news victoryتازه ها

ملاحظات اخلاقی نپذیرفتن بیماران غیر همکار

By May 26, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق: ۲۹

آیا در صورتی که بیمار طرح درمانم را نپذیرد، می‌توانم او را نپذیرم؟

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه
آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: به تازگی بیماری را معاینه کرده‌ام که سه دندان روکش شده دارد و ریشه آن‌ها خیلی بد درمان شده است (برخی ریشه‌ها تقریباً و برخی اصلاً پر نشده‌اند). یکی از روکش‌ها به خاطر پوسیدگی باید تعویض شود و استنباط من این است که قبل از انجام این کار، درمان ریشه باید مجدد انجام شود. بیمار که حدوداً ۷۰ سال سن دارد، به دلیل مضیقه‌ی مالی تمایلی به هزینه کردن ندارد. هر سه دندان او به‌رغم این مشکلات، فاقد علامت هستند و اپکس‌ها در گرافی طبیعی به نظر می‌رسند. روت کانال‌ها بین ۱۵ تا ۲۵ سال پیش انجام شده‌اند. مشاور مدیریت مطب من می‌گوید من باید این بیمار را جواب کنم چرا که او با من همکاری نمی‌کند. در حال حاضر بر سر دوراهی هستم؛ چرا که می‌دانم طرح درمانم، روش ایده‌آلی برای مدیریت وضعیت دندان‌های بیمار است؛ اما او از همراهی سر باز می‌زند. چگونه باید این چالش اخلاقی را حل کنم؟

پاسخ: سؤال شما بسیار مهم است، چرا که همه‌ی ما با این موقعیت روبرو بوده‌ایم. ما از دانشکده‌ی دندان‌پزشکی با انبوهی از اطلاعات درباره طرح درمان صحیح و خدمات درمانی ایده‌آل برای هریک از بیمارانمان بیرون می‌آییم. شما نوشته‌اید: «می‌دانم طرح درمانم، روش ایده‌آلی برای مدیریت وضعیت دندان‌های بیمار است.» و این باید نقطه‌ی شروع تمام خدمات ما به بیمارانمان باشد؛ اما در بسیاری از مواقع، واقعیت ایجاب می‌کند با در نظر گرفتن خواسته‌ها، نیازها، سوابق درمانی و بسیاری از مواقع هم شرایط مالی بیمار، از بهترین طرح درمان موجود برای او بگذریم.

بگذارید ببینیم کد رفتار حرفه‌ای و اصول اخلاق انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (کد ADA) در این باره چه می‌گوید. اصل «استقلال بیمار (خودمختاری)» می‌گوید دندان‌پزشک وظیفه دارد به حقوق بیمار در زمینه تصمیم‌گیری برای خود احترام بگذارد. این اصل این موضوع را توضیح می‌دهد که دندان‌پزشکان وظیفه دارند بیمار را مطابق خواسته‌های خود او و در چارچوب درمانی قابل قبول درمان کنند. بخش مهم این اصل همین نکته است: «چارچوب درمانی قابل قبول». بر اساس این اصل تعهدات اولیه‌ی دندان‌پزشک شامل دخالت دادن بیمار در تصمیمات درمانی به معنای واقعی و با توجه به نیازها، خواسته‌ها و قابلیت‌های او است.

حال این اصل را در برابر دو اصل دیگر کد ADA قرار دهید. با توجه به اصل «بی‌ضرری (آسیب نرساندن)» دندان‌پزشک وظیفه دارد از آسیب رسانی به بیمار خودداری کند. این با اصل «خیرخواهی» که می‌گوید: «دندان‌پزشک وظیفه دارد به بیمارانش کمک کند و به آنان خیر برساند» متفاوت و البته بسیار به آن مرتبط است.

بیایید با توجه به این مفاهیم، واقعیت‌های کلینیکی سؤالی که شما مطرح کردید را بررسی کنیم. اگرچه وضعیت سلامتی دندان‌های بیمار ایده‌آل نیست؛ اما آن‌ها فاقد علامت هستند و درمان قبلی‌شان ۲۵ سال مؤثر واقع شده است. آیا اگر تنها پوسیدگی دندان‌ها را ترمیم و روکش دندان پوسیده را جایگزین کنید به بیمار آسیب می‌رسد؟ آیا تن دادن به خواسته‌های بیمار و حفظ وضعیت موجود برای او مزایایی در بر خواهد داشت؟

آیا در صورتی که بدانید انتخاب بیمار سبب می‌شود به درمان‌های بعدی نیاز داشته باشد، باید به او شانس تصمیم‌گیری بدهید؟ یا بهتر است همان‌طور که مشاورتان پیشنهاد داده، در صورتی که بیمار طرح درمان شما را نپذیرفت، شما هم او را نپذیرید؟

زمانی که شخص من با این دوراهی برخورد می‌کنم، به یاد می‌آورم که لغت «دکتر» به معنای «معلم» است. مسئولیت اولیه‌ی ما در قبال بیمارانمان، این است که به آن‌ها در مورد وضعیت سلامت دهانشان، چه خوب باشد و چه بد، آموزش دهیم. شما باید دغدغه‌هایتان را با بیمارتان در میان بگذارید. زمانی که او وجه مثبت و منفی گزینه‌های درمانی مختلف را متوجه شد، هر دوی شما می‌توانید در زمینه یک طرح درمان که به نظرتان منطقی می‌رسد به توافق برسید. به یاد داشته باشید که مشاور مدیریت مطب، متخصص امور اقتصادی است؛ اما شما در زمینه‌ی نیازهای سلامت دهان بیمارتان تخصص دارید. در نهایت، تنها بیمارتان است که می‌تواند درباره درمان بعدی خود تصمیم بگیرد و شما باید به تصمیم او احترام بگذارید.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق: ۲۹ آیا در صورتی که بیمار طرح درمانم را نپذیرد، می‌توانم او را نپذیرم؟ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: به تازگی بیماری را معاینه کرده‌ام که سه دندان روکش شده …

Our Whatsapp