news

دستگیری خانواده دندان‌پزشکان قلابی در آمریکا!

By فوریه 18, 2022 No Comments

ترجمه: ندا احمدلو/ دندانه: سه نادندانپزشکی آمریکایی به‌دلیل انجام دادن فعالیت‌های دندانپزشکی بدون مجوز در یک مطب کثیف و آلوده در شهر هوستون (واقع در ایالت تگزاس) دستگیر شدند.
بایرون آلبرتو زلایا (۵۸ ساله) همراه با برایانت ژسوس زلایا (پسر ۳۱ ساله او) و عمر ناوارته سویا (خواهرزاده ۲۹ ساله او) هفته گذشته توسط دایره جرائم اساسی پلیس هوستون دستگیر شد‌ه‌اند.

براساس اسناد دادگاه، یکی از مشتریان آلبرتو زلایا فعالیت بدون مجوز و غیرقانونی این گروه دندانپزشکی قلابی را به پلیس گزارش کرده است. این مشتری در ماه اکتبر ۲۰۲۱ حدود ۲ هزار دلار برای جرم‌گیری دندان‌ها و آغاز درمان ارتودنسی پرداخت کرده بود، اما در حین انجام پروسه درمانی متوجه شد که شرایط مطب کاملا غیربهداشتی است و افراد ظاهرا دندانپزشک هم هیچ مجوز و مدرکی ندارند.

گزارشگران تلویزیون ABC 13 که از این مطب آلوده بازدید کرده‌اند، می‌گویند مطب این نادندان‌پزشکان وضعیت بسیار آشفته و کثیفی داشت که شامل یک یونیت دندانپزشکی در یک اتاق‌ کوچک و شلوغ بود، درحالی که هیچ گونه تجهیزات استریل در آن وجود نداشت. جعبه‌هایی حاوی قالب‌های دهان در اتاق پشتی مطب رها شده و ابزارهای دندانپزشکی هم روی قفسه‌ها و میزها پخش شده بودند.

تصاویر اتاق پشتی مطب گویای آن هستند که قوطی‌های فلزی، ‌بطری‌های آب و سیم‌های مختلف در کنار ابزارهای دندانپزشکی و قالب‌های دهان بیماران قرار گرفته‌اند. همه اتاق‌های این مطب هم نیمه‌کاره هستند، رنگ‌آمیزی نامرتبی دارند و زباله‌ها در همه نقاط آنها رها شده‌اند.

براساس اسناد دادگاه، آلبرتو زلایا به پلیس گفته است که دندانپزشکی را به‌صورت خودآموز یاد گرفته و حدود یک سال در مطب هوستون به فعالیت مشغول بوده است. ضمنا او ادعا می‌کند که قبلا در یک لابراتوار دندانپزشکی شاغل بوده است.

آلبرتو زلایا و پسرش به جرم فعالیت غیرقانونی در حوزه دندانپزشکی متهم هستند، درحالی که عمر ناوارته سویا (کسی که قالب‌های دهان را می‌ساخته و با ابزارها کار می‌کرده) به همان جرم اما با شدت ارتکاب کمتر متهم است.

این سه نادندان‌پزشک یک روز بعد از دستگیری با قرار وثیقه ۱۰ هزار دلاری تا روز برگزاری دادگاه از بازداشت خارج شده‌اند.
منبع: dailymail

ترجمه: ندا احمدلو/ دندانه: سه نادندانپزشکی آمریکایی به‌دلیل انجام دادن فعالیت‌های دندانپزشکی بدون مجوز در یک مطب کثیف و آلوده در شهر هوستون (واقع در ایالت تگزاس) دستگیر شدند. بایرون آلبرتو زلایا (۵۸ ساله) همراه با برایانت ژسوس زلایا (پسر ۳۱ ساله او) و عمر ناوارته سویا (خواهرزاده ۲۹ ساله او) هفته گذشته توسط دایره …