news victoryتازه ها

آیا استفاده از فهرست‌های تبلیغاتی «دندان‌پزشکان برتر» برای جذب بیمار اخلاقی است؟

By May 10, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*: ۲۱

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: به تازگی نامه‌ای از یک شرکت دریافت کرده‌ام که می‌گوید من در فهرست «بهترین دندان‌پزشکان» جای گرفته‌ام. این شرکت این انتخاب را به من تبریک گفته و می‌خواهد پلاکی به من بفروشد که آن را در مطبم بگذارم و همچنین پیشنهاد داده در ازای پرداخت مبلغی در هر سال، نامم را در وبسایت خود قرار دهد. به نظر می‌رسد اهداف تجاری بزرگی پشت این اقدام باشد. آیا از نظر اخلاقی، بهره‌مند شدن از افتخارات این‌چنینی قابل قبول است؟

پاسخ: کد رفتار حرفه‌ای و اصول اخلاق انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (کد ADA) درباره این دغدغه‌ها راهنماهایی دارد. این کد از دندان‌پزشکان می‌خواهد از استانداردهای اخلاقی بالایی که منافع بیمار را در اولویت قرار می‌دهد پیروی کنند؛ بنابراین از موضع اخلاق، این گونه می‌توان سؤال شما را بررسی کرد: «بیماران چگونه از خریداری آن پلاک یا قرار گرفتن نام شما در فهرست دندان‌پزشکان برتر نفع می برند؟»

این کار به خودی خود تقریباً هیچ منفعتی برای بیمار ندارد و منافع آن عاید دندان‌پزشک، ناشر فهرست «دندان‌پزشکان برتر» و فروشنده‌ی پلاک می‌شود.

نمایش این پلاک در مطب یا استفاده از آن در تبلیغات دندان‌پزشکی، یک نوع تبلیغ به شمار می‌رود. اصل «صداقت» کد ADA معیارهای تبلیغات مبتنی بر اصول اخلاق را بیان می‌کند. در این کد، نظریه مشورتی وجود دارد که می‌گوید: «دندان‌پزشک وظیفه دارد در تعامل خود با دیگران صادقانه رفتار کند.» بر اساس این اصل تعهدات اخلاقی اولیه دندان‌پزشک شامل احترام به اعتماد ذاتی موجود در رابطه بیمار و دندان‌پزشک و تعامل صادقانه و به دور از فریب می‌شود.

در بخشی از کد ADA، اظهاراتی که مصداق فریب هستند و نباید مورد استفاده قرار گیرند ذکر شده‌اند. این اظهارات عبارتند از: «بیان نادرست واقعیت، حذف واقعیت‌های ضروری برای قبولاندن گفته‌ها، ایجاد توقعات غیرموجه درباره نتایج درمانی که یک دندان‌پزشک می‌تواند به دست بدهد یا اظهاراتی که بدون هیچ استدلال منطقی، به گونه‌ای مستقیم یا تلویحی، دال بر این باشند که خدماتی که تبلیغ می‌شوند از خدمات سایر دندان‌پزشکان برتر هستند.»

این نظریه مشورتی در ادامه می‌گوید: «اظهارات انتزاعی درباره کیفیت خدمات دندان‌پزشکی هم دغدغه‌های اخلاقی را به دنبال می‌آورد. به خصوص، اظهار عقاید، در صورتی که صادقانه بیان نشوند و صلاحیت‌های شخص را نادرست ارائه دهند یا در صورتی که بیمار آنان را تعبیر به واقعیت کند، می‌توانند اغواکننده باشند. موضوع اصلی این است که تبلیغ به‌طور کل غلط یا اغواکننده نباشد.»

بنابراین اگر تبلیغ به طور کلی سبب برداشت اشتباه مخاطب شود، غلط و فریبنده است و می‌تواند دال بر عدم رعایت اخلاق شود و پیگرد قانونی ایجاد کند. غالباً گفته می‌شود که فهرست‌های «بهترین دندان‌پزشکان» ذاتاً ذهنی هستند؛ چرا که معیار انتخاب آن‌ها بر اساس نظرسنجی از عقاید سایر دندان‌پزشکان و بیماران است. تعدادی از فهرست‌ها هم مبنای انتخاب خود را تعداد سال‌های کار بالینی، عضویت در سازمان‌های مختلف و عدم سابقه تخلف قرار می‌دهند. به هر حال در حال حاضر هیچ مبنای عینی برای تعیین «بهترین دندان‌پزشکان» وجود ندارد. این در حالی است که وقتی نام دندان‌پزشکی در این فهرست وجود دارد، این ذهنیت برای بیمار به وجود می‌آید که انتخاب او مبنایی داشته است. برای اجتناب از اظهارات غلط و فریبنده که پیش از این به آن‌ها اشاره کردیم، دندان‌پزشک می‌تواند نوع انتخاب اعضاء فهرست «دندان‌پزشکان برتر» را افشاء کند و اگر از بازگو کردن معیارهای انتخاب سر باز زند، این بحث اخلاقی پیش می‌آید که حقیقتی که افشای آن برای صحت اظهارات ضروری است، حذف شده است.

این «حقیقت ضروری» این است که معیارهای انتخاب دندان‌پزشکان این فهرست ذاتاً ذهنی است و بر اساس استانداردهای کیفی عینی نیست. علاوه بر این، بحث پرداخت هزینه برای قرارگیری مداوم نام شما در این فهرست هم اگر مقدور است باید افشا شود.

انتخاب شدن به عنوان یکی از افراد فهرست «بهترین دندان‌پزشکان»، خشنود کننده است؛ اما قبل از اقدام به این کار باید چند سؤال را مد نظر داشته باشید:

  • چه تعداد از همکاران شما این پیشنهاد را دریافت کرده‌اند؟
  • آیا ناشر از انتشار این کتاب سود قابل ملاحظه‌ای به دست می‌آورد؟ اگر چنین است بهتر است انگیزه ناشر از این کار هم به‌نوعی به اطلاع بیمار برسد تا درباره ارتباط متقابل دندان‌پزشک و ناشر، اطلاعات کافی داشته باشد.
  • آیا شما درباره انگیزه خود از تبلیغ این فهرست صادق هستید؟
  • اگر ضروری است به شرکت پول بدهید تا نام شما در فهرست نگاه دارد، آیا این فهرست را می‌توان چیزی بیش از یک فریب تبلیغاتی خواند؟

اگر پاسخ دادن به هر یک از این سؤالات شما را می‌آزارد، احتمالاً این وجدان شماست که آزرده شده است. اگر هنوز تمایل دارید از این اطلاعات در تبلیغات خود، چه در مطب چه خارج از آن (در روزنامه، رادیو، تلویزیون یا تبلیغات) استفاده کنید، می‌توانید به نظریه‌های مشورتی کد ADA رجوع کنید که تمام معیارها و ضوابط تبلیغات را عنوان می‌کنند.

همچنین رجوع به قانون سال ۲۰۰۵ مجلس نمایندگان ADA که می‌گوید: «هرگونه فهرست منتشر شده از «بهترین دندان‌پزشکان» باید همراه با توضیح کامل ضوابط و معیارها، شامل هرگونه توافقات مالی باشد.» مفید خواهد بود.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق*: ۲۱ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: به تازگی نامه‌ای از یک شرکت دریافت کرده‌ام که می‌گوید من در فهرست «بهترین دندان‌پزشکان» جای گرفته‌ام. این شرکت این انتخاب را به من …

Our Whatsapp