news victoryتازه ها

ملاحظات اخلاقی ارجاع بیمار به دندان‌پزشک عمومی برای درمان‌های تخصصی

By May 8, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*- ۲۰

آیا از نظر اخلاقی می‌توانیم زمانی که بیمار را به دندان‌پزشک عمومی ارجاع می‌دهیم، او را متخصص بنامیم؟

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: من دندان‌پزشک عمومی هستم و در یک تیم دندان‌پزشکی بزرگ کار می‌کنم. معمولاً دندان‌ها را ترمیم می‌کنم؛ اما اگر بیماری به درمان ریشه، درمان پریودنتال یا جراحی نیاز داشته باشد او را به یک دندان‌پزشک عمومی دیگر که در گروه ما است ارجاع می‌دهم. این دندان‌پزشکان آموزش‌های مداوم زیادی در زمینه‌های تخصصی که به آن‌ها علاقه دارند دیده‌اند؛ اما هیچ‌یک در رشته‌های دانشگاهی تخصصی تحصیل نکرده‌اند. بسیاری از کارکنان ما از جمله دستیاران، هایجینیست‌ها و دندان‌پزشکان، به بیماران می‌گویند آن‌ها را به یکی دیگر از دندان‌پزشکان مجموعه ارجاع می‌دهند که متخصص جراحی، پریودنتیکس و اندودنتیکس است. احساس من این است که این کار ممکن است فریب و اغوا باشد. زمانی که بیمار را برای درمان تخصصی نزد دندان‌پزشک عمومی می‌فرستیم چه باید به او بگوییم؟

پاسخ: کد رفتار حرفه‌ای و اصول اخلاق انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (کد ADA)، در بخش «مشاوره و ارجاع» دندان‌پزشکان را ملزم می‌کند «در صورتی که مشورت کردن با افراد دارای مهارت‌، دانش و تجربه ویژه سبب حفظ یا بهبود رفاه بیمار می‌شود، در صورت امکان این کار را انجام دهند.»

کد ADA استانداردهای مورد نیاز برای «متخصص» خواندن یک شخص را در بخش «اعلان تخصص و محدودیت‌های درمانی» تعریف کرده است. هدف این بخش، این است که بیمار بتواند بین دندان‌پزشکی که آموزش‌های تکمیلی معتبر را دیده و کسی که این آموزش‌ها را ندیده یکی را به شکل آگاهانه انتخاب کند.

وقتی شما بیمار را به دندان‌پزشک دیگری در گروه خود ارجاع می‌دهید، فرض بر این است که پذیرفته‌اید درمان او پیچیده است و باید او را به متخصص آن درمان ارجاع دهید. تحت شرایطی که ذکر شد، ارجاع بیمار به یک دندان‌پزشک عمومی برای انجام یک درمان تخصصی کاری غیراخلاقی نیست و ممکن است گزینه مناسبی باشد.

شما باید در زمان ارجاع بیمارانتان، تأثیر آنچه به آن‌ها می‌گویید را از زاویه دید خودشان در نظر بگیرید. باید برای بیماران موضوع را روشن کنید که درمان آن‌ها توسط یک دندان‌پزشک عمومی و نه یک دندان‌پزشک با تخصص دانشگاهی انجام می‌شود.

اصل «صداقت» کد ADA می‌گوید: «دندان‌پزشکان وظیفه دارند در تعامل با بیمارانشان صادق و راستگو باشند.» بخش دیگری از کد ADA که به «شرح خدمات» مربوط است، می‌گوید: «دندان‌پزشکان نباید خدمات ارائه شده را به نوعی غلط یا فریبنده به بیماران خود شرح دهند.»

شما خواهان این نیستید که اعتماد ذاتی نهفته در رابطه خود با بیمار را تخریب کنید؛ بنابراین آنچه شما و کارکنان مطب به آنان می‌گویید نباید تعبیر به این شود که دندان‌پزشکی که بیمار را به او ارجاع می‌دهید تخصص دانشگاهی دارد.

این نکته در بخشی از کد ADA با موضوع «اعلان خدمات دندان‌پزشک عمومی» آمده است:

«دندان‌پزشکان عمومی که خواهان اعلان خدمات ارائه شده در مطب خود هستند می‌توانند آن‌ها را به گونه‌ای عنوان کنند که بر «تخصص» دلالت نداشته باشد.»

علاوه بر این، بخش «اعلان حرفه‌ای» به ما هشدار می‌دهد آموزش‌هایی که دیده‌ایم و مهارت‌هایمان را به‌گونه‌ای فریبنده یا غلط به بیماران ارائه ندهیم. در واقع این بخش، همان ایده‌ی بخش «اعلان تخصص و محدودیت‌های درمانی» را عنوان می‌کند: «دندان‌پزشکانی که این تصور را برای عموم مردم به وجود می‌آورند که خدمات تخصصی ارائه شده در مطب آن‌ها، به دست دندان‌پزشک متخصص انجام می‌شود، در حالی که چنین نیست، کاری غیراخلاقی انجام می‌دهند.»

توصیه می‌شود شما دغدغه‌های خود را با سایر دندان‌پزشکان در مطب در میان بگذارید و پیشنهاد دهید برای کارکنان دستورالعملی تدوین شود تا هنگام صحبت با بیمارانی که برای خدمات تخصصی به دندان‌پزشک عمومی ارجاع می‌شوند آن را در نظر بگیرند. به این ترتیب نه‌تنها مسئولیت اخلاقی خود را انجام داده‌اید، بلکه از سوءتفاهم‌های آتی خودداری کرده‌اید.

اگر بیمار خواهان آن باشد که یک متخصص به جای دندان‌پزشک عمومی درمان او را انجام دهد، باید به این خواسته عمل کنید و او را به یک شخص مناسب ارجاع دهید. بخشی از کد ADA که به «ارجاع بیمار» اختصاص دارد، در این زمینه به دندان‌پزشکان توصیه می‌کند بیمار را از درمان انتخابی و جایگزین‌های منطقی آن به گونه‌ای آگاه سازند که بتواند در تصمیمات درمانی خود دخیل باشد. این موضوع شامل ارائه خدمات تخصصی توسط دندان‌پزشک متخصص هم می‌شود.

زمانی که بیماران مطب شما به روشنی آگاه شوند خدمات تخصصی آن‌ها به دست دندان‌پزشک عمومی انجام می‌شود و دندان‌پزشک متخصص یک گزینه جایگزین به شمار می‌رود، شما مسئولیت اخلاقی خود را در قبال آن‌ها انجام داده‌اید.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق*- ۲۰ آیا از نظر اخلاقی می‌توانیم زمانی که بیمار را به دندان‌پزشک عمومی ارجاع می‌دهیم، او را متخصص بنامیم؟ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: من دندان‌پزشک عمومی هستم و در …

Our Whatsapp