news victoryتازه ها

آیا سپردن خدمات پیشگیرانه به دستیار دندانپزشک اخلاقی است؟

By May 14, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*-۲۳

وقتی شاهد هستم دستیاران دندانپزشک پروفیلاکسی انجام می‌دهند چه باید بکنم؟

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه

آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: به تازگی به‌عنوان دندانپزشک قراردادی در یک کلینیک شلوغ و معروف مشغول به کار شده‌ام. کارفرمای من تنها دندانپزشکی است که به غیر از من در کلینیک کار می‌کند. طی ماه‌های اول که اینجا کار می‌کردم، شاهد بوده‌ام که کارفرما اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی از جمله جرم‌گیری و پروفیلاکسی را به دستیارها می‌سپرد. معتقدم در ایالت ما این اقدامات ورای وظایف دستیار دندانپزشک‌ها است. در اصل ارائه این خدمات وظیفه‌ی من است و به این دلیل نگران مسئولیت‌های قانونی و ملاحظات اخلاقی هستم. از طرف دیگر، نمی‌توانم این کار را از دست بدهم و در صحبت با کارفرمایم درباره این موضوع دچار تردید هستم. چه کار باید انجام دهم؟

پاسخ: متأسفانه موقعیتی که بیان کردید خیلی رایج است. دستیاران دندانپزشک بدون داشتن هیچ‌گونه مدرک و آموزش رسمی، گاهی در مطب آموزش‌هایی برای ارائه خدمات پیشگیرانه‌ای می‌بینند که از نظر قانونی و اخلاقی ورای وظایف آن‌ها است. البته عواقب قانونی این کار از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت است و شما باید با یک وکیل مشورت کنید تا درباره آن‌ها مطمئن شوید. به طور کل، در این داستان که شما تعریف کردید، بورد دندانپزشکی ایالتی، احتمالاً باید اقدامات قانونی علیه کارفرما، دندانپزشک شاغل در کلینیک و شاید دستیار دندانپزشک انجام دهد. این واقعیت که دندانپزشک تحت فرمان کارفرما کاری را انجام داده‌، احتمالاً دفاع قابل قبولی برای هیچ نوع اتهامی نخواهد بود. به‌علاوه، دندانپزشک و دستیار می‌توانند توسط بیمار به قصور متهم شود.

اصول اخلاق و کد رفتار حرفه‌ای ADA (کد ADA) در مورد مشکل شما در بسیاری از بخش‌ها صحبت کرده است. بخشی از این کد که به «بی‌ضرری» اختصاص دارد می‌گوید: «دندانپزشکان وظیفه دارند بیمار را از آسیب مصون دارند. بر اساس این اصل، تعهد اخلاقی اولیه دندانپزشک شامل این می‌شود که بداند چه زمانی و تحت چه شرایطی باید مراقبت از بیمار را به نیروهای کمکی بسپارد.»

علاوه بر این، بخش دیگری از این کد تحت عنوان «استفاده از کارکنان کمکی» می‌گوید: «دندانپزشکان باید متعهد شوند با واگذاری بخشی از خدمات به نیروهای کمکی دارای صلاحیت که از نظر قانونی امکان واگذاری دارند از سلامت بیمارانشان محافظت کنند. آنان همچنین باید متعهد شوند بر خدمات ارائه شده توسط این نیروها نظارت کنند و خودشان دستور ارائه این خدمات را بدهند.»

از این بخش کاملاً مشخص است که کارفرمای شما با سپردن این وظایفی که ورای اختیارات دستیاران دندانپزشک هستند به آن‌ها، اصول اخلاقی کد ADA را زیر پا گذاشته است و شما هم با همراهی و وفق دادن خودتان با این کار کارفرما، در این بی‌قانونی سهیم هستید.

بخش دیگری از کد ADA که به چالش شما ارتباط دارد، بخش «خیرخواهی (کار خوب انجام دادن)» است:

«مهم‌ترین جنبه این تعهد اخلاقی، ارائه‌ی به‌موقع خدمات درمانی باکیفیت در محدوده شرایط بالینی بیمار و با لحاظ کردن نیازها، خواسته‌ها و ارزش‌های اوست. تعهداتی که در قرارداد ذکر شده، دندانپزشکان را از قرار دادن رفاه بیمار در اولویت معاف نمی‌کنند.»

