news victoryتازه ها

گفتگو با دکتر سمیه خرمیان، رئیس دانشکده دندان‌پزشکی البرز

By July 22, 2021 No Comments

آخرین بار سال ۹۶ راجع به تعداد بانوانی که سکان ریاست دانشکده‌های دندان‌پزشکی ایران را به دست دارند گزارشی نوشتیم. در آن زمان ۶ بانو در این سمت حضور داشتند و امسال بعد از گذشت ۴ سال، با تغییر تعدادی از آنان هنوز در کشور ۶ نفر از بانوان در سمت ریاست دانشکده‌ی دندان‌پزشکی حضور دارند که بنا داریم در مجموعه مصاحبه‌هایی با آنان به گفتگو بنشینیم.

دکتر سمیه خرمیان، رئیس دانشکده‌ی دندان‌پزشکی البرز، متولد سال ۱۳۶۰ و دندان‌پزشک متخصص کودکان است که از مهرماه ۹۹ به عنوان پنجمین رئیس دانشکده در این منصب قرار گرفته است. ایشان دوره دندان‌پزشکی عمومی را در دانشگاه شهید بهشتی و دوره‌ی تخصص را در دانشگاه کرمان گذرانده، سال ۹۰  تا ۹۴ به عنوان استادیار بخش کودکان در دانشکده رفسنجان برای انجام تعهدات مشغول به کار شده و از ۹۲ تا ۹۴ معاون آموزشی دانشکده رفسنجان بوده است. دکتر خرمیان از سال ۹۴ به عنوان مدیر گروه کودکان و از سال ۹۶ به عنوان مدیر EDO دانشکده البرز در این دانشگاه مشغول به کار شده است.

با ایشان گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

خانم دکتر خرمیان! شما بر اساس چه معیارهایی و چگونه به سمت ریاست دانشکده دندان‌پزشکی البرز منصوب شدید؟

من مهرماه سال ۹۹ به این سمت منصوب شدم و رئیس و معاون آموزشی دانشگاه مرداد ماه همان سال تغییر کرده بودند؛ بنابراین شناختی از من نداشتند.

آن طور که معاون آموزشی دانشگاه  به من گفتند بعد از بررسی و پرس و جو از افراد مختلف اعم از دانشجویان نخبه، کارمندان و اعضاء هیات علمی و بررسی پیشنهاد‌های آن‌ها بنده را انتخاب کردند.

بین کیفیت ریاست یک خانم و یک آقا چه تفاوت‌هایی می‌بینید؟

به اعتقاد من خانم‌ها قدری نکته‌سنج‌تر هستند و به جزئیات توجه بیشتری دارند. نمایندگان دانشگاه و وزارت بهداشت در بازدیدهای خود از دانشکده ما به این نکته اذعان داشتند که بانوان به نظم و ظاهر دانشکده توجه بیشتری دارند. علاوه بر این فکر می‌کنم خانم‌ها مسائل را با دقت بیشتری پیگیری می‌کنند و تا آنجا که دیده‌ام در خیلی از مسائل از آقایان پیگیرتر هستند.

زمانی که به ریاست رسیدید، به چه مشکلاتی در دانشکده توجه نمی‌شد که آن‌ها را برطرف کردید؟

یکی از مشکلاتی که دانشکده ما داشت این بود که چند دوره بی‌رویه دانشجوی انتقالی خارج از کشور جذب کرده بود و همین سبب شده بود کیفیت آموزش دچار مشکل شود. مسئله‌ای که زمان من به آن توجه زیادی شد، کیفیت آموزش بود و برای این کار جذب دانشجوی خارج از کشور کاملاً متوقف و برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری برای بخش‌ها انجام شد.

وقتی ریاست را در دست گرفتید دانشکده چند نفر دانشجوی خارجی پذیرش کرده بود؟

در ۳ دوره حدود ۴۵ دانشجوی خارجی که در مجموع ۱۵۰ نفر می‌شوند به دانشکده دندان‌پزشکی آمده بودند که با توجه به ظرفیت فضای فیزیکی معضل بزرگی ایجاد کرده بود و با همراهی معاون آموزشی و ریاست دانشگاه پذیرش این دانشجویان را کاملاً متوقف کردیم.

