news victoryتازه ها

شش تحول تکنولوژی ۲۰۲۱ در دندانپزشکی

By April 9, 2021 No Comments

ترجمه آزاد: مهندس فرهاد هندی

اگر تا همین چند سال قبل به کسی می‌گفتید در آینده می‌توانید از آن سر دنیا او را ببینید احتمالا شما را به دارالمجانین می‌برد یا اگر به کسی می‌گفتید روزی تاکسی‌های تلفنی خواهند آمد که نه خودرو دارند و نه دفتری شما را دیوانه می‌خواند. اما امروز همه این‌ها محقق شده. حالا هرکسی از هرگوشه جهان به مدد اینترنت و شبکه‌های متعدد تصویری می‌تواند با اشخاص دیگری در هر کجا دنیا به طور تصویری صحبت کند، ورود برنامه‌های درخواست آنلاین تاکسی، به رویایی که به ظاهر دیوانه‌وار بود جامه عمل پوشاند. با این تفاسیر دور از ذهن نخواهد بود تکنولوژی بیشتر از هر زمان دیگری به ما نزدیک شود، فقط حواستان باشد تکنولوژی را قورت ندهید.
‏«docs eduvation» از معتبرترین پایگاه‌های اموزشی و تجهیزات دندانپزشکی، به بهانه سال جدید نگاهی به ۶ تحول تکنولوژی در ۲۰۲۱ انداخته و عنوان کرده این چند فناوری ضرورت امروز کلینیک‌های دندانپزشکی است.
در دندانه نگاهی به این ۶ تحول انداخته‌ایم:

۱. کریسپر(CRISPR) نوعی پروتئین و کوتاه شده عبارت Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats به معنای تکرار‌های متناوب پالیندرومیک کوتاهی است که به شکل خوشه در کنار هم قرار می‌گیرند. این فناوری خارق‌العاده دهه‌ها است به بحث اصلی ایمنی سازی و مبارزه با سرطان در علم پزشکی قرار گرفته اما مدتی است برای غلبه بر سرطان دهان به دندانپزشکی هم راه پیدا کرده، دنداپزشکان سعی دارند توسط این پروتئین ژن‌های سرطانی دهان را از بین ببرند. همچنین امید است از این تکنولوژی برای درمان پوسیدگی و پریودندان هم استفاده شود. در صورت امکان چنین اتفاقی، یک انقلاب برای دندانپزشکی بشر در پیش خواهد بود.

۲. اسکنرهای داخل دهان:
صنعت عکاسی و پرتونگاری دوستی دیرینه‌ای با دندانپزشکی دارند. دندانپزشکان در بسیاری از موارد به دلیل فضای محدود دهان تنها با کمک عکس قادر به تشخیص و درمان هستند.
‏IOSها یا همان اسکنرهای داخل دهان که قابلیت نمایش ۳بُعدی داخل دهان را هم دارند، بدون درد و سریع به دندانپزشک کمک می‌کنند تا درک درست و دقیقی از شبکه‌های عصبی و شرایط داخل دهان پیدا کند؛ دندان‌های نامرتب، دندان‌های پنهان، دهان‌های کوچک و مشکلات لثه تنها بخشی از مشکلات متعدد دندانپزشکان است که بدون عکس برداری معالجه را غیر ممکن می‌کند.

۳. هوش مصنوعی(IA):
سال ۲۰۱۹، چند محقق از هوش مصنوعی برای تشخیص و ارزیابی سلول‌های سرطان دهان استفاده کردند. هوش مصنوعی یا همان machine learning با استفاده از برنامه‌ای که می‌گیرد در درمان و تشخیص کمک می‌کند، بسیاری از محققان حوزه‌های علوم رایانه امیدوار هستند توسط این انقلاب تکنولوژی بتوانند هوش مصنوعی را به ابزاری جدانشدنی از کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی تبدیل کنند.

۴. چاپگرهای ۳بُعدی، یکی دیگر از تحولات تکنولوژی در دندانپزشکی خواهد بود، توسط این چاپگرها، دندان‌های مصنوعی شما در مطب ساخته خواهند شد و دیگر نیازی نیست چندین روز صبر کنید تا دندان شما توسط لابراتوار ساخته شده و به دست دندانپزشک‌تان برسد و سپس او برای شما دندان‌تان را جا بزند. چاپگرهای ۳بُعدی، ارزانتر، دقیق‌تر و راحت‌تر خواهند بود.

۵. ربات‌های جراح یا شاید بهتر است بگوییم دندانپزشکان ربات! تصور کنید در اتاقی خوابیده‌اید و یک ربات در حال جراحی دندان‌های شما است. نه نه، نگران نباشید، همین الآن که درحال خواندن این مطلب هستید ربات‌ها که نوعی هوش مصنوعی هستند می‌توانند دندان پُر کنند، دندان بِکشند و ترمیم کنند پس می‌توانید بدون نگرانی منتظر روزی باشید که دندانپزشک شما روی صندلی بنشیند، به ربات دستور بدهد و شما هم بدون هیچ دردی دندان‌تان را جراحی کنید.
به عصر تکنولوژی خوش آمدید!

۶. احیا در دندانپزشکی، آخرین پله از ۶گانه تحولات تکنولوژی دندانپزشکی در گزارش docseducation است، محققان دانشگاه‌های ناتینگهام و هاروارد در پی راهی هستند تا دندان‌هایی که با افزایش سن می‌افتند یا به نوعی کارایی خودشان را به هر دلیلی از دست می‌دهند و چاره‌ای جز پروتز ندارند، توسط حربه‌ای بیولوژیکی بتوانند خودشان توسط خودشان ترمیم شوند.

انقلاب تکنولوژی در عرصه‌های بهداشت و درمان در آغاز راه است و زمان بیشتری برای فراگیر شدن هرکدام از این تحولات نیاز است، اما با فراگیر شدن هرکدام از این تحولات و مشارکت بیشتر متخصصان علوم رایانه و دندانپزشکان انقلاب غریبی در روند سلامت دندان و بیماری‌های دهانی رخ خواهد داد.

زیر متن: روزی را تصور کنید که دیگر برای ترمیم یا جراحی دندان‌هایتان نه از ترس خبری هست و نه از درد. شاید خیلی دور نیست روزی که شما در یک مطب صورتی رنگ نشسته باشید و درحالیکه نمایشگر روبروی‌تان فیلم دلخواه‌تان را سه بُعدی نمایش می‌دهد، رباتی به سلامت دندان‌های شما مشغول باشد. با ما به جهان آخرین دستاوردهای فناوری در دندانپزشکی وارد شوید

منبع: www.docseducation.com
لینک: https://www.docseducation.com/blog/6-top-tech-trends-dentistry-2021

ترجمه آزاد: مهندس فرهاد هندی اگر تا همین چند سال قبل به کسی می‌گفتید در آینده می‌توانید از آن سر دنیا او را ببینید احتمالا شما را به دارالمجانین می‌برد یا اگر به کسی می‌گفتید روزی تاکسی‌های تلفنی خواهند آمد که نه خودرو دارند و نه دفتری شما را دیوانه می‌خواند. اما امروز همه این‌ها …

Our Whatsapp