news victoryتازه ها

در قبال بیمار کهنسالی که می‌خواهد اسرارش را فاش نکنم چه مسئولیت اخلاقی دارم؟

By May 28, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*- ۳۰

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه

آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: یک خانم کهنسال به تازگی از طرف پسرش که سال‌ها بیمارم بوده، به عنوان بیمار به مطب من آمده است. بیمار با پسر و عروسش زندگی می‌کند و از نظر رفت و آمد و محل سکونت به آنان وابسته است. با این حال، خودش هزینه‌های درمانش را می‌پردازد. در جلسه‌ی اول معاینه، عکس دندان بیمار را گرفتم و طرح درمانش را تعیین کردم و در جلسه‌ی دوم که برای روکش کردن دندان آماده می‌شدم قبل از اینکه بی‌حسی بیمار را بزنم از او پرسیدم آیا شرایط سلامتی‌اش از آخرین باری که او را دیده‌ام تغییری کرده است یا خیر. او با صدای آهسته پاسخ داد: «قلبم جدیداً بد کار می‌کند؛ اما به پسرم چیزی نگویید. او این روزها به اندازه کافی مشکلات دارد و نمی‌خواهم او را به زحمت بیندازم.» مسئولیت اخلاقی من در این موقعیت چیست؟

پاسخ: کد رفتار حرفه‌ای و اصول اخلاق انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (کد ADA) مواد بسیاری دارد که می‌توان برای پاسخ به سؤال شما آن‌ها را به کار برد. اولین بخش این کد، مربوط به «استقلال بیمار (خودمختاری)» است که می‌گوید: «دندان‌پزشک وظیفه دارد به حقوق بیمار در تصمیم‌گیری برای خود و حفظ اسرار محرمانه احترام بگذارد.»

اگر بیمار قادر به تصمیم‌گیری برای خود است (به این معنا که دادگاه کفالت بیمار را به شخصی نسپرده یا شخصی را تعیین نکرده تا تصمیمات درمانی‌اش را در عوض او بگیرد)، شما باید به درخواست او مبنی بر حفظ اطلاعاتش احترام بگذارید. در این شرایط، بیمار علی‌رغم هرگونه ناتوانی، حق دارد در مورد اینکه چه شخصی می‌تواند محرم اسرار سلامتی‌اش باشد تصمیم بگیرد. با این حال، اگر من باشم ترجیح می‌دهم درباره شرایط بیمار با او صحبت کنم و او را به جد تشویق کنم تغییرات سلامتی‌اش را به خانواده‌اش بگوید. این توصیه، حتی اگر بیمار شما برای محل سکونت و حمل و نقل به خانواده‌اش وابسته نبود هم پابرجا بود. شما باید او را آگاه کنید که وقوع یک بحران سلامتی ناگهانی می‌تواند از اطلاع یافتن از مشکل فعلی، استرس بیشتری برای خانواده‌اش ایجاد کند.

یکی دیگر از اصول مربوط به سؤال شما، اصل «بی‌ضرری (آسیب نرساندن)» است که می‌گوید: «دندان‌پزشک وظیفه دارد از آسیب رساندن به بیمار خودداری کند.» به منظور رفاه حال همه‌ی افراد دخیل در این موضوع، قطعاً توصیه می‌شود قبل از درمان دندان بیمار یک گفتگوی مدبرانه درباره علائمش با او داشته باشید، به خصوص اگر این علائم در وضعیت درمانی او تغییر عمده‌ای ایجاد می‌کنند. بیمار باید متوجه شود اگر هرگونه درمان دندان‌پزشکی بدون درک تمام بیماری‌هایش انجام شود، خطر بروز عوارض بعد از آن درمان در او به شدت افزایش خواهد یافت.

بخش «مشورت و ارجاع» کد ADA این الزام اخلاقی را به وضوح توضیح می‌دهد: «دندان‌پزشکان در صورت امکان، هر زمان که رفاه بیمار با کمک افرادی که دارای مهارت، دانش و تجربه‌ی خاص هستند، محافظت می‌شود یا ارتقاء می‌یابد باید اقدام به مشورت طلبیدن از آنان کنند.» اگر بیمار شما دارای علائم قلبی عروقی است، باید برای درمان آن به پزشک خود ارجاع شود و شما باید قبل از هر درمانی، مگر درمان‌های اورژانسی به این کار مبادرت ورزید. اگر از قطعیت این علائم مطمئن نیستید، توصیه‌ی من به شما این است که از بیمار بخواهید قبل از درمان دندان‌پزشکی‌اش به پزشک مراجعه کند.

از زمان تصویب قانون قابلیت انتقال و مسئولیت بیمه سلامت (HIPAA) حفظ اسرار محرمانه‌ی خانوادگی، از کد ADA فراتر رفته است. اگر یک بیمار حائز صلاحیت، یک فرم HIPAA را امضاء کرده و اجازه دهد موضوعات مرتبط با وضعیت سلامتی‌اش را با خانواده‌اش در میان بگذارند، شما می‌توانید مشکلت احتمالی قلبی بیمار را به اعضاء خانواده‌اش که در فرم تعیین شده بگویید. با این حال، بخش «خودمختاری» کد ADA در صورتی که بیمار خواهان حفظ اسرارش باشد پابرجاست.

در نهایت، این اولین مسئولیت اخلاقی شماست که بیمار را از عواقب کارهایش آگاه سازید. امنیت، سلامتی و رفاه بیمار همیشه باید دغدغه‌ی اول شما در تعامل با او باشد. گاهی شما مطمئن نیستید که می‌توانید بیمار را بدون اینکه خطری او را تهدید کند درمان کنید؛ بنابراین ممکن است مجبور شوید تصمیم سختی بگیرید و از درمان او اجتناب کنید. ممکن است شرایط شما مصداق همین زمان باشد.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق*- ۳۰ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: یک خانم کهنسال به تازگی از طرف پسرش که سال‌ها بیمارم بوده، به عنوان بیمار به مطب من آمده است. بیمار با پسر و …

Our Whatsapp