با توجه به اینکه بین‌الملل شدن دانشگاه‌ها برای آن‌ها امتیاز به شمار می‌آید، آیا دانشکده‌ی دندان‌پزشکی البرز برای احداث پردیس بین‌الملل برنامه‌ای دارد؟

 دانشگاه علوم پزشکی البرز برای بین‌الملل شدن برنامه دارد؛ اما با توجه به اینکه در قسمت دندان‌پزشکی امکان پذیرش دانشجوی بیشتر وجود ندارد، دانشکده‌ی ما بین‌الملل نخواهد شد. دانشکده‌ی ما ۲ ساختمان در حال بهره‌برداری دارد که هر یک دارای ۵ بخش هستند و در مجموع ۳ هزار متر فضا دارند که در مجموع ۳۵۰ دانشجو در حال حاضر در آن‌ها در حال تحصیل هستند.

توانایی‌های اصلی یک رئیس دانشکده‌ی دندان‌پزشکی چه باید باشد؟

نکته‌ی مهم این است که شخص بتواند ارتباط مؤثری با دانشجویان برقرار کند و در ضمن پیگیر باشد. چرا که ما گاهی باید برای درخواست‌های خود به طور مکرر نامه‌نگاری و به دانشگاه و وزارت بهداشت مراجعه کنیم. موضوع دیگر این است که شخصی که این مسئولیت را می‌پذیرد از نظر اعضاء هیات علمی و دانشجویان فرد قابل قبولی باشد تا همکاری بیشتری را از آن‌ها جلب کند و اگر قرار باشد تصمیمی برای دانشکده اتخاذ شود، اعضاء هیات علمی آن را بپذیرند. اگر شخصی که تازه به دانشکده آمده به سمت ریاست منصوب شود، نسبت به افرادی که قبلاً در دانشکده بوده‌اند این موضوع قدری برایش چالش ایجاد می‌کند.

برای تقویت ارتباط خود با دانشجویان چه راهکارهایی در نظر گرفته‌اید؟

ما با نمایندگان دانشجویان جلسات متعددی برگزار می‌کنیم و بنده از آغاز ریاستم در این جلسات، دانشجویان برتر هر ورودی را شرکت می‌دهم؛ چون معتقدم دانشجوی نماینده شاید نتواند به تنهایی مشکلات دانشکده و بخش‌ها را کامل انتقال دهد. بنابراین مسئول EDO و معاون آموزشی دانشکده در جلسات حضور دارند و مشکلات موجود را بررسی و تا جای ممکن حل می‌کنیم. در ضمن شماره تماسم را در اختیار تمام نمایندگان دانشجویان و شورای صنفی و نماینده‌ی بسیج دانشجویی قرار داده‌ام و همیشه و در تمام ساعات اداری و غیر اداری پاسخگوی آنان بوده‌ام.

یکی از بازخوردهای مثبتی که از وزارت بهداشت گرفتیم این بود که تیم بازدیدکننده بعد از جلسه‌ای که بهمن‌ماه ۹۹ با اعضاء هیات علمی و سپس با دانشجویان و بدون حضور هیات رئیسه دانشکده داشتند، بعد از خارج شدن از جلسه گفتند دانشکده دندان‌پزشکی البرز اولین دانشکده‌ای بوده است که هیات علمی و دانشجویان تا این حد از هیات رئیسه رضایت داشتند.

اگر بخواهید از یکی از مهارت‌هایی که دوست دارید برای ریاست دانشکده آن را ارتقاء دهید نام ببرید کدام خواهد بود؟

گاهی احساس می‌کنم مشکلات زود مرا ناراحت می‌کند و دوست دارم صبر و تحملم در مقابل آن‌ها بیشتر شود. دوست دارم روی حساس بودنم بیشتر کار کنم.

در دوران شیوع کرونا شرایط آموزشی و درمانی دانشکده را چگونه مدیریت کردید و چه تغییراتی در آن به وجود آوردید؟

به دلیل تعطیلات کشور و استان در شرایط قرمز، مجبور شدیم ترم را طولانی‌تر کنیم و به جای بهمن تا پایان اسفند آن را ادامه دادیم و نیمسال دوم از فروردین ماه شروع شد که پایان تیرماه تمام می‌شود. برنامه‌ریزی دیگر این بود که اعضاء گروه‌ها را کمتر و تعداد گروه‌ها را بیشتر کردیم؛ بین یونیت‌ها پارتیشن نصب کردیم و کاور کشیدیم و رختکن دانشجویان و اماکن عمومی که بیمار در آن بیشتر رفت و آمد داشت را مرتب ضدعفونی می‌کردیم. تعداد صندلی‌های سالن انتظار را بیشتر و سالن را بزرگ‌تر کردیم تا فواصل بین بیماران بیشتر شود.

