسماند آمالگام در مطب‌ها به واقعیت درنخواهد آمد.

دعوت به همکاری
FDI از تمام اعضاء خود دعوت می‌کند ضمن مطالعه‌ی اطلاعات گردآوری شده درباره کاهش مصرف آمالگام‌های دندانی و پس از ارتباط برقرار کردن با وزارت بهداشت یا مسئول ارشد دندانپزشکی برای شناخت جایگاه کشور خود در این زمینه، از طریق لینک زیر اطلاعات لازم را درباره کنوانسیون میناماتا درباره جیوه در وبسایت برنامه محیط‌زیست سازمان ملل به دست آورند.
http://www.mercuryconvention.org/Meetings/Intersessionalwork/tabid/8279/language/en-US/Default.aspx

متن کامل توافق FDI را در آدرس زیر مشاهده کنید.
http://document/fdi-world-dental-federation-submission-for-cop4-dental-amalgampdf

فدراسیون جهانی دندانپزشکی (FDI) کشورهای عضو را به ارائه استراتژی‌هایی برای کمک به اجرای کنوانسیون میناماتا در رابطه با کاهش مصرف جیوه دعوت کرد. به گزارش وب‌سایت FDI، این فدراسیون در نشستی با حضور اعضا و با موضوع کنوانسیون میناماتا درباره جیوه، بر روی تعدادی از اقدامات در راستای اجرای مؤثر این کنوانسیون توافق کرد. …

Our Whatsapp