news victoryتازه ها

دندانپزشکی که سیاه‌ترین دوران چین را در داستان‌هایش ماندگار کرد

By June 16, 2021 No Comments

یوهوآ (Yu Hua)، دندان‌پزشک و نویسنده‌ی چینی زاده‌ی سال ۱۹۶۰ است که به عنوان یک نویسنده‌ی آوانگارد با استعداد، توجه بسیاری را به خود جلب کرده و جوایز زیادی را از آن خود کرده است.

از آنجا که یوهوآ پدر و مادری پزشک دارد و در فضای بیمارستان بزرگ شده قرابت او با مرگ از دوران کودکی، بر آثارش تأثیر بسیاری گذاشته است. او ۵ سال کار دندان‌پزشکی کرده؛ اما به گفته‌ی خودش، «نگاه کردن داخل فضای محدود دهان انسان‌ها برای تمام روز، آنچه او می‌خواسته نبوده و دوست داشته دنیایی ورای آن را ببیند.» بنابراین سال ۱۹۸۳ از کار دندان‌پزشکی انصراف داده و به نویسندگی پرداخته است. او در گفتگوی خود با «ژورنال ادبیات و فرهنگ نوین چین» می‌گوید: «دهان افراد، بدترین صحنه‌ی دنیا است. آن زمان من هنوز جوان بودم و می‌خواستم چیزهای جالب دیگری را در این دنیا ببینم و شنیده بودم افرادی که عضو «مرکز فرهنگی» بودند تمام روز در خیابان‌ها به دنبال چیزی می‌گردند. روزی از یکی از این افراد پرسیدم: شما چرا کار نمی‌کنید؟ و او گفت: کار ما همین است. آن زمان بود که فهمیدم این همان کاری است که همیشه می‌خواستم انجام دهم.»

دکتر یوهوآ در ادامه می‌گوید: «من برای انصراف دادن از کارم به عنوان یک دندان‌پزشک، باید از دولت چین اجازه می‌گرفتم چرا که در دهه‌ی ۱۹۸۰، افراد حقی بر شغل خود نداشتند و دولت شغل آن‌ها را تعیین می‌کرد. آن سال‌ها در چین، یک پزشک از یک کارگر درآمد بیشتری نداشت. پزشکان همگی فقیر بودند و دولت به آن‌ها دستمزد یکسانی می‌داد. به همین دلیل نویسنده شدن و رها کردن کار دندان‌پزشکی، برای من از بابت احساسی و اقتصادی هیچ نگرانی به دنبال نیاورد. وقتی نویسنده شدم، هنوز فقیر بودم؛ اما نویسنده‌ی فقیری بودم که هر دقیقه از زندگی‌ام برای خودم بود. تا ظهر می‌خوابیدم و سپس در خیابان‌ها می‌گشتم. بعد هم به خانه می‌رفتم و می‌نوشتم. سال ۱۹۹۳ وقتی اطمینان پیدا کردم می‌توانم با نویسندگی زندگی‌ام را بگذرانم، شغلم را در مرکز فرهنگی رها کردم و بیشترین آزادی دنیا را به دست آوردم.»

دکتر یوهوآ، انقلاب فرهنگی چین را از سن ۷ تا ۱۷ سالگی درک کرده و این موضوع سبب شده خشونت و هرج و مرج، در تمام کارهایش به چشم بخورد. او می‌گوید: «یک جامعه‌ی آرام و منضبط، نمی‌تواند بستر حاصلخیزی برای خلق کارهای هنری بزرگ باشد.»

زندگی شخصی این نویسنده به شدت در کارهایش بازتاب پیدا کرده و مستقیماً از چالش‌های اجتماعی، اقتصادی دوران جوانی‌اش تأثیر پذیرفته است. او از نویسندگان نسل دهه‌ی ۶۰ چین است که تمام کودکی و نوجوانی خود را در دوران انقلاب فرهنگی گذرانده‌اند. مضمون نوشتارهای دکتر یوهوآ معمولاً تاریخ مدرن چین است و در دوران امپراتوری مائو، جنگ داخلی و انقلاب فرهنگی، در شهرهای کوچک می‌گذرد.

