news

استفاده از خمیردندان برای چهره‌نگاری ستاره‌های مشهور

By فوریه 6, 2022 No Comments

ترجمه: ندا احمدلو دندانه

کریستیام راموس هوای تازه‌ای را در جهان هنر به جریان درآورده است؛ هوایی که بوی تازه و باطراوت نعناع را می‌دهد! این هنرمند عجیب‌وغریب چهره سلبریتی‌ها و ستاره‌های مشهور را در پرتره‌هایی به تصویر کشیده است که فقط با کمک خمیردندان شکل گرفته‌اند. این نقاشی‌های خلاقانه از چهره‌های ستاره‌های مشهور (مانند رابین ویلیامز، اما واتسون، مایلی سایرس، لیدی گاگا و سر التون جان) با استفاده از برندهای مختلف خمیردندان ترسیم شده‌اند.

کشیدن هر کدام از این پرتره‌ها حدود ۲۰۰ ساعت طول کشیده و برای ترسیم هر کدام از آنها تقریبا ۳۰ تیوب خمیردندان مصرف شده است.


جدیدترین پرتره ترسیم‌شده توسط آقای راموس به رابین ویلیامز (کمدین افسانه‌ای) اختصاص دارد که چند سال پیش درگذشت.


اما واتسون یکی از سلبریتی‌های بریتانیایی است که چهره‌اش به‌دست این هنرمند بااستعداد و با کمک خمیردندان ترسیم شده است.

آقای راموس که در اورلاندو (واقعا در ایالت فلوریدا) زندگی می‌کند، می‌گوید: «کشیدن این پرتره‌ها بسیار سخت است چون خمیردندان سریعا بافت بسیار چسبنده‌ای به‌خود می‌گیرد و سریعا هم خشک می‌شود. تحمل بوی این حجم از خمیردندان هم واقعا کار ساده‌ای نیست. چنین کاری برای من که در روزهای طولانی حدود ۱۰ ساعت نقاشی می‌کردم، واقعا چالش‌برانگیز بود».


کریستیام راموس که اصالت مکزیکی دارد و نقاشی را از ۵ سالگی شروع کرده است، در طول زندگی حرفه‌ای خود مجموعه‌ای از آثار هنری عجیب‌وغریب را به‌وجود آورده است، ازجمله آثاری که با کمک شیرینی‌ها و قوطی‌های بازیافتی ساخته شده‌اند.


التون جان یکی از ستاره‌های مشهوری است که چهره‌اش به‌دست آقای راموس و با استفاده از خمیردندان‌ها جاودانه شده است.

این هنرمند اضافه می‌کند که «بسته به اندازه هر نقاشی، ‌من حدودا از ۲۰ تا ۳۰ تیوب خمیردندان استفاده می‌کنم. اولین لایه تصاویر را با کمک انگشتانم طراحی می‌کنم و منتظر می‌مانم که خمیردندان خشک شود. بعد لایه دوم را به‌وجود می‌آورم تا رنگ‌های لازم را به طرحم بدهم چون خمیردندان‌ها تقریبا شفاف هستند. بنابراین این لایه‌زنی را ادامه می‌دهم تا جایی که به رنگ دلخواهم برسم. گاهی اوقات هم باید از براش‌های خاصی برای طراحی کوچک‌ترین جزئیات استفاده کنم».

به نظر آقای راموس، ترسیم پرتره رابین ویلیامز بهترین راه برای تقدیر و ادای احترام به مردی است که زندگی خود را وقف خنداندن انسان‌ها کرد.

قرار است که پرتره رابین ویلیامز در یک خیریه به حراج گذاشته شود. پول حاصل از این حراجی برای حمایت از افراد مبتلا به بیماری‌های روانی مانند افسردگی صرف خواهد شد.


چهره ون‌گوگ هم با خمیردندان ترسیم شده است. خلق پرتره‌‌ای مانند این پرتره به حدود ۲۰۰ ساعت کار و تلاش نیاز دارد.

جدیدترین پرتره ترسیم‌شده توسط آقای راموس ــ‌ پرتره رابین ویلیامز که سال ۲۰۱۴ درگذشت ــ‌ قرار است که در یک خیریه به حراج گذاشته شود. پول حاصل از این حراجی برای حمایت از افراد مبتلا به بیماری‌های روانی مانند افسردگی صرف خواهد شد.
آقای راموس می‌گوید: «به نظرم چنین کاری درواقع بهترین راه برای تقدیر و ادای احترام به مردی است که زندگی خود را وقف خنداندن انسان‌ها کرد. به همین دلیل هم تصمیم گرفتم که برای خلق این پرتره‌ها از خمیردندان استفاده کنم چون این ماده با تصویر لبخندهای ما ارتباط دارد. و این دقیقا چیزی بود که رابین ویلیامز به ما هدیه می‌داد ــ خنده و لبخند».


سایر پرتره‌های آقای راموس که از چهره سلبریتی‌ها و ستاره‌های مشهور ترسیم شده‌اند، در گالری‌های مختلفی از سراسر فلوریدا، هالیوود و نیویورک به نمایش گذاشته خواهد شد.

منبع: dailymail

ترجمه: ندا احمدلو دندانه کریستیام راموس هوای تازه‌ای را در جهان هنر به جریان درآورده است؛ هوایی که بوی تازه و باطراوت نعناع را می‌دهد! این هنرمند عجیب‌وغریب چهره سلبریتی‌ها و ستاره‌های مشهور را در پرتره‌هایی به تصویر کشیده است که فقط با کمک خمیردندان شکل گرفته‌اند. این نقاشی‌های خلاقانه از چهره‌های ستاره‌های مشهور (مانند …