news

دکتر سرگئی سردیتوف؛ تلفیق دندان‌پزشکی، عکاسی و خلاقیت

By ژانویه 7, 2022 No Comments

دندان‌پزشکی تلاقی علم و هنر است؛ اما تعدادی از دندان‌پزشکان هنر را فراتر از معماری لبخند می‌بینند و به دنیای لبخند و دندان و دندان‌پزشکی از زاویه‌ای نگاه می‌کنند که دیگران تا به حال ندیده‌اند.

دکتر سرگئی سردیتوف (Sergey Serditov)، دندان‌پزشک روس، از جمله دندان‌پزشکانی است که عکاسی را به نیت طراحی لبخند آغاز کرده است اما در ادامه خلاقیت را به ترکیب دندان پزشکی و عکاسی آمیخته است و حاصل کارش عکس‌های متفاوتی از دندان و دندان‌پزشکی است که هر بیننده‌ای را به تحسین وا می‌دارد.

دکتر سرگئی سردیتوف، دندان‌پزشک عمومی است و ۳۹ ساله است. او سال ۲۰۰۵ از دانشگاه پزشکی دولتی کریمه در جنوب روسیه فارغ‌التحصیل شده و در حال حاضر در ولادی‌وستوک زندگی می‌کند. او سال ۲۰۰۹ یک کلینیک دندان‌پزشکی کوچک تأسیس کرده است. دکتر سردیتوف در عین حال مدرک تکنسین دندان‌پزشکی هم دارد و با راه‌اندازی یک لابراتوار تخصصی در مطبش، به ساخت روکش‌های سرامیکی می‌پردازد.

دکتر سردیتوف در خلال گفتگوی واتساپی با دندانه، درباره‌ی سررشته‌ی علاقه‌اش به هنر این‌طور می‌گوید: «عکاسی هنر طراحی با نور است. من ذاتاً انسان خلاقی هستم و از کودکی عاشق نقاشی و مجسمه‌سازی بودم و خیلی دوست داشتم هنر بخوانم؛ اما متأسفانه در شهر کوچک محل تولد من هیچ دانشگاه هنری وجود نداشت؛ بنابراین در بزرگسالی خلاقیتم در درست کردن دندان‌ها بروز پیدا کرد. علاوه بر این تفریح من ساختن زیورآلات با طلا، نقره و سنگ‌های طبیعی مثل الماس و زمرد است.»

او درباره‌ی چگونگی شروع عکاسی هنری در دندان‌پزشکی توضیح می‌دهد: «من همیشه به جراحی و پروتزهای دندانی علاقه‌ی زیادی داشتم. همان‌طور که می‌دانید زمانی که دندان‌پزشک می‌خواهد در درمان‌های زیبایی، پروتز سفارش دهد، قبل از هر چیز باید لبخند بیمار را تحلیل کند و این کار بدون عکس‌برداری ممکن نیست. اینجا بود که من شروع به عکس‌برداری از بیماران و دندان‌ها و لبخندهایشان کردم.»

او ادامه می‌دهد: «آن زمان هنوز تلفن‌های هوشمندی که دوربین‌های باکیفیت داشته باشند نبود و من هم دوربین DSLR خوب نداشتم؛ بنابراین مجبور بودم با یک دوربین ۱۰ مگا پیکسلی قدیمی کانن عکس بگیرم. واقعاً عکس‌های اول تماشایی بود! بعد از آن آرام‌آرام راجع به فاصله کانونی لنز و اعوجاج چیزهایی یاد گرفتم و یک دوربین کانن SLR 500D خریدم و از آن زمان تا به حال تا جایی که می‌توانستم عکاسی کردم.»

تعدادی از عکس‌های خلاقانه دکتر سرگئی سردیتوف را که در صفحه‌ی اینستاگرامش منتشر کرده در ادامه ببینید:

آدرس صفحه اینستاگرام دکتر سرگئی سردیتوف: https://www.instagram.com/dr.serditov

دندان‌پزشکی تلاقی علم و هنر است؛ اما تعدادی از دندان‌پزشکان هنر را فراتر از معماری لبخند می‌بینند و به دنیای لبخند و دندان و دندان‌پزشکی از زاویه‌ای نگاه می‌کنند که دیگران تا به حال ندیده‌اند. دکتر سرگئی سردیتوف (Sergey Serditov)، دندان‌پزشک روس، از جمله دندان‌پزشکانی است که عکاسی را به نیت طراحی لبخند آغاز کرده …