news victoryتازه ها

نگاه متفاوت موزه‌های تخصصی آمریکا به دندان‌پزشکی

By April 5, 2021 No Comments

در ایالات متحده آمریکا، هر یک از موزه‌های دندان‌پزشکی، رویکرد متفاوتی برای جلب سلایق مختلف دارند

تماشای موزه، برای اقشار مختلف، از مردم عادی که برای دیدن سیر پیشرفت زندگی بشر به آن پا می‌گذارند تا تاریخ‌‌نگاران که به این گنجینه برای مطالعه خود نیاز دارند، ارزشمند و جالب و به همین میزان برای مجموعه‌داران و مدیران آن‌ها، سخت و پرمسئولیت است. در کشورهای پیشرفته، تعداد زیادی موزه با موضوعات مختلف، برای جلوگیری از نابودی سوابق تاریخی وجود دارد که موزه‌های دندان‌پزشکی هم از جمله آن‌ها است. در این مجال قصد داریم به معرفی اجمالی سه موزه دندان‌پزشکی در ایالات متحده آمریکا بپردازیم. با ما همراه باشید.

موزه دندان‌پزشکی دکتر ساموئل و دکتر هریس

موزه دندان‌پزشکی دکتر ساموئل و دکتر هریسموزه دندان‌پزشکی دکتر ساموئل و دکتر هریس Dr. Samuel D. Harris National Museum of Dentistry، در دانشگاه مریلند و در شهر بالتیمور ایالت مریلند آمریکا واقع شده است. این موزه که سال ۱۹۹۶ آغاز به کار کرده است، گنجینه‌ای از تاریخ دندان‌پزشکی آمریکا و دنیا را در خود دارد و در آن، تعداد زیادی از دست‌ساخته‌های انسان به چشم می‌خورد که در حوزه دندان‌پزشکی و سلامت دهان جای می‌گیرند و به قرون و اعصار مختلف تعلق دارند.
از جمله مهم‌ترین اقلام این موزه، می‌توان به دست‌دندان جورج واشینگتن، اولین رئیس‌جمهور آمریکا که از استخوان، دندان و عاج حیوانات ساخته شده است و همچنین ابزار دندان‌پزشکی ملکه ویکتوریا که از جنس طلا هستند اشاره کرد. در ضمن این موزه در یکی از نمایشگاه‌های خود، پوسترهای نادر تبلیغاتی که در اروپا و آمریکا برای معرفی محصولاتی مانند خمیردندان و پودرها و مایعات شستشوی دهان و دندان‌ و همچنین تسکین درد به کار می‌رفتند و از دهه ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰ میلادی استفاده می‌شدند در معرض تماشای عموم گذاشته بود. مجموعه جالب دیگری که در آن وجود دارد، تعدادی از تمبرهایی است که برای تبلیغ محصولات دندان‌پزشکی از آن‌ها استفاده می‌شده است. حال احتمالاً این سؤال برایتان پیش می‌آید که ارتباط دندان‌پزشکی و تمبر چیست؟ پاسخ این است که در آن دوران، شیوه خلاقانه‌ای برای این کار وجود داشته است. به این ترتیب که تبلیغات پشت تمبرها چاپ می‌شدند که وقتی شخص آن را با زبانش مرطوب می‌کرده، آن تبلیغ‌ها را می‌دیده است.
یکی از امتیازات موزه دکتر ساموئل و دکتر هریس، این است که سال ۲۰۰۳ از سوی جرج بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، به عنوان موزه رسمی دندان‌پزشکی این کشور تعیین شده است. گفتنی است این موزه در سرتاسر سال، نمایشگاه‌های مختلفی دایر می‌کند و به مناسبت‌های مختلف که به دندان‌پزشکی ارتباط دارند، برنامه‌هایی در نظر می‌گیرد تا خانواده‌ها را به دیدن آن‌ها جلب کند.

موزه دندان‌پزشکی تمپل
موزه دندان‌پزشکی تمپل در دانشکده دندان‌پزشکی کورنبرگ Kornberg  دانشگاه تمپل Temple قرار دارد. ویژگی‌ منحصر به فرد این موزه، به نمایش گذاشتن تاریخچه و میراث این دانشکده است که سال ۱۸۶۳ در شهر فیلادلفیا در آمریکا تأسیس شده است. در موزه تمپل علاوه بر تعدادی از تجهیزات و مبلمان مطب‌های دندان‌پزشکی مربوط به دوره سلطنت ملکه ویکتوریا،تصاویر،پوسترها، ابزارآلات و تجهیزات؛متعلقات دانش‌آموزان، اعضای هیات علمی و فارغ‌التحصیلان پیشین دانشکده کورنبرگ هم دیده می‌شود.

سالی گری Sally Gray معاون امور فارغ‌التحصیلان دانشکده کورنبرگ که به گردآوری این مجموعه کمک کرده است، می‌گوید: «دانشکده ما، دومین دانشکده قدیمی دندا‌ن‌پزشکی است که همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد. بنابراین وجود چنین تاریخچه‌ای، به خصوص برای فارغ‌التحصیلان جالب است. تصور کنید فارغ‌التحصیلان چهل تا پنجاه سال گذشته دانشکده، به این موزه بیایند و تصویر تجهیزاتی که آن سال‌ها از آن‌ها استفاده می‌کردند را ببینند. خود من سال ۱۹۸۰ از این دانشکده فارغ‌التحصیل شدم و تماشای تصاویر کلینیک‌های آن برایم بسیار خاطره‌انگیز بود.»