سبک نویسندگی

دکتر یوهوآ از رئالیسم جادویی تأثیر پذیرفته و عوامل تخیلی ماقبل مدرن چینی در آثارش یافت می‌شود. او به استفاده از طنز سیاه و درک و توصیفات عجیب در نوشتارش معروف است. کار این نویسنده در ژانر رازآلود و جهان ادبیات غنی موفق بوده است. البته او در ابتدا به دلیل پیچیدگی نوشتارش، در جذب خواننده موفق نبود. چرا که می‌کوشید جنبه‌ی روانی و اجتماعی تاریک بشر را به سبکی غیر سنتی به تصویر بکشد؛ اما بعد از مدتی پس از شناخته‌ شدن در دنیای نویسندگی و به این دلیل که خوانندگان آثارش را به دلیل پیچیدگی بیش از حد، غیر قابل درک می‌یافتند، سبک خود را تغییر داد و به سمت روایت جوامع واقع‌گرا حرکت کرد.

مهم‌ترین آثار

گریه زیر نم‌نم باران: این اثر که اولین رمان یوهوآ است سال ۱۹۹۲ نوشته شده و روایت نتایج حاصل از حکمرانی کمونیستی از چشم یک نوجوان است که سال‌های کودکی خود را در دوران امپراتور مائو گذرانده است.

 

زیستن: یکی از آثار معروف یوهوآ و روایت پسر خودخواه یک ملاک است که پس از مشاهده‌ی سختی‌های جنگ داخلی و انقلاب فرهنگی و پس از مرگ‌ شمار زیادی از اعضاء خانواده‌اش به دلیل فقر، بیماری و قصور پزشکی تغییر می‌کند. این کتاب به عنوان یکی از تأثیرگذارترین رمان‌های دنیا شناخته می‌شود و به زبان فارسی هم ترجمه شده و به فیلم هم تبدیل شده است.

 

 

 

 

خون‌فروش: این کتاب هم که به فارسی ترجمه شده، داستان سختی زندگی یک مسافرکش ریکشا «سه‌چرخه‌ی مسافرکشی» را روایت می‌کند که برای حفظ زندگی‌اش می‌جنگد و مجبور می‌شود در دوران قحطی چین در طول انقلاب فرهنگی، برای حمایت از خانواده‌اش خونش را بفروشد. از روی این رمان فیلمی به همین نام ساخته شده است.

 

 

 

برادرها: این رمان که سال ۲۰۰۵ نوشته شده، یک کمدی سیاه از جامعه‌ی مدرن چین است که زندگی دو برادر ناتنی را روایت می‌کند که در دوران بعد از امپراتوری مائو و چین کاپیلاتیست می‌گذرد.

به غیر از این آثار و چند رمان دیگر، این نویسنده مجموعه داستان‌های کوتاه زیادی هم به چاپ رسانده که به زبان‌های زیادی از جمله انگلیسی، اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی، روسی، ایتالیایی، هلندی، ترکی، عبری و سایر زبان‌ها ترجمه شده‌اند. در ضمن فیلم‌ساز معروف، ژانگ ییمو از روی رمان «زیستن» فیلمی به همین نام ساخت که در جشنواره‌ی فیلم کن سال ۱۹۹۴ جوایز زیادی را از آن خود کرد.

جوایز

دکتر یوهوآ نخستین جایزه‌ ادبی خود که جایزه «گرینزانه کاور» بود را سال ۱۹۹۸ برای رمان «زیستن» دریافت کرد و ۴ سال بعد، نخستین نویسنده‌ی چینی بود که جایزه جیمز جویس را برد. جایزه‌ی کتاب ویژه‌ی چین و جایزه‌ی «کشف نویسنده‌ی بزرگ بارنز و نوبل» از دیگر افتخارات این نویسنده هستند.

منبع: ویکی‌پدیا و وبسایت دانشگاه ایالتی اوهایو

 

یوهوآ (Yu Hua)، دندان‌پزشک و نویسنده‌ی چینی زاده‌ی سال ۱۹۶۰ است که به عنوان یک نویسنده‌ی آوانگارد با استعداد، توجه بسیاری را به خود جلب کرده و جوایز زیادی را از آن خود کرده است. از آنجا که یوهوآ پدر و مادری پزشک دارد و در فضای بیمارستان بزرگ شده قرابت او با مرگ از …

Our Whatsapp