ممکن است کارفرمای شما، با بی‌توجهی به رفاه بیمار و سپردن خدمات بهداشتی او به نیروهایی با حقوق کمتر، سعی در پس‌انداز پول داشته باشد. دوباره باید گفت داشتن قرارداد با کارفرما، نمی‌تواند دفاعی برای همدستی شما در این قصور باشد.

یکی دیگر از اصول کد ADA، بخش «صداقت» است که می‌گوید:

«دندانپزشکان وظیفه دارند در تعامل با مردم، صادق و قابل اعتماد باشند. بر این اساس، تعهدات اولیه دندانپزشک شامل احترام به اعتماد نهفته در رابطه بیمار و دندانپزشک، تعامل صادقانه و به دور از فریب است.»

به علاوه، بخش دیگری با عنوان «ارائه خدمات» می‌گوید: «دندانپزشکان نباید خدمات را به گونه‌ای فریبنده و غلط به بیمارانشان ارائه دهند.»

شما و کارفرمایتان هر دو در حال سوءاستفاده از اعتماد بیماران و ارائه نادرست کیفیت خدمات به آن‌ها هستید. چرا که اجازه می‌دهید گمان کنند دستیاران دندانپزشک به‌خوبی آموزش دیده و دارای صلاحیت کافی برای ارائه خدمات بهداشتی و پیشگیرانه هستند.

حال شما باید چه کنید؟ شما نیاز به کار در حرفه خودتان دارید و نمی‌توانید این شغل را از دست بدهید؛ اما به‌عنوان یک دندانپزشک، تعهد قطعی شما، رفاه بیمارانی است که به خدمات شما اطمینان کرده‌اند. مقدمه‌ی کد ADA می‌گوید:

حرفه‌ی دندانپزشکی از اعتماد ویژه‌ای در جامعه برخوردار است. در نتیجه، جامعه مزایایی را در اختیار شاغلان این حرفه قرار می‌دهد که به طور کل، اعضاء جامعه آن را در اختیار ندارند. در عوض، حرفه‌ی دندانپزشکی در قبال جامعه متعهد می‌شود که اعضائش استانداردهای بالای اخلاقی را رعایت کنند.

خوشبختانه وجدانتان شما را درباره کار غیراخلاقی که در مطب در حال انجام است آزار می‌دهد و تعهد به اصول اخلاقی که در کد ADA بیان‌شده، برای شما یک ارزش مرکزی به شمار می‌رود.

قبل از هر چیز، شما وظیفه دارید درباره بعد اخلاقی کار کارفرمایتان با او بحث کنید و این موضوع را توضیح دهید که سپردن خدمات بهداشتی به نیروهایی که به اندازه کافی آموزش ندیده‌اند، نه تنها استاندارهای اخلاقی را زیر پا می‌گذارد، بلکه هر دوی شما را در معرض اتهامات قانونی قرار می‌دهد. اگر کارفرما با وجود آگاه شدن از تعهدات اخلاقی و عواقب زیر پا گذاشتن آن‌ها به این عمل ادامه داد، توصیه می‌شود با یک وکیل راجع به اینکه آیا ملزم به گزارش دادن این موضوع به بورد ایالتی هستید صحبت کنید. بنا بر کد ADA، باید توجه داشته باشید موضوع را به اطلاع نهاد دندانپزشکی مناسب محلی برسانید. در نهایت ممکن است تصمیم بگیرید به کار خود با این کارفرما خاتمه دهید.

به یاد داشته باشید، رفتار کردن بر پایه‌ی اصول اخلاقی زمانی که کسی شاهد اقدامات شما نیست، صحیح‌ترین کار است. پس این اصل را سرلوحه‌ی زندگی شخصی و حرفه‌ای خود قرار دهید.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق*-۲۳ وقتی شاهد هستم دستیاران دندانپزشک پروفیلاکسی انجام می‌دهند چه باید بکنم؟ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: به تازگی به‌عنوان دندانپزشک قراردادی در یک کلینیک شلوغ و معروف مشغول به کار …

Our Whatsapp