news victoryتازه ها

دندان‌پزشکی با چاشنی هنر اصیل ایرانی

By April 13, 2021 No Comments

مطبی که هنر اصیل ایرانی در آن در جای‌جای آن دیده می‌شود. معرق و ظروف قلم‌کاری شده و موسیقی سنتی در گوشه گوشه‌ی مطب دکتر امید حسن‌یزدی در معرض بیماران است و طرفداران خاص خود را دارد.

این دندان‌پزشک که سال ۵۳ در تهران متولد شده، از سال ۹۰ تا کنون به قلم‌زنی روی فلزات مختلف، از ظروف مسی و نقره و برنج گرفته تا زیورآلات مشغول است و قبل از آن ۱۸ سال به معرق روی چوب پرداخته است.

دکتر یزدی تک‌تک کارهای هنری‌اش را تا به امروز نگاه داشته و مطب و خانه‌اش را به‌نوعی گالری هنری تبدیل کرده است. او در توضیح انگیزه خود می‌گوید: «هدفم این است که چند سال آینده که ارزش کارهایم به مقدار قابل توجهی رسید، آن‌ها را در یک نمایشگاه همت عالی به فروش برسانم و به اسم پسرم که اربعین سال ۹۶ در کربلا در تصادفی درگذشت، مدرسه‌ای در مناطق محروم تأسیس کنم.»

او ادامه می‌دهد: «من قلم‌زنی را نزد استاد فیناستیان، صحرانورد و خانم جعفری گذراندم و در دو نمایشگاه گروهی هم شرکت کردم؛ اما هیچ‌کدام از کارهایم را نفروختم و به نیت یک کار خیر نگه داشتم.»

اما قلم‌زنی و دندان‌پزشکی هر دو یک ویژگی مشترک دارند و آن نیاز به قدرت و ظرافت کار با دست است. دکتر حسن‌یزدی می‌گوید: «کار قلم‌زنی در دندان‌پزشکی به من کمک زیادی کرده و گاهی هم متقابلاً دندان‌پزشکی به من کمک کرده تا در قلم‌زنی موفق باشم. به شخصه دیده‌ام افرادی که دستی در هنر ندارند، کار دندان‌پزشکی را هم با ظرافت انجام نمی‌دهند و این موضوع در درمان‌های دندان‌پزشکی آن‌ها هم نمود پیدا می‌کند. به همین دلیل به افرادی که دانشجوی دندان‌پزشکی هستند توصیه می‌کنم حتماً یک کار هنری را شروع کنند؛ چرا که وقتی هنر با علم در هم می‌آمیزد نتیجه خوبی از آن به جا می‌ماند.»

او ادامه می‌دهد: «من برخی روزها شاید تا ۱۰ ساعت هم قلم‌زنی کنم. در این کار دو تکنیک ریزه‌قلم و برجسته‌کاری داریم که در برجسته‌کاری چکش‌های سنگین به کار می‌رود؛ اما چکش ریزه قلم ۳۰۰ گرم وزن دارد که بعد از مدتی قدرت بدنی افزایش پیدا می‌کند و نه‌تنها منافاتی با کار دندان‌پزشکی ندارد؛ بلکه می‌تواند کمک کننده باشد.»
مطبی که هنر اصیل ایرانی در آن در جای‌جای آن دیده می‌شود. معرق و ظروف قلم‌کاری شده و موسیقی سنتی در گوشه گوشه‌ی مطب دکتر امید حسن‌یزدی در معرض بیماران است و طرفداران خاص خود را دارد. این دندان‌پزشک که سال ۵۳ در تهران متولد شده، از سال ۹۰ تا کنون به قلم‌زنی روی فلزات …

Our Whatsapp