news victoryتازه ها

هیس؛ دندونات خراب میشه!

By June 6, 2021 No Comments

نویسنده: فرهاد هندی

سعی کنید بدون برخورد زبان‌ با دندان‌هایتان بگویید “خیلی ممون”. این آغاز سفر به جهان غریب رابطه میان حرف زدن ما با دندان‌های ما است. گویی هر بار تولید صدای ما شبیه موج ویرانگر دریایی است که به دیواره خانه‌ای برمی‌خورد.

سعی کنید بدون برخورد زبان‌ با دندان‌هایتان بگویید: «خیلی ممون»
حرف زدن یا تولید آوا، بیشترین و مهم‌ترین کاری است که هر کدام از ما، از اولین لحظات تولد تا لحظه مرگ پیوسته انجام می‌دهیم. در این میان فریاد می‌زنیم، آواز می‌خوانیم و اصوات مختلفی را در طول دوران زندگی تولید می‌کنیم. در سفر به اعماق حنجره و بازگشت به بیرون همراه ما باشید تا ببینیم حرف زدن، خود به تنهایی جهانی غریب و عظیم است. جهانی در جهانی دیگر: بدن ما.
دندان‌ها یکی از آخرین مراحلی هستند که به تولید صدای ما کمک می‌کنند، فراموش نکنیم که صدا، یک نوع موج است، در واقع ما روزانه هزاران بار در بدن‌مان موج تولید می‌کنیم و این موج‌ها به دندان‌های ما بر می‌خورند. صدا در محیط جامدی همچون بدن ما، نسبت به محیط سیال(مانند آب یا هوا) بیشتر ارتعاش و فشار وارد می‌کند.
در واقع محیط داخلی بدن ما و همچنین دندان‌های ما در معرض فشارهای گوناگونی از جمله آواها و صحبت‌های روزانه ما می‌باشد.
مسیری که از حنجره به عنوان جعبه صوتی یا مبدأ تولید صدا در قسمت فوقانی بدن انسان شروع شده و تا خروج صدا از دهان ما ادامه دارد. دو تار صوتی موجود در حنجره به گونه‌ای کشیده شده‌اند که فضای باریکی را برای عبور هوا از خود ایجاد می‌کنند، هر زمان ما شروع به صحبت کردن می‌کنیم، عضلات حنجره ما کشیده شده و دهانه آن باریک می‌شود. با سفت شدن بیشتر تارهای صوتی، ارتعاشات افزایش می‌یابد و از این رو حجم بیشتری از صدا تولید می‌شود. به همین دلیل است که صدای انسان انواع مختلفی از صدا دارد.
برای درک بهتر فرایند پیچیده صدا در انسان، یک نوار لاستیکی را تا بیشترین حد بِکِشید، سپس یک شکاف خیلی باریک بین دو طرف ایجاد کنید. حالا هوا را از طریق شکاف وارد کنید، خواهید دید که نوار لاستیکی در حال ارتعاش است و صدا تولید می‌شود. این کارکرد کلی تولید صدا، توسط ما می‌باشد.
انسان برای تولید صدا از هوای خارج شده از ریه‌های خود استفاده می‌کند به همین دلیل هنگام نفس نفس زدن صحبت کردن دشوار است. تارهای صدا شبیه تار نیستند، بلکه بیشتر شبیه چین‌هایی هستند که بین دو طرف چین را گلوت گرفته، برای درک کارکرد این چین‌ها بگویید “هااااااا”، با این‌ کار چین‌های صوتی خود را باز می‌کنید. حالا بگویید “آههههه” و بسته شدن چین‌های صوتی را تجربه کنید.

دندا‌های ما چه تأثیری از حرف زدن می‌پذیرند؟
فرایند تولید صدا به هر منظوری از جمله حرف زدن، یکی از اجزا جدایی ناپذیر زندگی ما است، فرایندی که در طول هزاران سال زندگی بشر نه تنها به اصلی‌ترین کانون ارتباط تبدیل شده بلکه موج صدای ما که در مورد بیشتر اشخاص موج میانی است(حرف زدن عادی اغلب افراد) تا حدی به استحکام و تقویت دندان‌ها کمک می‌کند. یکی از دلایلی که حرف زدن به طور “پِچ‌ پِچ” توصیه نمی‌شود، آسیب دیدن حنجره و دندان‌ها است. اما صوت صدای انسان با توجه به حجم و مسیر طی شده کوتاه(از ریه تا دهان) می‌تواند به راحتی یکی از دلایل مشکلات دندان شود، به دلیل انرژی و فشاری که حرف زدن به دندان‌ها وارد می‌کند، مشکلاتی نظیر ناهمگونی دندان‌ها، اورجت(overjet) یا جلو بودن فک بالا و هر نابسامانی دیگری در جای‌گیری دندان‌ها می‌تواند باعث بر هم خوردن تعادل فشار وارده بر دندان‌ها شده و استحکام دندان‌ها و لثه را کم کند یا مشکلاتی از قبیل آسیب‌های زودهنگام را برای دندان‌های ما به همراه داشته باشد.
واقعیت این است که دندان‌های ما به طور بالقوه توانایی طبیعی بر توزیع فشار دارند، اما مشکلات دندان یا حرف زدن‌هایی با صدا و آوایی بیش از حد میانه و حرف زدن با صدای بلند امکان آسیب رساندن به دندان‌های ما را دارد.
بخش عمده شکستگی‌های دندان به طور غیرمستقیم به موضوع استحکام دندان و نوع یا میزان حرف زدن برمی‌گردد. فراموش نکنیم صدا نوعی موج است دارای انرژی و فشار، متوسط صدای اصوات در یک مکالمه معمولی، ۶۰ دسی‌بِل است، یک داد و بیداد تقریبا ۷۵ دسی‌بِل و مکالمه‌ای با صدای آرام، ۳۵ الی ۴۰ دسی‌بِل قدرت دارند. برای درک مفهوم دسی‌بِل(db) که از رایج‌ترین واحدهای سنجش فشار صدا است، باید بگویم صدای خش خشِ برگ درختان تقریبا ۱۰ دسی‌بِل و صدای بلند رادیو تقریبا ۸۰ دسی‌بِل است. آستانه تحمل صوت در انسان هم ۱۲۰ دسی‌بِل می‌باشد.
دست خود را بر روی جلوی گلو قرار داده و قسمت استخوانی را که زیر پوست خود قرار گرفته احساس کنی، این قسمت جلوی حنجره است، غضروفی محکم که شبیه استخوان به نظر می‌رسد.

