news victoryتازه ها

آیا از نظر اخلاقی می‌توانم درمان بیماری که بسیار عصبی است را ادامه ندهم؟

By May 30, 2021 No Comments

گاهِ اخلاق*- ۳۱

پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا
ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه

آرشیو مقالات گاه اخلاق

سؤال: به تازگی بیماری به مطب من مراجعه کرده که ابتدا می‌خواست دندان مولاری که قابل نگهداری نبود را بکشد و به من گفت بسیار از دندان‌پزشکی می‌ترسد. با این حال، توانستم دندان را با بی‌حسی‌های معمول دندان‌پزشکی و اکسید نیتروژن بکشم. سپس بیمار برای چکابِ کلی بازگشت و نیاز به جرم‌گیری و تعدادی ترمیم داشت. هر بار که برای درمان می‌آمد، مدیریت درد و استرسش سخت‌تر می‌شد و نیاز به تزریق بی‌حسی‌های متعدد، میزان زیادی اکسید نیتروژن، مصرف دیازپام قبل از درمان و پخش موسیقی با بلندترین صدای ممکن داشت. با این همه، بارها مجبور بودم حین کار توقف کنم و به او استراحت بدهم. در نهایت درمان بیمار را تمام کردیم. او از درمانش راضی است و می‌خواهد برای درمان‌های بعدی بازگردد. با این حال، من احساس می‌کنم در مدیریت درد و ترس بیمار به اندازه‌ی کافی کارآمد عمل نکرده‌ام. در ضمن فکر می‌کنم صرف این حجم از کار و زمان برای یک بیمار، به نفع مطبم نباشد. از نظر اخلاقی چه می‌توانم بکنم؟

پاسخ: چنانچه می‌دانیم، بیماری که بیش از حد از دندان‌پزشکی می‌ترسد، اغلب از مراجعه به مطب خودداری می‌کند تا اینکه درد غیرقابل تحملی به سراغش بیاید یا دندان‌هایش قابلیت نگهداری نداشته باشند. بیمار شما، به رغم اینکه خیلی استرس دارد، در مراجعه‌ی به موقع، پذیرفتن تشخیص و طرح درمان شما و پرداخت هزینه‌ها همکاری کرده و متعهد شده درمانش را در مطب شما ادامه دهد. او به شما به چشم یک دندان‌پزشک با صلاحیت نگاه می‌کند و شما در حال حاضر رابطه‌ی خوبی با او برقرار کرده‌اید. از آن مهم‌تر، به نظر می‌رسد شما اعتماد بیمار را جلب کرده‌اید.

اگر شما این بیمار را که در نهایت موفق شده‌اید دهانش را به سطح مطلوبی از سلامت برسانید و اعتمادش را جلب کرده‌اید از مطب برانید، او را در معرض خطر خرابی دوباره‌ی دندان‌ها و درمان‌های انجام نشده قرار خواهید داد. در این زمینه دغدغه‌های قانونی و اخلاقی پیش می‌آید. از جمله اینکه ممکن است متهم به رها کردن کار بیمار شوید. شما نباید حتی در صورتی که درمان‌های ضروری بیمار تمام شده باشد، به یکباره ارتباط خود را با او قطع کنید؛ بنابراین چه باید بکنید؟

اولین وظیفه‌ی اخلاقی شما در اصل «خیرخواهی (کار خوب انجام دادن)» کد رفتار حرفه‌ای و اصول اخلاق انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (کد ADA) شرح داده شده است: «دندان‌پزشک وظیفه دارد رفاه بیمارانش را بهبود بخشد.» بر اساس این اصل، ما باید تعهد خود در قبال بیماران را با انجام خدمات به‌موقع و با کیفیت در چارچوب شرایط بالینی بیمار و با توجه به نیازها، ارزش‌ها و خواسته‌های او به انجام رسانیم. به نظر می‌رسد شما این بخش را انجام داده‌اید.

اما موضوع مورد بحث اینجا این است که آیا شما می‌توانید درمان بیمار را ادامه دهید یا ترجیح می‌دهید فقط به خاطر اینکه نیاز به صرف زمان و کار بیشتری دارد او را ارجاع دهید؟ اصل «صداقت» کد ADA را به یاد داشته باشید که می‌گوید: «دندان‌پزشک وظیفه دارد ارتباطی صادقانه با بیمار برقرار کند.» بنابراین شما وظیفه دارید در تمام مراحل درمان با بیمار صادق باشید. شما باید به طور داوطلبانه و صادقانه شرایط را با بیمار در میان بگذارید و گزینه‌های دیگری مانند اقدامات آرامبخش که می‌تواند استرس او را بهتر مدیریت کند به او معرفی کنید.

