news victoryتازه ها

چگونه از درمان‌های غیرضروری زیبایی خودداری کنیم؟

By April 25, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*-۱۴

چگونه می‌توانم بیمارانم را توجیه کنم که چرا تعدادی از درمان‌ها را غیرضروری می‌دانم؟

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه

آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: به تازگی بسیاری از بیمارانم درمان‌هایی را مطالبه می‌کنند که به نظر من غیرضروری است یا باید به‌گونه‌ای متفاوت انجام شود. برای مثال، به جای ترمیم‌های محافظه‌کارانه یا ارتودنسی، تأکید جامعه بر زیبایی و خواسته بیماران برای رسیدن به نتیجه مطلوب با سرعت هرچه تمام‌تر، سبب شده تقاضا کنند بلیچینگ‌های غیرضروری، ونیر و روکش برای آنان انجام شود و درمان‌های پریودنتال مغفول بمانند. چگونه می‌توانم نظرم را نسبت به این درمان‌ها و اصول خودم درباره انجام درمان‌های غیرضروری، به‌خصوص آن‌ها که فقط جنبه زیبایی دارند به بیمار و همکاران توضیح دهم؟

پاسخ: بیماران اغلب خواهان رضایت فوری حاصل از درمان‌های زیبایی هستند که درباره آن‌ها از دیگران شنیده‌اند یا تبلیغاتشان را دیده‌اند. ما در دورانی کار دندانپزشکی انجام می‌دهیم که تکنولوژی و متریال موجود، به دندانپزشک اجازه می‌دهند خدمات زیبایی را انجام دهد که در گذشته تنها تعداد کمی از افراد قادر به ارائه آن بودند. شاید این امر سبب شده است مدلی از دندانپزشکی تجاری که پیش از این وجود نداشته پدیدار شود.

ما به‌عنوان دندانپزشک، باید به یاد داشته باشیم که درمان بیمار باید در چارچوب کد ADA باشد. اصل خودمختاری این کد اخلاقی حاوی این راهنما است:

«دندانپزشکان وظیفه دارند بیماران را مطابق خواسته‌های آن‌ها، در محدوده‌ی درمان‌های قابل قبول درمان کنند. بر اساس این اصل، تعهدات اولیه دندانپزشک شامل دخالت دادن بیمار در تصمیمات درمانی به معنای واقعی و با در نظر گرفتن نیازها، خواسته‌ها و توانمندی‌های آن‌ها است.»

دندانپزشکان در عصر انفجار تکنولوژی کار می‌کنند و قادر هستند درمان‌هایی را انجام دهند که زمان کوتاهی پیش از این وجود نداشت؛ بنابراین مسئولیت سنگین‌تری بر شانه‌های آن‌ها است. بنا بر کد ADA قابل انجام بودن یک درمان، به معنای مجوز انجام آن نیست. مانند تمام موارد دیگر، شما باید کاملاً به بیمارانتان طرح درمانی که از نظر شما مطلوب است را به همراه نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت، درمان‌های جایگزین، خطرات موجود و تمام درمان‌های ممکن، به‌خصوص آن‌ها که بیمار احتمالاً خواهان انجام آن‌هاست را توضیح دهید.

دکتر رابرت برکلی، که در زمینه دندانپزشکی پیشگیرانه و مدیریت گروهی مطب شناخته شده است، اغلب به اهمیت این موضوع اشاره می‌کند که دندانپزشک، باید مانند شرکت‌کننده‌ی مسابقات ده گانه باشد. او می‌گوید بهترین دندانپزشکان افرادی هستند که شاید در تمام جوانب دندانپزشکی در سطح استانداردهای جهانی نباشند؛ اما در سطح خوبی قرار دارند. حال این دندانپزشکان با این مسئولیت‌های افزایش یافته چه می‌کنند؟

قدم اول، باید در نظر گرفتن کد ADA باشد؛ چرا که برای تمام مداخلات ما با بیماران راهکارهایی دارد.

«انجمن دندانپزشکی آمریکا از دندانپزشکان می‌خواهد از استانداردهای اخلاقی بالا که منفعت بیمار را به‌عنوان هدف اولیه خود در نظر دارند تبعیت کنند. انجمن بر این باور است که دندانپزشکان نه‌تنها باید دانش، مهارت و صلاحیت فنی به دست آورند؛ بلکه ویژگی تبعیت از اصول اخلاقی را در خود پرورش دهند.»

«دانش، مهارت و صلاحیت فنی.» آیا این‌ها شامل طرح درمان می‌شوند؟ مفهوم طرح درمان صحیح در بخشی از اصل «بی‌ضرری (کار خوب انجام دادن)» یافت می‌شود:

دندانپزشک وظیفه دارد رفاه بیمار را بهبود بخشد. این اصل می‌گوید دندانپزشکان وظیفه دارند در جهت منافع دیگران گام بردارند. بر اساس این اصل، تعهد اولیه دندانپزشک خدمت به بیمار است. مهم‌ترین جنبه‌ی این تعهد، انجام به‌موقع و باکیفیت خدمات در محدوده‌ی وضعیت بالینی بیمار با در نظر گرفتن نیازها، خواسته‌ها و ارزش‌های او است.

همچنین در بخش «بی‌ضرری (آسیب نرساندن)» آمده است:

دندانپزشک وظیفه دارد از آسیب به بیمار خودداری کند. بر اساس این اصل، تعهد اولیه دندانپزشک شامل به روز نگه داشتن و مهارت‌ها و شناختن محدودیت‌های فرد است.

اصل «صداقت» هم می‌گوید:

دندانپزشکان وظیفه دارند در تعامل خود با مردم صادق و راستگو باشند. بر اساس این اصل، تعهدات اولیه دندانپزشک شامل احترام به اعتماد نهفته در ارتباط بین بیمار و دندانپزشک، ارتباط صادقانه و بری از فریب هستند.

صداقت حرفه‌ای و حفظ خودمختاری بیمار باید در اولویت باشد. بخشی از کد ADA که به «خدمات غیرضروری» اختصاص دارد، می‌گوید انجام درمان‌های غیرضروری خلاف اخلاق است. به‌علاوه، دندانپزشک هرگز نباید تسلیم اصرارهای بیمار شود و درمانی را شروع کند که با استانداردهای خود او مغایرت دارد. در عوض، باید با بیمار به بحث بنشیند موقعیت خود را توضیح دهد و بیمار را برای دست یافتن درمان مطلوب خود به جای دیگری ارجاع دهد.

بنابراین شما چگونه باید نظرات خود درباره درمان و خط قرمزتان را هنگام صحبت با بیماران و همکاران توجیه کنید؟ اگر طرح درمان شما بر اساس درمان‌های صحیح دندانپزشکی است و بر مفاهیم پایه احترام به خودمختاری بیمار، خیرخواهی، صداقت و بی‌ضرری بنا شده است، شما به مسئولیت‌های اخلاقی و حرفه‌ای خود عمل کرده‌اید و نیازی به هیچ توجیهی ندارید.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق*-۱۴ چگونه می‌توانم بیمارانم را توجیه کنم که چرا تعدادی از درمان‌ها را غیرضروری می‌دانم؟ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: به تازگی بسیاری از بیمارانم درمان‌هایی را مطالبه می‌کنند که به …

Our Whatsapp