اما، چرا صدای کودکان ، مردان و زنان متفاوت است؟
دلیل این تفاوت، متفاوت بودن طول تارهای صوتی مردان، زنان و کودکان است. تارهای صوتی در زنان حدود ۱۵ میلی‌متر طول دارد، در حالی‌که در مردان تارهای صوتی حداقل ۲۰ میلی‌متر است و در کودکان این تارها طولی به مراتب دارند.
به همین دلیل شما مدام در سکوت شب به مردان متذکر می‌شوید که آرام‌تر حرف بزنند.

فرایند حرف زدن، به دنبال خود انرژی نسبتا بالایی می‌سوزاند که شاید با دانستن آن از رژیم‌های غیر عقلانی و بی‌هوده دوری کنیم. در مردان سرعت سوخت و ساز بالاتر است و به همین علت قادر هستند کالری بیشتری بسوزانند؛ حتی اگر سن و نوع فعالیت مردان با خانم‌ها یکی باشد. برای ساده‌تر شدن این موضوع یک مثال می‌زنیم، یک خانم ۳۵ ساله با وزن ۸۳ کیلوگرم می‌تواند در هر ساعت مکالمه با تلفن در حالت نشسته روی صندلی ۶ کالری کمتر از یک مرد ۳۵ ساله با همان وزن ۸۳ کیلوگرم بسوزاند.
همچنین هر چقدر افراد چاق‌تر باشند، توده بدنی آن‌ها به همان میزان انرژی صرف می‌کند؛ پس اگر بیماری خاصی ندارید نگران چاقی نباشید چرا که بدن‌تان بر اساس وزن انرژی می‌سوزاند، سن هم معیار مهم دیگر است، هر چقدر جوان‌تر، سوخت و ساز بدن هم بیشتر خواهد بود. یک جوان ۱۸ ساله که ۶۸ کیلوگرم وزن دارد فقط با حرف زدن می‌تواند ۵۷ کالری در ساعت بسوزاند اما یک پیرمرد ۸۰ ساله که از همان قد و وزن برخوردار است با همین مقدار حرف زدن ۴۳ کالری در ساعت می‌سوزاند.

امواج صدای ما چه هستند؟
صدا که همچون نور، نیاز به منبع تولید دارد، برخلاف نور برای انتشار حتما نیازمند محیط(ماده) است، در واقع شما هرگز نمی‌توانید در خلأ صدایی بشنوید و صدایی به گوش کسی برسانید.
صدای ما موجی مکانیکی است، امواجی که تأثیر بسزایی بر فرم دندان و صورت ما می‌گذارند. صدای هر کدام از ما بی‌نظیر است همان‌طور که دندان‌ها و فرم صورت منحصر به فردی داریم.

اصطلاح مال اکلوژن که توصیف‌گر شرایطی است در هنگام بسته شدن فک و دهان، دندان به درستی قرار نگیرد، یکی از معضلات گفتار است. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بریستول، با مطالعه موردی روی ۴۱۰ دانشجو، دریافت مشکلات کوچک دندان اثرات قابل توجهی علاوه بر گفتار بر میزان سوخت انرژی خواهد داشت.
بیش از ۷۰۰۰ زبان مختلف در سراسر دنیا وجود دارد که در آمریکا تنها ۳۴۷ زبان موجود است. هر کدام از این زبان‌ها حالات مختلفی دارند و هر زبان تأثیرات جدایی بر تولید صدا، گفتار و فشار وارده امواج صوتی بر دندان‌ها دارد.
به طور کلی یکی از توانایی‌های انسان نسبت به حیوانات دیگر تولید صداهایی بسیار بیشتر است.

اگر مرتباً سعی کنید تا حدی با دهان بسته صحبت کنید، عضلات صورت شما با این شکل از گفتار سازگار می شوند و حتی می تواند بر الگوهای گفتاری و دندان‌های شما تأثیر بگذارد، همچنین حرف زدن با صدای بلند نیز اثرات نامطلوبی علاوه بر اعصاب خودتان و دیگران بر دندان‌‌های‌تان خواهد داشت.

نویسنده: فرهاد هندی سعی کنید بدون برخورد زبان‌ با دندان‌هایتان بگویید “خیلی ممون”. این آغاز سفر به جهان غریب رابطه میان حرف زدن ما با دندان‌های ما است. گویی هر بار تولید صدای ما شبیه موج ویرانگر دریایی است که به دیواره خانه‌ای برمی‌خورد. سعی کنید بدون برخورد زبان‌ با دندان‌هایتان بگویید: «خیلی ممون» حرف …

Our Whatsapp