از این گفتگو نتایج زیادی ممکن است حاصل شود. ممکن است بیمار بی‌حسی یا تکنیک‌ها و گزینه‌های دیگر را ترجیح دهد که در مطب شما قابل ارائه نیست. اگر چنین حالتی پیش آید، مطابق با اصل «بی‌ضرری (آسیب نرساندن)» کد ADA که می‌گوید: «دندان‌پزشک وظیفه دارد از آسیب رساندن به بیمار خودداری کند.» شما باید او را به دندان‌پزشک دیگری ارجاع دهید. بخش «مشاوره و ارجاع» می‌گوید: «دندان‌پزشکان، متعهد هستند در صورت امکان و هرگاه رفاه بیمار به این وسیله محافظت می‌شود یا بهبود می‌یابد، با افرادی که دارای مهارت، تجربه و دانش خاصی هستند مشورت کنند.» از آنجا که درمان‌های فعلی بیمار شما تمام شده‌اند، اگر برای شما مقدور است باید نام بیشتر از یک دندان‌پزشک را که دارای صلاحیت کافی برای درمان مورد نیاز و مطلوب است به بیمار اعلام کنید. در این مورد خاص، دندان‌پزشک با صلاحیت، شخصی است که تکنیک‌های مدیریت درد و استرس را که بیمار ترجیح می‌دهد آموزش دیده باشد.

اما اگر بیمار ترجیح دهد شما درمانش را ادامه دهید چه؟ اگر دغدغه‌ی اصلی شما صرف وقت و کار بیشتر است، برای بیمار توضیح دهید که برای خدمات و وقتی که اضافه بر میزان رایج برای او صرف می‌کنید، هزینه اضافی دریافت خواهید کرد. اگر هر دوی شما این موضوع را قبول کردید و بیمه‌ی بیمار هم با این توافق مشکلی نداشت مساله حل می‌شود. اگر شما واقعاً معتقد هستید که از مهارت‌ و تجربه‌ی کافی برای درمان مؤثر این بیمار بهره‌مند نیستید؛ همان‌طور که قبلاً گفته شد، بر اساس کد ADA از نظر اخلاقی وظیفه دارید بیمار را به دندان‌پزشک دیگری که از این تجربه، مهارت و دانش بهره‌مند است ارجاع دهید.

اگر شما در نهایت تصمیم بگیرید به نفع بیمار است که او را به دندان‌پزشک دیگری ارجاع دهید، وظیفه‌ی شما بر اساس اصل «رها کردن بیمار» در کد ADA این است که به او اطلاعات کافی و این شانس را بدهید که درمانش را نزد دندان‌پزشک دیگری ادامه دهد. این اصل همچنین می‌گوید: «باید مراقب باشید سلامت دهان بیمار در این فرایند آسیب نبیند.» برای اطمینان از اینکه این انتقال در سوابق بیمار به درستی درج شده است، به او نامه‌ای بنویسید که دارای رسید تحویل باشد. دلایل قطع ارتباط با بیمار را توضیح دهید و اطلاعات مربوط به ارجاع را در اختیار او بگذارید. یک نسخه از نامه و رسید تحویل آن را در سوابق بیمار بگذارید. بعد از چک کردن مقررات ایالتی خود، باید به بیمار اطلاع دهید برای یک مدت زمان منطقی و قبل از اینکه دندان‌پزشک دیگری بیابد، برای درمان‌های اورژانسی او در دسترس خواهید بود.

قطعات پازل موقعیتی که شما در آن قرار دارید، شامل استرس شدید بیمار و متدهای درمانی است که به او اجازه می‌دهند و او را تشویق می‌کنند بر این ترس‌ها فائق آید. وظیفه‌ی اخلاقی کلی شما شامل انجام هر کار ممکن برای تضمین این است که بیمار، درمان خود را با یک تیم حرفه‌ای که اعتماد و همکاری او را تقویت می‌کنند ادامه دهد. در نهایت ممکن است بیمار درمان خودش را در مطب شما ادامه دهد یا ادامه ندهد؛ اما سلامت او باید همیشه دغدغه‌ی اصلی شما باشد.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

گاهِ اخلاق*- ۳۱ پاسخ به چالش‌های اخلاقی دندانپزشکی توسط شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ترجمه و تنظیم متن توسط گروه رسانه‌ای دندانه آرشیو مقالات گاه اخلاق سؤال: به تازگی بیماری به مطب من مراجعه کرده که ابتدا می‌خواست دندان مولاری که قابل نگهداری نبود را بکشد و به من گفت بسیار …

Our Whatsapp