علاوه بر این کلاس‌های تئوری را به صورت مجازی و با استفاده از ادوبی کانکت و اسکای روم برگزار می‌کردیم و امتحانات غیرحضوری برگزار شد. واکسیناسیون دانشکده‌ی دندان‌پزشکی هم به صورت کامل انجام شده و حتی دانشجویان ترم ۱ هم واکسینه شده‌اند؛ بنابراین آمادگی داریم که از مهرماه به صورت کاملاً حضوری آموزش را آغاز کنیم.

در زمان تعطیلات به دلیل پیک کرونا، دانشجویان در بخش‌ها کار درمانی انجام می‌دادند؟

در تعطیلات کل کشور خیر؛ اما زمانی که دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی گفتند دانشکده‌های دندان‌پزشکی مراکز آموزش- درمانی به شمار می‌روند و نباید آن‌ها را تعطیل کنیم؛ قبل از اینکه واکسیناسیون انجام شود، در شرایط زرد و نارنجی و بعد از واکسیناسیون در شرایط قرمز هم دانشجویان دوره‌ی کارآموزی و کارورزی مریض می‌دیدند.

آیا چالش بودجه دارید و چگونه با این موضوع کنار می‌آیید؟

چالش بودجه کمابیش مشکل همه‌ی دانشگاه‌ها است؛ اما همراهی رئیس و معاونت توسعه‌ی دانشگاه با ما در این زمینه خوب بوده است. ساختمان نیمه ساخته‌ای شامل سلف سرویس، کتابخانه و سالن اجتماعات داریم که بعد از گذشت ۲ سال مناقصه‌ی آن برگزار شده و در دست تکمیل است که انتظار داریم تا پایان سال تمام قسمت‌های آن راه‌اندازی و تجهیزات تکمیل شود. مشکل دیگر سیستم سرمایش دانشکده بود که در حال برطرف شدن است و ژنراتور که مشکل بسیاری از دانشکده‌ها است خریداری و راه‌اندازی شده است.

به‌عنوان خانمی که علاوه بر ریاست دانشکده مسئولیت مادری را بر عهده دارید چه طور وقت خود را بین این دو مسئولیت تقسیم می‌کنید؟

قطعاً با وجود همه‌ی این مسئولیت‌ها فشار کاری من خیلی افزایش پیدا کرده؛ اما با این نیت این سمت را قبول کرده‌ام که بتوانم تغییر مثبتی ایجاد کنم. حتی در شرایط قرمز کرونا که دانشکده تعطیل بود؛ هر روز در آن حضور داشتم.

من فرزند ۵ ساله‌ای دارم که بعد از قبول مسئولیت ریاست دانشکده، به جای ۳ روز، ۲ روز به مطب می‌روم؛ چرا که می‌خواهم زمان مناسبی را به دخترم اختصاص بدهم.

اگر صحبت پایانی دارید بفرمایید.

با وجود اینکه تنها ۸ سال از تأسیس دانشکده‌ی دندان‌پزشکی البرز می‌گذرد؛ اما به این دلیل که دانشجویان ما از رتبه‌های برتر کنکور هستند و اساتید جوان در دانشکده و دانشگاه حضور دارند، پیشرفت‌های خوبی داشته است. لازم به ذکر است که دانشگاه علوم پزشکی البرز با کارهای پژوهشی خوب اساتید توانسته از تیپ ۳ به تیپ ۲ ارتقاء یابد.

اما این‌طور که به نظر می‌رسد بسیاری از مردم استان البرز هنوز در جریان وجود دانشکده‌ی دندان‌پزشکی در شهر کرج نیستند. در دانشکده‌ی ما دانشجویان در شیفت صبح با تعرفه‌های بسیار پایین و اساتید شیفت عصر در کلینیک ویژه فعال هستند که در صورت اطلاع‌رسانی بیشتر تعداد بیماران مراجعه کننده افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانند به ساختمان دانشکده واقع در چهل و پنج متری گلشهر، بلوار کتوئی زاده مراجعه کنند.

آخرین بار سال ۹۶ راجع به تعداد بانوانی که سکان ریاست دانشکده‌های دندان‌پزشکی ایران را به دست دارند گزارشی نوشتیم. در آن زمان ۶ بانو در این سمت حضور داشتند و امسال بعد از گذشت ۴ سال، با تغییر تعدادی از آنان هنوز در کشور ۶ نفر از بانوان در سمت ریاست دانشکده‌ی دندان‌پزشکی حضور …

Our Whatsapp