news victoryتازه ها

درد پس از پر کردن دندان، دلایل و درمان‌ها

By February 19, 2021 No Comments

ترجمه: ندا احمدلو/ دندانه
حساس شدن دندان پس از ترمیم یا پُر کردن بسیار رایج است. در واقع همیشه ممکن است که دندان پس از روند ترمیم نسبت به فشار، هوا، مواد غذایی شیرین یا سردی و گرمی حساس شود. معمولا این حساسیت در عرض چند روز به‌صورت خودبه‌خودی برطرف می‌شود. البته در طول این مدت باید از عواملی که حساسیت یا درد دندان را تشدید می‌کنند، دوری کنید. از طرف دیگر، استفاده بی‌رویه از داروهای مسکّن برای مقابله با حساسیت و درد دندان پس از ترمیم توصیه نمی‌شود.
اگر حساسیت یا درد در عرض ۲ تا ۴ هفته فروکش نکرد یا اگر این وضعیت شدت زیادی به خود گرفت، حتما با دندانپزشک خودتان تماس بگیرید یا نزد او بروید. گاهی اوقات این مشکل با استفاده از خمیردندان‌های ضدحساسیت برطرف می‌شود اما گاهی اوقات هم دندان‌پزشک مجبور به درمان ریشه (عصب‌کشی) دندان می‌شود.

دلایل مختلف درد پس از ترمیم دندان
احساس درد پس از ترمیم دندان را می‌توان براساس حالت‌های مختلفی دسته‌بندی کرد که هر کدام در یک علت متفاوت ریشه دارند:

۱. احساس درد موقع روی هم قرار دادن دندان‌ها
این نوع از درد در فاصله کوتاهی پس از ترمیم اتفاق می‌افتد. زمانی که اثرات بی‌حسی از بین می‌رود، این درد شروع می‌شود و ادامه می‌یابد. در این حالت، وضعیت دندان پُرشده با وضعیت دیگر دندان‌ها برای قرار گرفتن روی همدیگر تنظیم نمی‌شود. در این وضعیت هرگز نباید دندان‌ها را روی هم فشار داد چون احتمال شکستن دندان ترمیم‌شده وجود دارد. بنابراین فرد بیمار باید نزد دندانپزشک بازگردد تا وضعیت دندان ترمیم‌شده‌اش بررسی و اصلاح شود. اگر درد پس از بررسی و اصلاح هنوز هم ادامه داشته باشد، ممکن است مشکلات اساسی‌تری را نشان بدهد که نیازمند درمان‌های تکمیلی هستند، مانند درمان ریشه یا عصب‌کشی.

۲. احساس درد موقع تماس با سردی و گرمی
این درد بسیار حاد است و فقط موقعی اتفاق می‌افتد که چیزی سرد یا گرم با دندان‌ها تماس پیدا کند. وقتی که این تماس قطع شود و اثر گرمی یا سردی از بین برود، این درد هم از بین می‌رود. اگر چنین دردی برای مدتی طولانی و حتی پس از قطع تماس با سردی و گرمی ادامه بیابد، می‌تواند نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی جبران‌ناپذیر عصب دندان باشد. در این حالت چاره‌ای جز مراجعه به دندانپزشک نیست. ح

۳. درد ضربان‌دار مداوم شبیه به دندان‌درد
اگر پوسیدگی آن‌چنان عمیق باشد که به مغز (پالپ) دندان رسیده باشد، این نوع از درد می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که بافت مورد نظر دیگر سالم نیست. در این وضعیت، دندانپزشک چاره‌ای ندارد جز درمان ریشه یا روت کانال تراپی.

۴. درد ارجاعی
این درد یا حساسیت در دندان‌هایی احساس می‌شود که در کنار دندان ترمیم‌شد یا پُرشده قرار دارند. در این نوع خاص از درد، هیچ مشکل خاصی در مورد دندان شما وجود ندارد. درواقع دندان پُرشده فقط درحال انتقال دادن سیگنال‌های درد دریافتی به دندان‌های دیگر است و احساس درد ایجاد می‌کند. چنین دردی در عرض ۱ تا ۲ هفته و به‌صورت خودبه‌خودی برطرف می‌شود.

