news

داروهای جدیدی که کاندید درمان کووید-۱۹ هستند

By نوامبر 10, 2021 No Comments

دکتر حسن رودگری

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

کارگروه تازه‌های علمى کرونا

سازمان نظام پزشکى کشور

محققین در کشورهایی همچون آلمان، انگلستان و آمریکا با جدیت به دنبال تولید دارو برای درمان کووید ۱۹ هستند. البته داروهای بالقوه ایی نیز شناسایی شده‌اند که تولیدکنندگان در حال حاضر در مرحله تکمیل فازهای کار آزمایی و یا اخذ مجوز هستند.

(محققین دانشکده بایوساینس دانشگاه کنت انگلستان با همکاری انستیتو ویروس‌شناسی دانشگاه گوته در فرانکفورت آلمان یک داروی بالقوه برای درمان کووید۱۹ را در مطالعات خود شناسایی کردند که می‌تواند تکثیر ویروس را متوقف کند.

ویروس‌ها و از جمله SARS-CoV-2 نیاز دارند تا وارد سلول میزبان شده و برنامه طبیعی آن را برای ادامه حیات و تکثیر خود تغییر دهند. دانشمندان کشف کردند که سلول آلوده به ویروس بیماری کووید۱۹ وقتی می‌تواند ویروس را تکثیر کند که مسیر متابولیسم پنتوز فسفات Pentose phostate pathway (PPP) آن فعال باشد. لذا داروی بنفو اُکسی تیامین Benfooxythiamine که مهارکننده این مسیر است بر روی سلول آلوده در مطالعه مشترک این دو دانشگاه به کار گرفته شد که خوشبختانه به‌طور مؤثر عمل نمود و سلول‌های آلوده کروناویروس تکثیر نکردند.

مطالعات در فاز ۳ کار آزمایی حاکی از کاهش خطر بیماری شدید تا ۵۰٪ در مبتلایان خفیف و متوسط بوده و گزارش شعبه کانادایی این کمپانی نیز حاکی از یک کاهش ۷۷٪ در بروز بیماری علامت‌دار در قیاس با دارونما placebo بوده است.

مطالعات آسترازنکا نشان داد که AZD6442 محافظت خوبی علیه انواع SARS-CoV-2 می‌دهد که شامل واریانت های دلتا Delta و میو Mu نیز است. به گفته دکتر الکس رومانووچی، معاون علمی آسترازنکا در صورت اخذ مجوز این دارو می‌تواند بخصوص در پیشگیری از بیماری و عوارض آن در افراد آسیب‌پذیرتر مثل نقص‌های ایمنی که حتی با واکسیناسیون هم به ایمنی مطلوب نمی‌رسند کمک‌کننده باشد.

(کمپانی فایزر نیز اقدام به معرفی دارویی با نام Paxlovid یا ریتوناویر Ritonavir نموده که مطالعات آن حاکی از کاهش ۸۹٪ خطر بستری و مرگ ناشی از کووید۱۹ در استفاده‌کنندگان از پَکسلووید (صفر مرگ ظرف ۲۸ روز) در قیاس با دارونما (ده مرگ ظرف ۲۸ روز) است.

این دارو یک مهارکننده پروتئاز است که اثر ضدویروسی دارد و به‌صورت خوراکی مصرف می‌شود و با بروز اولین علائم عفونت کرونایی قابل تجویز است که از شدید شدن بیماری ممانعت می‌نماید. مهار پروتئاز کروناویروس منجر به توقف و یا کاهش تکثیر آن می‌شود.

نتیجه می‌گیریم به زودی داروهای نوین درمان کووید۱۹ به کمک واکسیناسیون خواهند آمد اما چون این داروها اثر ۱۰۰٪ نداشته و در افراد مختلف اثرات متفاوت دارند و عمدتاً پس از ابتلا مصرف می‌شوند، کماکان واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اولویت می‌باشند تا اصولاً از ابتلا پیشگیری شود.

منابع

-Metabolites 2021. Vol 11 Issue 10

-biopharmadive. com/

– pfizer. com/

دکتر حسن رودگری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کارگروه تازه‌های علمى کرونا سازمان نظام پزشکى کشور محققین در کشورهایی همچون آلمان، انگلستان و آمریکا با جدیت به دنبال تولید دارو برای درمان کووید ۱۹ هستند. البته داروهای بالقوه ایی نیز شناسایی شده‌اند که تولیدکنندگان در حال حاضر در مرحله تکمیل فازهای کار آزمایی و یا …