news victoryتازه ها

رابطه‌ میان چاقی و سلامت دهان

By February 19, 2021 No Comments

ترجمه: ندا احمدلو/ دندانه

در سراسر جهان، چاقی درحال تبدیل شدن به یکی از موضوعات بحث‌برانگیز برای مردم و دولت‌ها است و حتی بسیاری از کشورها چاقی را نوعی اپیدمی در نظر می‌گیرند. گروهی از محققان به یافته‌های تازه‌ای درباره ارتباط بین چاقی و سلامت دهان و دندان دست یافته‌اند که موضوع چاقی را حتی حساس‌تر از قبل می‌کند. براساس این یافته‌ها، نشانه‌های واضحی از بیماری پریودنتال در افرادی که شاخص توده بدن (BMI) آنها بالاتر از ۳۰ است، مشاهده می‌شود. بعضی از جنبه‌های این مطالعه هنوز دقیق نیستند و مثلا نمی‌گویند که عواملی مانند جنسیت، سن، سابقه استعمال سیگار و ژنتیک واقعا تا چه اندازه در این رابطه نقش دارند، اما این مساله همچنان از ضرورت تغییر دادن سبک زندگی کم نمی‌کند.

شاید مشکل در رژیم غذایی باشد
محققان متوجه شده‌اند که میزان دریافت ترکیبات قندی در افراد چاق بیشتر از دیگران است و همین مشکل از عوامل دخیل در ابتلا به بیماری پریودنتال محسوب می‌شود. وقتی که بخش قابل توجهی از رژیم غذایی را کالری‌های بی‌فایده تشکیل بدهند، تمایل فرد هم به مصرف خوراکی‌های حاوی ریزمغذی‌های مهم کمتر می‌شود، درحالی که همین ریزمغذی‌ها برای داشتن لثه سالم و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها اهمیت زیادی دارند.

این باکتری‌های خطرناک!
محققان در این مطالعه تصمیم گرفتند که بزاق دهان گروهی از خانم‌هایی که شاخص توده بدن‌ آنها در محدوده بین ۲۷ تا ۳۲ قرار داشت را بررسی کنند. یافته‌های نهایی نشان دادند که باکتری خاصی به‌نام «سلنوموناس نوکسیا» در ۹۸.۴ درصد از نمونه‌ها وجود دارد. رژیم‌های غذایی دارای شاخص گلایسمی بالا، مهم‌ترین عامل در شکل‌گیری این باکتری هستند و این باکتری در دهان افراد دارای اضافه‌وزن یا مبتلا به چاقی یافت می‌شود. به‌گفته محققان و متخصصان، یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌ها برای مقابله با گسترش باکتری‌ها در دهان و پیشگیری از چاقی، تغییر دادن الگوهای غذایی است. دوری کردن از آن دسته از مواد غذایی که سریعا در دهان تخمیر می‌شوند و به قندهای ساده تبدیل می‌گردند، اهمیت زیادی در جلوگیری از این مشکل دارد. کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و مواد غذایی سرشار از قند نیز باید کنار گذاشته شوند.

مشکل از جوانی شروع می‌شود
یکی از نگران‌کننده‌ترین یافته‌های این مطالعه، این است که رابطه بین چاقی و بهداشت دهان و دندان از سنین پایین شروع می‌شود. به‌گفته محققان، میزان ابتلا به پوسیدگی دندان در نوجوانانی که دچار چاقی یا اضافه‌وزن هستند، واقعا نسبت به دیگر نوجوانان بیشتر است. البته چند مورد از مطالعات دیگری که قبلا انجام شده‌اند، رابطه بین شاخص توده بدن و پوسیدگی دندان‌ها را در کودکان تایید نمی‌کنند. با این‌حال، بعضی از آنها نیز نشان داده‌اند که رژیم غذایی سرشار از ترکیبات قندی و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده واقعا سلامت دهان و دندان کودکان را به خطر می‌اندازد و آنان را در معرض ابتلا به چاقی قرار می‌دهد. بنابراین، بهترین راه برای محافظت از سلامت دهان و دندان کودکان و نوجوانان و نگه داشتن شاخص توده بدن آنها در محدوده طبیعی، داشتن برنامه‌های آموزشی صحیح و کامل برای آنان است.
منبع: Dental News

ترجمه: ندا احمدلو/ دندانه در سراسر جهان، چاقی درحال تبدیل شدن به یکی از موضوعات بحث‌برانگیز برای مردم و دولت‌ها است و حتی بسیاری از کشورها چاقی را نوعی اپیدمی در نظر می‌گیرند. گروهی از محققان به یافته‌های تازه‌ای درباره ارتباط بین چاقی و سلامت دهان و دندان دست یافته‌اند که موضوع چاقی را حتی …

Our Whatsapp