news victoryتازه ها

روش‌های درمانی پالپ زنده برای دندان‌های دارای پالپیت برگشت ناپذیر به عنوان یک پروتکل درمانی جهانی معرفی شد

By July 12, 2021 No Comments

انجمن اندودنتیست‌های آمریکا (AAE) روش‌های درمانی پالپ زنده برای دندان‌های دارای پالپیت برگشت ناپذیر که دکتر سعید عسگری در توصیه و معرفی آن نقش بسزایی داشته‌ است را به‌عنوان یک پروتکل جهانی پذیرفته شده ارائه کرد. این انجمن در وبسایت خود در مقاله‌ای، به جزئیات این روش درمانی پرداخته و آن را معرفی کرده است.

به گزارش وبسایت AAE، روش‌های درمانی پالپ زنده (VPT) راهکارهایی برای حفظ حیات و عملکرد پالپ دندان بعد از بروز جراحت ناشی از تروما، پوسیدگی یا درمان‌های ترمیمی هستند. درمان‌های VPT پیش از این شامل پوشش مستقیم یا غیرمستقیم پالپ یا پالپوتومی نیمه یا کامل بودند.

تمرکز VPT برای سال‌ها بر روی پالپ رادیکولار دندان‌های شیری، برای تکمیل فرایند تشکیل ریشه‌ی دندان (آپکسوژنز) بوده است؛ اما امروزه تمرکز این روش درمانی بر گستره‌ی وسیع‌تری است. ممکن است دندان‌پزشکان گزینه‌های درمانی دیگری غیر از پالپکتومی یا روت کانال تراپی (RTC)، برای دندان‌های دائمی، از جمله دندان‌هایی که پیش از این گمان می‌شد پالپ ملتهب غیرقابل درمان دارند داشته باشند.

هدف اولیه‌ی روش‌های درمانی VPT، ایجاد شرایط بهینه‌ای برای ترمیم بافت پالپ و حفظ آن است. تخمین مقدار پالپ برداشته شده یا حفظ شده بر اساس ارزیابی میزان کنترل خون‌ریزی و ظاهر بافت است که درمانگر باید بر اساس تشخیص بالینی، طرح درمان کلی و سلامت دهان و عمومی بیمار در مورد آن تصمیم بگیرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی این شیوه‌ی درمانی، می‌توانید به مقاله‌ی AAE در آدرس زیر مراجعه کنید.

https://f3f142zs0k2w1kg84k5p9i1o-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2021/05/VitalPulpTherapyPositionStatement_v2.pdf

انجمن اندودنتیست‌های آمریکا (AAE) روش‌های درمانی پالپ زنده برای دندان‌های دارای پالپیت برگشت ناپذیر که دکتر سعید عسگری در توصیه و معرفی آن نقش بسزایی داشته‌ است را به‌عنوان یک پروتکل جهانی پذیرفته شده ارائه کرد. این انجمن در وبسایت خود در مقاله‌ای، به جزئیات این روش درمانی پرداخته و آن را معرفی کرده است. …

Our Whatsapp