news victoryتازه ها

دندانپزشکانی که موسیقی‌دان شدند (بخش سوم)

By April 18, 2021 No Comments

در سلسله مطالب موسیقی و دندانپزشک، قصد داریم شما را با دندانپزشکانی که موسیقی را به‌عنوان حرفه اصلی یا شغل دوم خود انتخاب کرده‌اند آشنا کنیم. با ما همراه باشید. بخش دوم این مطلب را اینجا بخوانید.

الکساندر فیضی عابدیان

دکتر الکساندر فیضی عابدیان، دندان‌پزشک و خواننده‌ی متولد آفریقای جنوبی است که پدر و مادر ایرانی دارد.

این دندان‌پزشک جوان و پرانرژی سبکی از موسیقی ساخته که خودش نام «آفریقایی فارسی» را بر آن گذاشته و برند «لکسلیو LexLeo» را برای آن انتخاب کرده است. او ضرب‌های آفریقای جنوبی و آفریقای غربی را با ملودی‌ها و زبان‌های خاورمیانه تلفیق می‌کند و به زبان‌های انگلیسی، فارسی و زبان‌های بومی آفریقا مانند زولو و خوسا می‌خواند.

پدر و مادر الکس زمانی که کوچک بود، او را تشویق می‌کردند خلاق باشد و با دست خود چیزهایی که می‌خواهد بسازد. او بعد از اینکه دبیرستان را تمام کرد، یک سال در گروه «در یونان با پزشکان جهان» که به پناهجویان خدمات درمانی ارائه می‌کنند خدمت کرد و تصمیم گرفت دندان‌پزشکی بخواند تا هم بتواند به دیگران کمک کند و هم با دستانش کارهای خلاقانه انجام دهد.

علاوه بر این، والدینش همیشه او را در معرض نابرابری‌های جامعه‌ای که در آن بزرگ می‌شد قرار می‌دادند و او خیلی زود یاد گرفت در کشوری زندگی می‌کند که تفکیک نژادی و افراط و تفریط در خدمات و کیفیت آموزش در آن وجود دارد. بنابراین باید به دیگران خدمت کند و برای اتحاد نژادی تلاش کند. دکتر فیضی که به «دکتر اسمایل» معروف است، در آهنگ‌های خود از این نابرابری‌ها می‌خواند و در کلینیکی که در ژوهانسبورگ در آن مشغول کار است، علاوه بر سلبریتی‌ها، پذیرای بیماران بی‌بضاعت هم هست.

اینستاگرام دکتر الکس فیضی

ویلفرد جوزف

دکتر ویلفرد جوزف (Wilfred Josephs) آهنگساز انگلیسی که سال ۱۹۲۷ در نیوکاسل متولد شد، از آهنگسازان پرکاری بود که دریافت بزرگ‌ترین جایزه موسیقیایی دنیا را در کارنامه دارد.

او دوره‌های موسیقی را در نیوکاسل گذراند و با وجود پیشرفت قابل ملاحظه‌ای که در این هنر از خود نشان می‌داد؛ به توصیه والدینش متقاعد شد در رشته‌ای درس بخواند که آینده‌اش را تضمین کند.

بنابراین مانند دو برادر بزرگ‌ترش که پزشکان برجسته‌ای بودند علوم پزشکی را انتخاب کرد و سال ۱۹۵۱ وارد رشته دندان‌پزشکی دانشگاه دورام شد.

دکتر جوزف سال ۱۹۶۳ با یک آمرزش خوانی (ریکوئیم) که به یاد درگذشتگان هولوکاست نوشته شده بود، برنده‌ی جایزه‌ی نخستین رقابت بین‌المللی آهنگسازی میلان شد که بعدها این جایزه، به‌عنوان بزرگترین جایزه موسیقیایی دنیا شناخته شد. او پس از این موفقیت دندان‌پزشکی را کنار گذاشت و تمام وقت به آهنگسازی پرداخت.

او در حیات حرفه‌ای موسیقیایی‌اش که ۵۰ سال به طول انجامید، شخصیتی مهم در موسیقی بریتانیا بود و کارش تمامی ژانرها و سبک‌ها را در بر می‌گرفت. دکتر جوزف برای ۱۲۰ فیلم تلویزیونی بریتانیایی، ۳۰ فیلم سینمایی و تعداد زیادی مستند موسیقی متن نوشت و یکی از معلمان تأثیرگذار موسیقی در آمریکا و انگلیس بود. از دیگر کارهای شاخص این موسیقی دان می‌توان به اپرای «ربه‌کا» در سال ۱۹۸۳ براساس کتاب دافنه دوموریه، باله‌ی «سیرانو (Cyrano)» در سال ۱۹۹۱ و اپرای کودکان آلیس در سرزمین عجایب از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۸ اشاره کرد.

ویلفرد جوزف سال ۱۹۷۸ از دانشگاه نیوکاسل دکترای افتخاری موسیقی گرفت و سال ۱۹۹۷ در لندن درگذشت.

پریانکا ان‌کی

دکتر پریانکا ان‌کی (Priyanka NK)، متولد ۱۹۹۶ در شهر چنای هندوستان، دندان‌پزشک و خواننده‌ی پلی‌بک است که در صنعت فیلم‌سازی هند فعالیت می‌کند.

پدر و مادر پریانکا خواننده و آهنگساز بودند و از کودکی به او موسیقی هندی و کلاسیک غرب را آموزش دادند.

او بعد از شرکت در مسابقات تلویزیونی «خواننده‌ی فوق‌العاده‌ی ویجای»، به «پریانکا، خواننده‌ی فوق‌العاده» معروف شد، سپس به زبان‌های بومی هندوستان شروع به خوانندگی برای فیلم‌های مختلف‌ کرد و طرفداران بی‌شماری به دست آورد.

دکتر پریانکا در کالج دندانپزشکی چتیناد در مقطع دکترای عمومی دندان‌پزشکی تحصیل کرده و علاوه بر خوانندگی، به طبابت هم می‌پردازد. از جمله مهم‌ترین فیلم‌هایی که این دندان‌پزشک در آن‌ها خوانده است، می‌توان به «بالون»، «مادر»، «۱۹۷۱: ماورای مرزها» و «Kanni Maadam» اشاره کرد.

صفحه اینستاگرام دکتر پریانکا

در سلسله مطالب موسیقی و دندانپزشک، قصد داریم شما را با دندانپزشکانی که موسیقی را به‌عنوان حرفه اصلی یا شغل دوم خود انتخاب کرده‌اند آشنا کنیم. با ما همراه باشید. بخش دوم این مطلب را اینجا بخوانید. الکساندر فیضی عابدیان دکتر الکساندر فیضی عابدیان، دندان‌پزشک و خواننده‌ی متولد آفریقای جنوبی است که پدر و مادر …

Our Whatsapp