news

قوانین سختگیرانه­ جذب و حفظ اعضای هیات علمی، مانع بهینه سازی آموزش دندانپزشکی

By آوریل 29, 2022 No Comments

تصویب قوانین سختگیرانه­ برای جذب و حفظ اعضای هیات علمی، مانع بهینه سازی آموزش دندانپزشکی است

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، تصویب قوانین و مقررات سختگیرانه­ برای جذب و حفظ اعضای هیات علمی را یکی از موانع روند اصلاح و بهینه سازی آموزش دندانپزشکی کشور دانست و تصریح کرد: افزایش تعداد بازنشستگان هیئت علمی دانشکده ها و نیز تصویب کاهش سنوات دوران تعهدی فارغ التحصیلان تخصصی دانشکده ها، موجب شده تا دانشکده های دندانپزشکی کشور در هر سطح و رده ای هم اکنون با کمبود شدید نیروهای آموزشی مجرب و ماندگار مواجه باشد.

دکتر مهدی کدخدازاده در پاسخ سوالی در خصوص اینکه ” با توجه به اینکه این روزها تعداد آموزش‌های خصوصی تهیه شده توسط اساتید به شدت افزایش یافته که با صرف هزینه های بعضا گزاف توسط دانشجویان نیز قابل تهیه است. این مسئله از دیدگاه دانشجویان به تعارض منافع اساتید هیئت علمی و در نتیجه کاهش سطح کیفی آموزش های آکادمیک می انجامد؛ نظر شما چیست آیا شما به عنوان متولی آموزش دندانپزشکی کشور، راهکاری برای مدیریت آن در دست اقدام دارید؟” ، با اشاره به اینکه هر گونه اقدامی در حوزه آموزش، که با اصول اخلاق حرفه ای و با قوانین و مقررات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تعارض باشد، مورد تایید نیست، گفت: از آنجا که سابقه حضور بخش خصوصی تحت قالب مدرسین مستقل و یا شرکت های دارای مجوز از مرکز ملی مهارتی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طولانی نیست، لذا با افزایش روز افزون حضور بخش خصوصی در این عرصه، متاسفانه سوء استفاده و نکات اخلاقی منفی نیز بوجود می آید که باید در جهت رفع آن ها سریع اقدام کرد.

وی به صدور بخشنامه سال ۱۴۰۰ مرکز ملی مهارت های آموزشی اشاره نمود و افزود: بر همین اساس، دبیرخانه آموزش دندانپزشکی و تخصصی، اعضای هیئت علمی دانشکده های دندانپزشکی را موظف نمود تا فقط در دوره هایی که دارای مجوز رسمی برگزاری از مراجع قانونی ذیصلاح هستند، شرکت نمایند.

دکترکدخدازاده در ادامه افزود: این دبیرخانه با تشکیل کارگروه صلاحیت بالینی درصدد است تا با تبیین دوره های آموزشی تعریف شده، امکان برخورداری دانشجویان و علاقمندان به موضوعات مهارت محور در حوزه دندانپزشکی را نیز تقویت و تسهیل نماید.

این استاد و عضو هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه سیاست بهره­ گیری از کلیه توانمندی های کشور جهت ارتقای دانش و مهارت فرزندان این مملکت در هر سطح و حوزه­ای شرط عقل و برخوردار از منطق بهره وری حداکثری است، گفت: ضمن استفاده از توان بخش خصوصی در نظام آموزشی کشور لازم است تا سیاست های مدون و متقن وجود داشته باشد تا بتوان شاخص های کیفی سنجی مدیریت برنامه ها را تبیین کرد و بر حسن انجام کارها نظارت کرد.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در پاسخ به این سئوال که “علیرغم توانایی های مدیریتی بالای دندانپزشکان، به نظر می رسد در سطوح عالی مدیریتی نظام سلامت از متخصصین این رشته کمتر از دیگر رشته ها استفاده می گردد و عموما سمت های فعلی هم معطوف به مدیریت درونی همان رشته است. از دیدگاه شما دلایل آن چیست؟ آیا جایگاهی برای فارغ التحصیلان این رشته در مدیریت نظام سلامت کشور وجود ندارد؟”با بیان اینکه تاکنون حوزه های تخصصی دندانپزشکی در نظام سلامت، توسط مدیرانی از خانواده دندانپزشکی هدایت و رهبری شده است، تصریح کرد: در خصوص مدیریت دندانپزشکان در سایر حوزه ها، این موضوع همواره در دوره های مختلف مدیریتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اساس شناخت و تصمیم مستقیم شخص وزیر و مشاوران وی صورت می پذیرد.

