news

دکتر خسرو دبستانی درگذشت

By آوریل 1, 2022 No Comments

متاسفانه دکتر خسرو دبستانی، از دندان‌پزشکان زرتشتی و فعال سیاسی روز ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ به دیار باقی شتافت.

دکتر دبستانی متولد سال ۱۳۱۹ در شهر اردکان یزد بود.
او توانست در دوره ششم ممجلس شورای اسلامی به عنوان نمایننده زرتشتیان به مجلس راه یابد.
دکتر دبستانی عضو کمیسیون بهداشت مجلس ششم بود. او در مدت حضور خود در مجلس برای بهبود شرایط اقلیت‌های مذهبی در کشور تلاش کرد تا جایی که در همه گفتگو‌هایش بر این موضوع تاکید می‌کرد. از جمله اقدامات وی در زمان نمایندگی، می‌توان به هموار کردن روند استخدام زرتشتیان در آموزش و پرورش و اختصاص بودجه‌ای ویژه برای اقلیت‌ها اشاره کرد.
دکتر خسرو دبستانی روز ۲۷ اسفند ماه سال ۱۴۰۰ به دیار باقی شتافت.


درباره دکتر خسرو دبستانی

خسرو دبستانی فرزند خاتون و اردشیر، ۲۹ اسفندماه ١٣١٩خورشیدی در اردکان یزد چشم گشود. دانش‌آموخته‌ی دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی، یکی از نمایندگان مجلس ششم بود. او  از ٧ خوردادماه ١٣٧٩ به مجلس ششم راه یافت و عنوان چهارمین نماینده زرتشتیان در مجلس را از آن خود کرده است. از اعضای هیات‌رییسه‌ی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از اعضای گروه‌های دوستی پارلمانی ایران و تایلند و  عضو انجمن دوستی ایران و کانادا_ایکاد بود. به زبان انگلیسی تسلط داشت. از جمله اقدامات وی در زمان نمایندگی، می‌توان به هموار کردن روند استخدام زرتشتیان در آموزش و پرورش و اختصاص بودجه‌ای ویژه برای اقلیت‌ها اشاره کرد. برابری دیه مسلمانان و غیرمسلمانان از دستاوردهای دوره‌ی ششم مجلس است. وی از بنیانگذاران انجمن اشا، چهار دوره فرنشین انجمن زرتشتیان شریف‌آباد مقیم مرکز (اشا)، سه دوره هموند هیات‌مدیره‌ی انجمن زرتشتیان تهران بود و خدمات ارزنده‌ای را به یادگار گذاشت. از دیگر فعالیت‌های روانشاد دکتر خسرو دبستانی، او دبیر کنگره‌ی جهانی زرتشتیان در تهران بود.


پیام تسلیت خاتمی به مناسبت درگذشت دکتر خسرو دبستانی

حجت الاسلام والمسلمین محمد خاتمی در پیامی درگذشت #خسرو_دبستانی نماینده زرتشتیان ایران در مجلس ششم را تسلیت گفت.
در پیام رییس جمهور اسبق کشورمان آمده است:
به نام خداوند مهرآفرین ، همشهری با اخلاق، نجیب و آگاه‌بین و پزشک (دندانپزشک) شریف و خدمتگزار و نماینده فعال و روشن بین زرتشتیان محترم در دوره ششم مجلس شورای اسلامی جناب دکتر خسرو دبستانی چشم از جهان فانی فرو بست و دوستان و یاران خود را عزادار کرد.
من مصیبت درگذشت ایشان را به همه اهالی دانش و خدمت، و به هم‌وطنان گرامی زرتشتی بخصوص به اهالی شرفمند شریف آباد اردکان و به خانواده محترم او تسلیت می‌گویم و شادی روان او، و تندرستی و شکیبایی و بهروزی بازماندگان ایشان را آرزو می‌کنم.
سید محمد خاتمی
۱۴۰۱/۱/۶

متاسفانه دکتر خسرو دبستانی، از دندان‌پزشکان زرتشتی و فعال سیاسی روز ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ به دیار باقی شتافت. دکتر دبستانی متولد سال ۱۳۱۹ در شهر اردکان یزد بود. او توانست در دوره ششم ممجلس شورای اسلامی به عنوان نمایننده زرتشتیان به مجلس راه یابد. دکتر دبستانی عضو کمیسیون بهداشت مجلس ششم بود. او در مدت …