۵. پالپیت (عفونت پالپ دندان)
پیش از پُر کردن حفره دندان، دندانپزشک بخش پوسیده دندان را با مته دندان‌پزشکی جدا می‌کند که با ایجاد حرارت همراه است. در موارد نادر، این کار باعث التهاب پالپ دندان می‌شود و در نهایت مشکل پالپیت یا عفونت پالپ دندان را ایجاد می‌کند. اگر دندانپزشک همه بافت پوسیده را به‌خوبی جدا نکند، باز هم احتمال شکل‌گیری عفونت در پالپ دندان مورد نظر وجود دارد. در صورت وقوع چنین مشکلی، فرد بیمار با تورم لثه و شکل‌گیری بافت‌ کیسه‌مانند چرکی در نزدیک دندان مورد نظر مواجه می‌شود.
به‌طور کلی، دو نوع پالپیت وجود دارد. اولین نوع، پالپیت برگشت‌پذیر است که در نهایت با درمان پالپ دندان و بهبودی دندان همراه می‌شود. دومین نوع هم پالپیت جبران‌ناپذیر است که در نهایت راهی برای درمان پالپ ندارد و دندانپزشک باید درمان ریشه (روت کانال تراپی) را برای فرد بیمار انجام دهد.

۶. سطوح غیریکسان دندان‌ها
اگر دندان ترمیم‌شده و دندانی که پایین یا بالای آن قرار دارد، سطح غیریکسان و متفاوتی با همدیگر داشته باشند، احتمال شکل‌گیری درد یا حساسیت دندان پس از ترمیم زیاد می‌شود. برای مثال، اگر یکی از این دندان‌ها دارای روکشی از جنس طلا و دندان ترمیم‌شده دارای مواد ترمیمی از جنس نقره باشد، احساس غیرعادی و ناخوشایندی موقع روی هم قرار گرفتن آن‌ها به‌وجود خواهد آمد.

واکنش‌های آلرژیک به ماده پُرکننده آمالگام
واکنش‌های آلرژیک به مواد پُرکننده‌ آمالگام به‌ندرت اتفاق می‌افتند. گزارش‌های انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) نشان می‌دهند که کمتر از ۱۰۰ مورد از این مشکل تا کنون ثبت شده است. محققان گمان می‌کنند که در این موارد نادر، جیوه یا یکی از فلزاتی که در ماده ترمیم‌کننده آمالگام وجود دارد، باعث برانگیختگی واکنش آلرژیک می‌شود. علائم آلرژی به آمالگام نیز شبیه به علائم آلرژی پوستی است و شامل خارش پوست و بثورات پوستی می‌شود. افراد مبتلا به آلرژی آمالگام معمولا سابقه خانوادگی آلرژی به فلزات دارند. پس از تایید شدن قطعی این آلرژی، دندانپزشک می‌تواند از مواد ترمیمی دیگری برای پُر کردن دندان فرد مبتلا به آلرژی آمالگام استفاده کند.