دکتر کدخدازاده با اشاره به اینکه در این دوره، دندانپزشکان مدیر، علاوه بر استقرار در جایگاه های تخصصی دندانپزشکی‏‏‏‏‏‏‏ توانسته اند در دیگر مناصب همچون ریاست دانشگاه مجازی و دبیر مرکز امور استعداد درخشان و نخبگان نیز حضور یابند، افزود: این در حالیست که در سطوح بالاتر این دوره از مدیریت کلان وزارتخانه می توان شاهد تغییر رویکرد متفاوت تری در این زمینه نسبت به دیگر دوره ها بود و آن هم انتخاب وحضور دو دندانپزشک در مقام معاونت بهداشتی و معاونت حقوقی و امورمجلس این وزارت خانه است.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: با افزایش تعداد دانشکده های دندانپزشکی افزایش تعداد دانشجویان و در نهایت افزایش دندانپزشکان ضروری است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۵۸ فقط ۵ دانشکده دندانپزشکی در کشور وجود داشت و به تدریج تعداد این دانشکده ها افزایش یافت تا اینکه این تعداد در سال ۱۳۷۸ و پس از ۲۰سال به ۱۸ دانشکده رسید، توضیح داد: تعداد این دانشکده ها رشدی تصاعدی پیدا نمود به نحوی که هم اکنون در کشور ایران ۴۷ دانشکده دندانپزشکی مشغول به تربیت دانشجوی دندانپزشکی می باشند که ۱۸ دانشکده علاوه بر دانشجوی عمومی عهده دار تربیت دانشجویان دستیاری تخصصی نیز هستند، البته این تعداد باستثناء دانشکده های پردیس بین الملل می باشد.

دکتر کدخدازاده با اشاره به اینکه در طی این بازه ۲۰ساله علی­رغم توسعه کمی تعداد دانشکده ها، دانشجویان و فارغ التحصیلان دندانپزشکی، روند تجهیز و بروز رسانی امکانات دانشکده ها مناسب نبوده است، افزود: شرایط نامساعد اقتصادی کشور و عدم توانایی دولت در جذب اعضای هیات علمی مکفی، سبب شده است که نظام آموزش دندانپزشکی از جهات مختلف تحت فشار و سختی قرار گیرد.

این استاد دانشگاه تصویب قوانین و مقررات سختگیرانه­ برای جذب و حفظ اعضای هیات علمی را یکی از موانع روند اصلاح و بهینه سازی آموزش دندانپزشکی کشور دانست و تصریح کرد: افزایش تعداد بازنشستگان هیئت علمی دانشکده ها و نیز تصویب کاهش سنوات دوران تعهدی فارغ التحصیلان تخصصی دانشکده ها، موجب شده تا دانشکده های دندانپزشکی کشور در هر سطح و رده ای هم اکنون با کمبود شدید نیروهای آموزشی مجرب و ماندگار مواجه باشد.

روزنه امید برای جذب و استخدام دندانپزشکان
وی با اشاره به ابلاغ بخشنامه­ معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان، به تمامی روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، افزود: به واسطه این بخشنامه مقرر شد، جذب و به کارگیری هیئت علمی در دانشکده های دندانپزشکی در اولویت قرار گیرد.

