news

روایتی از موج ‌مهاجرت دندان‌پزشکان ایرانی به ‌کانادا

By می 6, 2022 No Comments

روزنامه هفت صبح، ساعد برقی | دوستم و همسرش هر دو دندانپزشک هستند. وضع مالی بسیار خوبی دارند با مطبی که از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب و ۴ یا ۵ روز در هفته به ویزیت بیمار مشغولند. در یکی از شهرک‌های مشهور در جاده کرج به قزوین. دو سال پیش وقتی که دارای فرزند شدند ایده مهاجرت در ذهنشان شکل گرفت. به کجا؟ به کانادا! چرا؟‌ راستش دوستم دلیل مشخصی هیچ‌وقت ارائه نکرد شاید به نظرش بدیهی می‌آمد.

صفحه اول روزنامه هفت صبح ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

به هرحال فرایند مهاجرت را به جد دنبال کردند. با یک وکیل خانم ایرانی که در این کانال‌های ماهواره‌ای برای خودش کیا و بیایی دارد در زمینه مهاجرت شغلی به کانادا مکاتبه کردند و ۱۲۰ هزار دلار به این خانم پرداخت کردند (حدود سه و نیم میلیارد تومان) یک سفر به کانادا انجام دادند که هزینه‌هایش را دقیق نمی‌دانم. در برگشت به تهران طبق نظر خانم وکیل کلاس‌های آنلاین درباره کانادا را پاس کردند که برای این کلاس‌ها ۱۵ هزار دلار جداگانه پرداخت کردند.

برای اولین آزمون دندانپزشکی در کانادا زمستان به تورنتو رفتند. پدر و مادر همسر را نیز با خودشان بردند تا از فرزندشان نگهداری کنند. هزینه آنها را این زوج پرداخت کردند. مضاف بر این که برای آمادگی شرکت در این امتحان دوماه تمام مطبشان را نیمه تعطیل کردند و فقط هفته‌ای یک روز طبابت می‌کردند. برای شرکت در امتحان اول،‌ نفری ۱۰هزار دلار باید پرداخت می‌کردند. یعنی روی هم ۲۰هزار دلار که با آن ۱۲۰ هزار دلار و ۱۵ هزار دلار بعدی می‌شود ۱۵۵ هزار دلار.

درباره هزینه بلیت و اجاره یک آپارتمان در داون تاون تورنتو برای حدود سه هفته عدد خاصی را به من نگفت. اما خودتان می‌توانید حدس بزنید. کار از آنجا سخت شد که آزمون دندانپزشکی همسر دوستم به شهر ساسچکاچوان در شمال کانادا و در منطقه‌ای بسیار سردسیر افتاد و یک پرواز ۷۰۰ دلاری و البته یک روز اقامت در این شهر دورافتاده. بعد از سه هفته و در زمستان سرد تورنتو به تهران بازگشتند. هردو نفر در امتحان قبول شده‌اند.

امتحان دومشان آذر ماه است. باز هم نفری ۱۰هزار دلار به اضافه پول بلیت و اقامت و این جور چیزها. دوستم می‌گوید امتحان مرحله دوم ساده است اما بعدش آزمون عملی است که خیلی سخت است و چندین هفته به طول می‌انجامد و هزینه هرکدام از ما برای شرکت در آزمون عملی نفری ۲۵ هزار دلار خواهد بود! یعنی هزینه خالص سه آزمون برای این زوج جوان می‌شود ۲۲۵ هزار دلار!

یعنی نزدیک به شش و نیم میلیارد تومان. اگر هزینه‌های رفت و برگشت و بلیت‌ها و هزینه هتل و آپارتمان را اضافه کنید مطمئنا از هفت میلیارد تومان فراتر می‌رود. اگر ضرر دوماه نیمه تعطیل بودن مطب را هم اضافه کنید عدد باز هم سنگین‌تر می‌شود. تقریبا تمام پس‌انداز ۱۰سال کار سخت‌شان در منطقه‌ای خارج از تهران را خرج این مسافرت و این آزمون‌ها کرده‌اند.

می‌گوید البته اگر از آزمون دوم و سوم هم موفق بیرون بیاییم درآمد دندانپزشک‌ها در کانادا خیلی خوب است و دو ساله این هزینه‌ها بر می‌گردند. البته امیدوار هستند. می‌گویم ونکوور می‌روید یا تورنتو؟ می‌گوید دوست داریم ونکوور باشیم چرا که تورنتو خیلی سرد است. به شکلی فلج‌کننده اما از طرفی ونکوور از تورنتو کوچک‌تر است و بازار کار محدودتری دارد. مضاف بر این‌که زندگی در ونکوور کسالت بار است و ساعت ۹ شب کلا تعطیل است در حالی که تورنتو زندگی شبانه متمدنانه‌ای دارد.

می‌گوید نیمی از همکلاسی‌های دوران دانشگاه‌شان در تورنتو هستند و بقیه هم در حال تدارک! او می‌گوید باز هم دندانپزشک‌ها می‌توانند بین آزمون‌هایشان به کشور برگردند. بقیه پزشکان متخصص برای گرفتن مجوز طبابت باید ۴ یا ۵ ترم بی‌وقفه درآنجا درس بخوانند و بعد درآزمون‌ها شرکت کنند و در این دو سال یا دو سال و نیم حق طبابت هم ندارند و باید به شکل دیگری هزینه‌های خود را تامین کنند! آخرش می‌گوید یک تب جدید بین دندانپزشک‌های ایرانی مقیم تورنتو افتاده و آن این است که به کالیفرنیای آفتابی مهاجرت کنند. الان یک‌سری وکیل مهاجرت سفره دیگری باز کرده‌اند برای گرفتن رقم‌های سنگین از دندانپزشک‌ها و تدارک مهاجرت از کانادا به آمریکا! این داستان ته ندارد.

روزنامه هفت صبح، ساعد برقی | دوستم و همسرش هر دو دندانپزشک هستند. وضع مالی بسیار خوبی دارند با مطبی که از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب و ۴ یا ۵ روز در هفته به ویزیت بیمار مشغولند. در یکی از شهرک‌های مشهور در جاده کرج به قزوین. دو سال پیش وقتی که دارای …