از امتیازات مهم موزه دندان‌پزشکی تمپل، آرشیو دقیق آن است که امکانات زیادی را برای روسای دانشکده فراهم آورده است. این موزه، آرشیو دقیق خود را مدیون اِمید اسماعیل Amid Ismail است که سال ۲۰۰۸ به ریاست دانشکده کورنبرگ منصوب شد. او آن زمان، دریافت که مقداری بودجه برای موزه دندان‌پزشکی ذخیره شده است. این در حالی بود که، تنها گوشه‌ای از این موزه در معرض تماشای عموم بود و اسماعیل یک مشاور مدیریت موزه و دستیار برای خود استخدام کرد و این فرد دو سال و نیم کار کرد تا بتواند از تمام دارایی این موزه وسیع، تصویربرداری کند، اقلام آن را در کاتالوگی جای دهد و این مستندات را آرشیو کند.
آرشیو کردن تصاویر موجود در این موزه، مزایای زیادی دارد، از جمله اینکه هر شخص، می‌تواند پرینتی از تصویر دلخواه خود را داشته باشد و اساتید می‌توانند تصاویر ابزار و تجهیزات اعصار گذشته را به صورت آنلاین در کلاس‌های خود نمایش بدهند.

موزه دندان‌پزشکی نبراسکا
این موزه دندان‌پزشکی در دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه نبراسکا Nebraska  در ایالت نبراسکا واقع شده و دکتر استن هارن Stan Harn، استاد درس بیولوژی دهان این دانشکده، آن را طی سه دهه و با مشقات بسیار گردآوری کرده است. در موزه نبراسکا، تاریخ دندان‌پزشکی، از زمانی که این حرفه ساده‌تر و نظارت بر آن کمتر و درد آن بیشتر بود نمایش داده می‌شود و دکتر هارن، برای گردآوری این اقلام، به همه جا از جمله انبارهای کثیف، مغازه‌های عتیقه فروشی و فروشگاه‌های اجناس دست‌دوم سر زده و حتی یکی از کابینت‌های دندان‌پزشکی آن را از زندان آورده است.

در نبراسکا، ابزارهایی برای کشیدن دندان وجود دارد که تی T شکل هستند و حلقه‌ای در یک سر آن‌ها به چشم می‌خورد. دکتر هارن می‌گوید: «دورانی بوده است که دندان‌پزشکان با قفل کردن این حلقه بر روی دندان بیمار، با حرکتی ناگهانی دندان او را می‌کشیدند و به این ترتیب، بیمار معمولاً قسمتی از آرواره خود را از دست می‌داده است.»
از دیگر تجهیزات قدیمی موجود، می‌توان به مته‌های دندان‌پزشکی پایی، دستگاه‌های اشعه ایکس مربوط به دوران جنگ، مسواک‌های ساخته شده از استخوان گاو و موی خوک و صندلی چوبی یک دندان‌پزشک اشاره کرد که مربوط به جنگ جهانی اول است و آن‌قدر قوی است که بتواند وزن یک سرباز را تحمل کند و در عین حال، آن‌قدر کوچک است که بتوان آن را در جعبه‌ای گذاشت و با کشتی حمل کرد. همچنین صندلی‌های فلزی قدیمی در آن به چشم می‌خورد که مربوط به چند قرن قبل هستند و تسمه‌هایی برای بستن بیمار و روزنه‌هایی مخصوص میخ کردن صندلی به کف زمین دارند. چرا که در آن دوران دندان‌پزشکان بیماران را به صندلی می‌بستند، به آنان جرعه‌ای الکل می‌دادند و به طور ناگهانی دندانشان را می‌کشیدند.
در این موزه، یک صندلی با پوشش مخمل هم وجود دارد که مته‌ای که با پدال زدن دندان‌پزشک کار می‌کند به آن آویخته است. عمر این موزه دندان‌پزشکی نبراسکامته به سال ۱۸۷۱ برمی‌گردد و سرعت آن می‌تواند به هزار دور بر دقیقه برسد. همچنین تعدادی دستگاه‌ اشعه ایکس هم وجود دارد که چند عدد از آن‌ها دارای سیم‌هایی هستند که می‌توانند تا شصت هزار ولت برق انتقال بدهند.
دکتر تری ویلوردینگ Terry M. Wilwerding استاد دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه کریتون Creighton  می‌گوید: «این اقلام ارزشمند، با گذشت زمان، از بین می‌روند و این مجموعه‌دارها هستند که از نابودی آن‌ها جلوگیری می‌کنند.» او ادامه می‌دهد: «مجموعه‌ای که هارن گردآوری کرده، پیشرفت‌های وسیع حوزه دندان‌پزشکی که سبب افزایش راحتی و ایمنی بیمار شده است را نشان می‌دهد. می‌توانم بگویم دکتر استن هارن در حوزه تاریخ دندان‌پزشکی یک قهرمان است.»

 

منابع: dental.umaryland.edu
dentistryiq.com
temple.edu
journalstar.com
unmc.edu

در ایالات متحده آمریکا، هر یک از موزه‌های دندان‌پزشکی، رویکرد متفاوتی برای جلب سلایق مختلف دارند تماشای موزه، برای اقشار مختلف، از مردم عادی که برای دیدن سیر پیشرفت زندگی بشر به آن پا می‌گذارند تا تاریخ‌‌نگاران که به این گنجینه برای مطالعه خود نیاز دارند، ارزشمند و جالب و به همین میزان برای مجموعه‌داران …

Our Whatsapp