news victoryتازه ها

موفقیت در دندانپزشکی

By April 9, 2021 No Comments

یادداشت دکتر مجید بشکار (متخصص جراحی دهان، فک و صورت و استادیار دانشکده دندانپزشکی تهران) برای دانشجویان دندانپزشکی در زمینه موفقیت در تحصیل دندانپزشکی

مقدمه:
دوست و همکار عزیزم آقای دکتر مصطفی محمودی پیشنهاد دادند جلسه‌ای غیر رسمی و به صورت مجازی با حضور دانشجویان عزیز دندانپزشکی برگزار کنیم و در مورد موفقیت در تحصیل و کار دندانپزشکی با هم به بحث و تبادل نظر بپردازیم. تصمیم گرفتم مطالب مورد نظر خودم را بصورت کتبی ارسال کنم و فرصت سخنرانی و گفتگوی شفاهی را در اختیار اساتید با تجربه و موفق این رشته قرار دهم. به همین دلیل چند نکته ی خیلی ساده که به ذهن من می‌رسد را به‌صورت خلاصه و کوتاه برای شما عزیزان می‌نویسم.

نکته ی اول اینکه از نظر من موفقیت فرمول های بسیار ساده ای دارد که برخی از این فرمول ها را قرن ها پیش کشف کرده ایم و با زبان ها و شیوه های مختلف بیان کرده ایم ولی در اغلب موارد به آنها توجه نمی کنیم و از آنها بهره ای نمی بریم. یکی از این فرمول های ساده این است که “موفقیت یعنی هر روز بهتر از دیروز باشیم”. جمله ای بسیار ساده که بارها و بارها شنیده ایم و گاهی از شنیدن آن خسته یا بیزار شده ایم. اما باید به این جمله فرصتی دوباره بدهیم و از حکمتی که در عمق آن نهفته است بهره ببریم. یکی از مفاهیم نهفته در این جمله آن است که معیار سنجش موفقیت یک فرد، مختصات یا جایگاه آن فرد در روز گذشته است نه مختصات یک فرد دیگر در امروز، دیروز یا گذشته های دورتر. من در بعد (Dimension) ثروت موفق هستم اگر نسبت به دیروز خودم ثروتمند تر باشم و در بعد آرامش درونی ناموفق هستم اگر نسبت به دیروز خودم درونی پریشان تر و نا آرام تر داشته باشم. می توانم مختصات خودم را در صدها بعد دیگر ارزیابی کنم، از دانش دندانپزشکی گرفته تا مهارت عملی و کنترل خشم و مهارت ارتباط با دیگران و صدها مورد دیگر. جمع این ابعاد مختصات یا موقعیت (Location) هر روز ما را در این جهان صدها بعدی مشخص می کند. اگر این نقطه ی کوچک در این جهان بی کرانه، امروز در موقعیت بهتری نسبت به دیروز باشد من امروز موفق هستم ولی برای فردا تضمینی نیست و باید تلاش کنم که باز هم موفق باشم.
همه در بدو تولد از نقطه ی صفر شروع نمی کنیم. بعضی در بدو تولد از هوش و ثروت و زیبایی و سلامتی بهره ی بیشتری دارند و برخی بهره ی کمتر. اما باید فرهنگ سازی کنیم که موفقیت های ما با هم مقایسه نمی شود و موفقیت هر فرد با دیروز خودش سنجیده می شود. بنابراین یک دانشجوی دندانپزشکی لزوماً موفق تر از یک کارگر ساده نیست.
مفهوم ارزشمند دیگری که در همین فرمول ساده نهفته است آن است که موفقیت با قدم های کوچک به دست می آید فقط کافی است هر روز کمی نسبت به دیروز پیشرفت کرده باشیم و در مختصات بهتری قرار گرفته باشیم.

نکته ی دومی که فکر می‌کنم برای دانشجویان دندانپزشکی (و البته برای همه ی ما) مفید باشد فهم رابطه ی بین خطا و یادگیری هست. خطا کنید و خطا کنید اما هر بار کمتر از دفعه ی قبل. این تعریف یادگیری است.
Err and err but less and less.
اگر خطاهای من هر روز کمتر از دیروز نباشد من چیزی یاد نگرفته ام. سرعت یادگیری یا آن چیزی که گاهی به عنوان Learning curve از آن یاد می شود در حقیقت سرعت کاهش خطا است. خطای ما حین کار دندانپزشکی باعث ایجاد رنجش و گرفتاری برای یک انسان دیگر می شود و ما موظف هستیم به سرعت یاد بگیریم یعنی یک خطا را دو بار، سه بار یا ده بار مرتکب نشویم. هنگامی که با مهارت دندانپزشکی روبرو هستیم نباید خودمان را به دست سیر تکاملی و تدریجی تجربه بسپاریم تا خطاهایمان به تدریج در طول زمان طولانی و در اثر تکرار کمتر شود. باید Deliberate practice انجام دهیم و فرایند یادگیری را تسریع کنیم. برای اینکه در دندانپزشکی موفق باشیم باید سرعت یاد گیری خود را افزایش دهیم تا زودتر به منطقه ی کم خطر برای بیماران خود برسیم. در بعد دندانپزشکی زمانی موفق هستیم که یک درمان را با احتمال خطای بسیار کم بتوانیم انجام دهیم. موفقیت در دندانپزشکی ارتباطی با جایگاه علمی ما (اینکه استادیار هستیم یا دانشیار یا استاد یا اصلاً در دانشگاه هستیم یا نه) ندارد؛ به درآمد ما از دندانپزشکی هم ارتباطی ندارد. موفقیت در دندانپزشکی یعنی انجام درمان دندانپزشکی با کمترین احتمال خطا.

و در پایان به جمله ی زیبایی که از محمد علی کلی نقل شده است اشاره می کنم:
“اغلب اوقات، نه آن کوه های سر راه تان، بلکه آن سنگ ریزه ی کوچک داخل کفش تان است که شما را از پا می اندازد.”
به این جمله می توان ساعت ها فکر کرد و از آن در مسیر موفقیت بهره برد. سخن را کوتاه می کنم و کنکاش در این جمله را به شما می سپارم چون هر فردی خودش بهتر می تواند کشف کند که چه سنگ ریزه ای در کفش او وجود دارد: ترس، حسادت، تنبلی، وابستگی شدید به نظر و قضاوت دیگران، نیاز شدید به جلب توجه، Perfectionism، یا سنگریزه های دیگر.
امیدوارم سال ۱۴۰۰ برای همه ی ما همراه با موفقیت و سلامتی باشد.

یادداشت دکتر مجید بشکار (متخصص جراحی دهان، فک و صورت و استادیار دانشکده دندانپزشکی تهران) برای دانشجویان دندانپزشکی در زمینه موفقیت در تحصیل دندانپزشکی مقدمه: دوست و همکار عزیزم آقای دکتر مصطفی محمودی پیشنهاد دادند جلسه‌ای غیر رسمی و به صورت مجازی با حضور دانشجویان عزیز دندانپزشکی برگزار کنیم و در مورد موفقیت در تحصیل …

Our Whatsapp