news victoryتازه ها

قرار ملاقات با دندان‌پزشک «زن»

By June 3, 2021 No Comments

‌روایت سمانه سوادی، کارشناس ارشد حقوق و جزا و همچنین فعال حقوق زنان، از حضور در مطب دندان‌پزشکی:

عکس را در سالن انتظار مرکز دندانپزشکی گرفته‌ام. همان‌ مرکزی که چند روز قبل‌تر یکی از لحظات باورنکردی را برایم رقم زده بود.

با مرکز دندان‌پزشکی‌ام تماس گرفتم و گفتم وقت چک‌آپ سالیانه می‌خواهم. منشی بعد از پرسیدن مشخصاتم گفت دندانپزشک خودم تا ماه‌ها وقت ندارد، گفتم به دلیل پاندمی وقت قبلی‌ام هم کنسل شده بوده و می‌خواهم هرطور شده چک‌آپ شوم، «دندان‌پزشک خودت وقت خالی ندارد، اوکی هستی با یکی از دندان‌‌پزشکان «زن» برایت وقت بگذارم؟» این را منشی گفت. خنده‌ام گرفته بود و در عین حال ضربان قلبم تند شده بود، گفتم «زن؟ بله حتما! نفهمیدم چه لزومی دارد به جنسیت دندان‌پزشک اشاره کنی؟» گفت «اوه ببخشید، برخی دوست ندارند به دندان‌پزشک زن مراجعه کنند و بعد که می‌فهمند دندان‌پزشک زن است به ما می‌گویند که وظیفه داشتیم به آن‌ها بگوییم» کمی عصبانی شده‌ام. «مزخرف است، چطور در سال بیست بیست و یک هنوز چنین باورهایی وجود دارد، واقعا مزخرف است» این را که گفتم حس کردم ناراحتی‌ام را حس کرد. عذرخواهی کرد و گفت موافق است و مراجعان دندان‌پزشکان زن چقدر راضی‌اند و اصلا زنان چقدر موجودات Lovely هستند! وقتم را گرفتم و خداحافظی کردم.

دندان‌پزشک «زن» را دیدم. تا عکس دندان‌هایم آماده شود از خودم پرسید و از خودش گفت. زن تازه مهاجر با صبوری به چند سوالم در مورد دندان‌های کودکان هم پاسخ داد و قرار شد برای یک پر کردن کوچک هم از خودش وقت بگیرم. گابریلا، دندان‌پزشک جدیدم.

تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از افراد زمانی که کلماتی چون «پزشک»، «دانشمند»، «فیزیک‌دان»، «برنده جایزه نوبل»، «سیاستمدار» و «مهندس» را می‌شنوند یک مرد را متصور می‌شوند.

باور کردن اینکه در کشوری همچون انگلستان و در سال ۲۰۲۱ چنین اتفاقی افتاده سخت، اما روشنگر است. روشنگر راه طولانی‌ای که پیش‌رو داریم.

‌روایت سمانه سوادی، کارشناس ارشد حقوق و جزا و همچنین فعال حقوق زنان، از حضور در مطب دندان‌پزشکی: عکس را در سالن انتظار مرکز دندانپزشکی گرفته‌ام. همان‌ مرکزی که چند روز قبل‌تر یکی از لحظات باورنکردی را برایم رقم زده بود. با مرکز دندان‌پزشکی‌ام تماس گرفتم و گفتم وقت چک‌آپ سالیانه می‌خواهم. منشی بعد از …

Our Whatsapp