news victoryتازه ها

اگر طرح درمان شکست بخورد ملزم به بازپرداخت هزینه به بیمار هستم؟

By May 22, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*: ۲۷

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: بیمار ۴۶ ساله‌ای با شکایت از پرمولر دوم فک بالا به من مراجعه کرد و گفت دندانش بیش از ۲ سال است آزارش می‌دهد. بعد از معاینه متوجه شدم ترشحات از طریق یک مسیر خروجی در مخاط سمت باکال، در محل اپکس در حال تخلیه بوده است. با توجه به انحنای موجود در یک‌سوم آپیکال ریشه، تصمیم گرفتم بیمار را به یک اندودنتیست دیگر ارجاع دهم. ۲ هفته بعد از اینکه درمان ریشه تمام شد، به بیمار وقت دیگری برای بیلداپ و آماده کردن روکش در مطب خودم دادم؛ اما شب قبل از اینکه به مطب من بیاید، هنگام غذا خوردن تکه‌ای از دندانش را در بشقاب غذایش دید. فردای آن شب وقتی بیمار را معاینه کردم، متوجه شدم خط شکستگی دندان شماره چهار فراتر از سطح اتصال لثه‌ای بوده و نمی‌توان آن را ترمیم کرد. به بیمار توضیح دادم که به چه دلیل باید دندان او را بکشم و آن را با یک بریج ۳ واحده، ایمپلنت یا پروتز پارسیل جایگزین کنم. او گفت می‌خواهد هزینه‌ای که برای درمان ریشه به اندودنتیست داده را برای درمان فعلی خود بپردازد. من توضیح دادم که این اتفاقات به ندرت پیش می‌آید؛ اما بیمار گفت اگر می‌دانست که چنین می‌شود، برای درمان ریشه پول نمی‌داد و در ادامه گفت: «مهم نیست چه کسی مقصر است، من هزینه‌ای که به اندودنتیست پرداخت کرده‌ام را از هزینه‌ پروتز دندانم کم می‌کنم.» از آنجا که من مقصر این اتفاق نیستم؛ حقم نیست تعرفه کامل را دریافت کنم؟

پاسخ: این موقعیت را می‌توانیم با سه بخش کد رفتار حرفه‌ای و اصول اخلاق انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (کد ADA) مدیریت کنیم. بخش اول این کد، یعنی «دخالت دادن بیمار» می‌گوید: «دندان‌پزشک باید بیمار را از درمانی که می‌خواهد انجام دهد و هرگونه جایگزین منطقی آن به‌گونه‌ای آگاه کند که بیمار بتواند در تصمیمات درمانی خود دخالت داشته باشد.» بهترین کار این است که درباره تمام نتایج محتمل درمان (از جمله درمان دندان‌پزشک متخصص) و راه‌های ممکن برای پیشگیری از نتایج نامطلوب بعد از تمام شدن درمان به بیمار توضیح دهید. با برقراری یک تعامل خوب بین دندان‌پزشک عمومی، دندان‌پزشک متخصص و بیمار، فرد می‌تواند تفاوت بین «نتیجه‌ی بد (شکستن دندان)» و کار بد را متوجه شود.

اصل «بی‌ضرری» می‌گوید دندان‌پزشکان وظیفه دارند بیماران را از آسیب مصون دارند. بر اساس این اصل تعهدات اولیه‌ی دندان‌پزشک شامل به روز نگه‌داشتن اطلاعات و مهارت‌ها، دانستن محدودیت‌های خود و زمان مناسب ارجاع بیمار به دندان‌پزشک متخصص یا سایر درمانگران است.

شما گفتید بیمار خود را به یک اندودنتیست جدید ارجاع دادید. با این متخصص درباره بیمار چه گفتگویی داشته‌اید؟ آیا فلسفه‌ی درمان‌های بیمار را توضیح‌ داده‌اید؟ آیا شکستگی دندان او قابل پیشگیری بود؟ آیا بیمار باید زودتر تحت درمان قرار می‌گرفت یا دندان کمی از اکلوژن خارج می‌شد تا این اتفاق نیفتد؟

اصل «انصاف» کد ADA می‌گوید: «دندان‌پزشکان وظیفه دارند در تعامل با بیماران، همکاران و جامعه منصفانه برخورد کنند.» بر این اساس تعهدات اولیه‌ی دندان‌پزشک علاوه بر تعامل منصفانه، شامل ارائه‌ی خدمات درمانی بدون پیش‌داوری می‌شود. آیا بیمار سبب شکستن دندانش شده یا با خوردن خوراکی سخت از دستورالعمل‌های درمانی سرپیچی کرده است؟

اگر شما و دندان‌پزشک متخصص به بیمار اطلاعات کافی درباره درمان و نتایج احتمالی داده‌اید از نظر اخلاقی مستحق دریافت هزینه‌ی کامل درمان هستید؛ اما اگر درباره خطرات درمان با بیمار صحبت نکرده‌اید، کار اخلاقی درست پیشنهاد کاهش هزینه به او است.

به طور خلاصه دندان‌پزشکان همیشه باید درباره تمام خطرات احتمالی (عوارض) و درمان‌های جایگزین دندان‌پزشکی به بیمارانشان توضیح دهند و در زمان مناسب باید فرم رضایت آگاهانه‌ای داشته باشند که توسط دندان‌پزشک و بیمار پر شده باشد.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق*: ۲۷ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: بیمار ۴۶ ساله‌ای با شکایت از پرمولر دوم فک بالا به من مراجعه کرد و گفت دندانش بیش از ۲ سال است آزارش می‌دهد. …

Our Whatsapp