news victoryتازه ها

آیا دندان‌پزشک متخصص می‌تواند تکنیک‌های جراحی را به دندان‌پزشک عمومی آموزش دهد تا به تنهایی جراحی کند؟

By May 24, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*: ۲۸

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: من پریودنتیست هستم و دوران تخصصم را ۷ سال قبل تمام کرده‌‌ام. در مطب خصوصی کار می‌کنم و برای بیماران زیادی جراحی ایمپلنت انجام می‌دهم. یکی از دندان‌پزشکان عمومی که بیمارانش را به من ارجاع می‌دهد، از من خواسته اگر ممکن است جراحی ایمپلنت مرا برای ۳ یا ۴ بیمار تماشا کند تا بتواند خودش این کار را در مطبش انجام دهد. او می‌گوید مقالات زیادی درباره ایمپلنت مطالعه و تعدادی ویدیو تماشا کرده؛ اما هیچ آموزش رسمی درباره ایمپلنتولوژی ندیده است. من احساس می‌کنم در یک دوراهی اخلاقی قرار دارم. اگر به این دندان‌پزشک اجازه دهم جراحی ایمپلنت مرا بر روی چند بیمار تماشا کند، حتی مهارت‌های حداقلی برای انجام این جراحی را پیدا نمی‌کند. اگر این کار را انجام ندهم، ممکن است متخصص دیگری پیدا کند. چه طور باید به این درخواست پاسخ دهم؟

پاسخ: بسیاری از دندان‌پزشکان عمومی و تعدادی از دندان‌پزشکان متخصص، برای درمان‌های ایمپلنت آموزش دیده‌اند و در آن تجربه دارند. دندان‌پزشکان عمومی در صورتی که بدون آموزش و تحصیلات کافی درباره ایمپلنتولوژی و تکنیک‌های جراحی، اقدام به جایگذاری ایمپلنت کنند، اصل دوم کد رفتار حرفه‌ای و اصول اخلاق انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (کد ADA) را نقض کرده‌اند. این اصل که «بی‌ضرری (آسیب نرساندن)» نام دارد، می‌گوید: «تعهدات اولیه دندان‌پزشک شامل به روز نگه داشتن اطلاعات و مهارت‌ها، آگاهی از محدودیت‌های شخصی و زمان مناسب برای ارجاع بیمار به دندان‌پزشک متخصص یا سایر درمانگران می‌شود.»

در صورتی که دندان‌پزشک عمومی بدون داشتن تحصیلات رسمی اقدام به جایگذاری ایمپلنت کند، می‌تواند مسئول وارد آمدن آسیب‌های جدی به بیمار باشد. بخش دیگری از این اصل به «مشاوره و ارجاع» اختصاص دارد و می‌گوید: «دندان‌پزشکان، هر جا که رفاه بیمار با مشورت محافظت می‌شود، باید در صورت امکان به این کار مبادرت ورزند.» این اصل همچنین می‌گوید: «متخصص وظیفه دارد بیمار را به دندان‌پزشک ارجاع دهنده برای درمان‌های بعدی برگرداند؛ مگر اینکه بیمار به وضوح ترجیح دیگری را اعلام کند.»

در مورد شما به عنوان یک متخصص، اصل سوم کد ADA که به «خیرخواهی (کار خوب انجام دادن)» مربوط است می‌گوید: «دندان‌پزشک وظیفه دارد رفاه بیمار را بهبود بخشد. مهم‌ترین بخش این تعهد اخلاقی، ارائه‌ی به‌موقع و باکیفیت خدمات درمانی در چارچوب شرایط بالینی با توجه به ارزش‌ها، نیازها و خواسته‌های بیمار است.»

اگر شما با درخواست دندان‌پزشک عمومی موافقت کنید و اجازه دهید او کار شما را حین تعداد محدودی جراحی ایمپلنت مشاهده کند، ممکن است این اصل را نقض کنید. چرا که وانمود کرده‌اید با نظر او موافقید که با مشاهده‌ی چند جراحی و مطالعه‌ی مقالات و تماشای ویدیوهای ایمپلنتولوژی صلاحیت لازم را برای جراحی ایمپلنت کسب می‌کند. در اصل با این اطلاعات و تجربه محدود، این کار منجر به نتایج نامطلوب و حتی عوارض جبران ناپذیر برای بیمار می‌شود و علاوه بر این، نقض اصل چهارم کد ADA یعنی «انصاف» به شمار می‌رود. این اصل می‌گوید: «دندان‌پزشکان وظیفه دارند در تعامل با دیگران منصفانه رفتار کنند.»

این منصفانه نیست که همکار شما اعتماد به نفس کاذب پیدا کند و گمان کند که می‌تواند با تماشای جراحی ایمپلنت و مطالعه مقاله و تماشای ویدیو شانس خود را برای جراحی ایمپلنت صحیح افزایش دهد.

علاوه بر این، شما می‌توانید با این کار اصل پنجم کد ADA یعنی «صداقت» را نقض کنید. شما با انجام دادن جراحی ایمپلنت برای شمار زیادی از بیماران، از پیچیدگی این درمان آگاه هستید و می‌دانید که در صورتی که همکارتان بدون داشتن تحصیلات کافی اقدام به این کار کند ممکن است شاهد عواقب منفی باشد. اگر در مورد این عواقب یا عوارضی که شاید نتواند به دلیل نداشتن تحصیلات کافی آن‌ها را مدیریت کند به او توضیح ندهید، با او صادق نبوده‌اید.

توصیه‌ی من به شما این است که با دندان‌پزشک عمومی یک مکالمه‌ی صریح داشته باشید و پیشنهاد دهید که در یک دوره‌ی رسمی ایمپلنتولوژی شرکت کند. بعد از اتمام این دوره، شما می‌توانید او را دعوت کنید که با تماشای کار شما اطلاعات بیشتری راجع به این درمان به دست آورد. به این ترتیب به مسئولیت اخلاقی خود در قبال همکارتان و بیمارانش عمل کرده‌اید.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق*: ۲۸ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: من پریودنتیست هستم و دوران تخصصم را ۷ سال قبل تمام کرده‌‌ام. در مطب خصوصی کار می‌کنم و برای بیماران زیادی جراحی ایمپلنت انجام …

Our Whatsapp