گرانی خدمات دندانپزشکی یکی از دلایل کم شدن مراجعه مردم به دندانپزشک ها
دکتر کدخدازاده گرانی خدمات دندانپزشکی و نیز فقدان پوشش حمایتی بیمه را از دلایل کم شدن مراجعه مردم به دندانپزشک ها دانست و توضیح داد: این امر موجب کمبود نمونه های درمانی در اختیار دانشجویان در بعضی از دانشکده ها، مشاهده شود که برای جبران این معضل ضروریست که هماهنگی های نزدیکی بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز وزارت رفاه و تامین اجتماعی صورت پذیرد تا بدین نحو امکان حمایت مالی از بیماران در این زمینه فراهم گردد.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه “چه زمانی میتوان انتظار افزایش حق‌الزحمه رزیدنت‌ها و اینترن‌های دندانپزشکی را داشت”، توضیح داد: این موضوع همزمان با گروه پزشکی در دستور کار مدیران مربوطه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت و هم اکنون نیز مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

وی با اشاره به جوانب قانونی آن از نظر محل و نحوه تامین منابع مورد نیاز و چگونگی توزیع آن، گفت: با توجه به شرایط آغازین سال جاری، پیش بینی می شود این امر بزودی محقق شود. همچنین دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت به عنوان متولی حوزه آموزشی دندانپزشکی کشور، علیرغم عدم ارتباط مستقیم با موضوع، خود را موظف و مکلف به پیگیری آن نموده و ازهیچ کوششی در انجام این کار فروگذار نمی‌کند.

عضو هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه حفظ شأن فارغ التحصیلان دندانپزشکی به عنوان طبیبان این مملکت، از اصول ضروری است، تصریح کرد: در عین حال ایجاد ساختاری قانونمند و فراگیر برای ارایه خدمات مناسب و مطلوب دندانپزشکی به هوطنان و بویژه مردم مناطق محروم لازم و ضروری است

دکتر کدخدازاده، ضرورت محقق شدن این امر، سیاست گذاری کلان جدید با اهداف و ماموریت های واضح تر در راستای بهره وری حداکثری از توان نیروهای جوان فارغ التحصیل عنوان کرد و گفت: باید ریل گذاری نظام اجرایی ارایه خدمات سلامت دهان و دندان کشور بر اساس اهداف عالیه‌­ای نظیر تعالی نیروی انسانی، حمایت جدی از مردم از طریق توسعه عدالت دسترسی به شبکه خدمات سلامت و همچنین گسترش چتر حمایت مالی از محرومان تعریف و تبیین گردد.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در پایان با اشاره به اینکه در دستیابی به این اهداف عالی، تمامی بخش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر نهادهای حاکمیتی نقش آفرین هستند، تصریح کرد: نقش معاونت های درمان و بهداشت وزارت متبوع در کنار معاونت حقوقی و امور مجلس در این زمینه بسیار پر رنگ و موثر بوده و جایگاه این دبیرخانه نیز بعنوان نماینده معاونت آموزشی، در جهت تنویر زوایای مختلف تامین نیروی انسانی بخصوص اعضای هیات علمی مورد نیاز دانشکده های دندانپزشکی به عنوان کانون های اصلی مولد نیروی دندانپزشکی کشور بسیار تاثیرگذار و حیاتی است که همین امر سبب شده که این دبیرخانه در تبیین برنامه های هر ساله خود ارتباط مستقیم و نزدیکی با دیگر حوزه های عملیاتی به ویژه درمان و بهداشت داشته باشد.

تصویب قوانین سختگیرانه­ برای جذب و حفظ اعضای هیات علمی، مانع بهینه سازی آموزش دندانپزشکی است دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، تصویب قوانین و مقررات سختگیرانه­ برای جذب و حفظ اعضای هیات علمی را یکی از موانع روند اصلاح و بهینه سازی آموزش دندانپزشکی کشور دانست و تصریح کرد: افزایش تعداد بازنشستگان …