فرسودگی دندان پُرشده
فشار مداوم ناشی از جویدن، دندان‌قروچه یا روی هم فشردن دندان‌ها می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که در نهایت باعث فرسودگی، ترک خوردن و شکستن ترکیبات ترمیمی دندان شود. اگرچه خود شما نمی‌توانید وضعیت روبه‌زوال دندان ترمیم‌شده را تشخیص دهید، اما دندانپزشک می‌تواند از طریق معاینه فیزیکی به شما بگوید که آیا دندان ترمیم‌شده دچار ضعف و فرسودگی مهمی شده است یا نه.
اگر لایه بینابین مینای دندان و مواد ترمیمی آسیب ببیند، ذرات مواد غذایی و باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند، می‌توانند به مینای دندان نزدیک شوند. در این مرحله خطر پوسیدگی هرچه بیشتر دندان وجود دارد که هرگز نباید نادیده‌اش گرفت. پوسیدگی‌ای که تحت درمان قرار نگیرد، می‌تواند تا آلوده کردن مغز (پالپ) دندان پیشروی کند و حتی باعث آبسه دندان شود.
اگر قسمت پُرشده یک دندان وسیع باشد یا پوسیدگی مکرر دامنه گسترده‌ای در این دندان داشته باشد، شاید ساختار دندان دیگر نتواند با ترمیم دوباره سازگار شود و به‌خوبی خودش را حفظ کند. در این موارد، دندانپزشک می‌تواند از راهکار روکش کردن دندان به‌جای پُر کردن دندان کمک بگیرد.
دندان‌هایی که تازه ترمیم شده‌اند و خیلی زود فرسوده می‌شوند، معمولا به یکی از این علت‌ها چنین وضعیتی پیدا می‌کنند: آماده‌سازی نامناسب حفره پوسیدگی، آلوده شدن محل آماده‌سازی پیش از جاگذاری مواد ترمیمی و شکستن مواد ترمیمی در اثر بروز تروما هنگام جویدن یا گاز زدن غذاها. دندان‌هایی که مدت زیادی از ترمیم‌شان می‌گذرد نیز به علت شکل‌گیری پوسیدگی یا شکستگی در دیگر قسمت‌های دندان دچار این مشکل می‌شوند.

عوامل تحریک‌کننده حساسیت و درد پس از ترمیم دندان
کسانی که پس از ترمیم دندان با حساسیت دندان و درد مواجه می‌شوند، باید بدانند که عوامل مشخصی وجود دارند که این حساسیت یا درد را در دندان ترمیم‌شده یا ناحیه اطرافش تشدید می‌کنند:
• غذاها و نوشیدنی‌های سرد مانند بستنی و نوشیدنی‌های یخ‌دار
• نوشیدنی‌های داغ مانند قهوه و چای
• برخورد هوا با دندان، خصوصا موقع نفس کشیدن با دهان باز (این حالت در هوای سرد بدتر می‌شود)
• خوراکی‌های شیرین مانند آب‌نبات‌ها
• مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی مانند میوه‌ها، آب‌میوه‌ها و قهوه
• محکم فشار دندان‌ها روی همدیگر موقع غذا خوردن

شیوه‌های کنترل حساسیت و درد دندان پس از ترمیم
شما می‌توانید با کمک گرفتن از شیوه‌های زیر، حساسیت و درد دندان پس از ترمیم را کاهش دهید:
• مصرف کنترل‌شده داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن
• خودداری موقت از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های داغ و یخ
• خودداری موقت از مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی اسیدی مثل انواع مرکبات و ماست
• استفاده آرام و با احتیاط از نخ‌دندان و مسواک (و خودداری از فشار دادن مسواک روی دندان‌ها)
• استفاده از خمیردندان ضدحساسیت دندان
• دوری از محصولات و خمیردندان‌های سفیدکننده چون حساسیت دندان را بدتر می‌کنند
• استفاده از مسواک‌های مخصوص دندان‌های حساس که بسیار نرم‌تر از مسواک‌های دیگر هستند
• جویدن با سمت دیگر دهان
• شست‌وشوی دهان با آب پس از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی مانند قهوه و میو‌ه‌ها
• خودداری از مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی چون این کار به مینای دندان آسیب می‌رساند.

منبع: Web MD و Health Line

ترجمه: ندا احمدلو/ دندانه حساس شدن دندان پس از ترمیم یا پُر کردن بسیار رایج است. در واقع همیشه ممکن است که دندان پس از روند ترمیم نسبت به فشار، هوا، مواد غذایی شیرین یا سردی و گرمی حساس شود. معمولا این حساسیت در عرض چند روز به‌صورت خودبه‌خودی برطرف می‌شود. البته در طول این …

Our Whatsapp