news

تربیت نیروی حدواسط در دندان‌پزشکی تکرار تجربه ناخوشایند گذشته است

By آگوست 7, 2022 No Comments

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی در واکنش به طرح دندان‌پزشکان برای تربیت نیروی حدواسط دندان‌پزشکی گفت: طرح تربیت نیروی حدواسط در حوزه دندانپزشکی تکرار تجربه ناخوشایند سال‌های گذشته است که به دلیل نبود ردیف و بودجه جذب نظام سلامت نشده‌اند.

دکتر مهدی کدخدازاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: متاسفانه کسانی که پس از کنکور با هزاران آمال و آرزو رشته‌هایی مثل دندانپزشکی را انتخاب می کنند، وارد دانشکده هایی می شوند که عمدتا هم از نظر زیرساخت و تجهیزات و هم از نظر هیات علمی با استانداردها بسیار فاصله دارند. چرا که در شرایط سخت اقتصادی که دانشگاهها به سر می برند جبران این همه کمبود زیرساخت تجهیزاتی و نیروی انسانی بسیار بعید است که به زودی محقق شود، هرچند ما در تلاش برای این مهم هستیم.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی خاطرنشان کرد: افزایش تحمیل شده ظرفیت در دندانپزشکی و البته پزشکی آن هم بدون توجه به نظر نخبگان و کارشناسان این حوزه بی‌شک در آینده‌ای نزدیک مشکلات بسیاری ایجاد خواهد کرد و بی‌شک این اتفاق تلخ تاریخی عوارض بسیاری بر سلامت جامعه خواهد داشت و ژن پزشکی کشور را تغییر خواهد داد.

وی افزود: همچنین این موضوع نشان داد که نظر نخبگان و کارشناسان حوزه های تخصصی سلامت در دانشگاه‌ها هیچ جایی در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها ندارد. البته این پیام را هم داشت که دانشگاه‌ها مستقل نیستند و نخواهند بود؛ چراکه هر چند روز یک‌بار، چند نفری امضا جمع می‌کنند که این رشته و آن رشته باید این چنین و آن چنان شود.

دکتر کدخدازاده با اشاره به طرحی که به تازگی در مجلس درباره تربیت بهداشتکار دهان و دندان مطرح شده، گفت: این طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح شده، حال آنکه در بحث نیروهای حد واسط باید بورد تخصصی و انجمن علمی دندانپزشکی اجتماعی و سلامت دهان و دندان نظر بدهند. این هم از عجایب روزگار است که به دانشمندان خود اعتماد ندارند و همه آنان بیگانه و نظرشان را متاثر از تعارض منافع می‌دانند.

وی تاکید کرد: ما به نیروهای حد واسط بهداشتی اعتقاد داشته و داریم، چراکه نگاه جامعه‌نگر ما باید بهداشتی و پیشگیرانه باشد نه درمان محور. ارتقاء سلامت جامعه توسط نیروهای حدواسط بهداشتی رقم خواهد خورد نه حدواسط درمانی.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی خاطرنشان کرد: امسال در آزمون دستیاری رشته‌های تخصصی دندانپزشکی با کاهش چشمگیری در ثبت نام روبرو بودیم که آن را می‌توان با دلایل مختلفی از جمله خروج نخبگان و بی‌انگیزه شدن دانش‌آموختگان و… تحلیل کرد. بی شک افزایش ظرفیت‌ها در بی‌انگیزه شدن نخبگان بسیار نقش داشته است.

وی افزود: بنابراین ادامه مسیر تربیت نیروی انسانی باید با طرح درست و عالمانه باشد. متاسفانه علی‌رغم تربیت نیروی حدواسط بهداشتی در گذشته این نیروهای حد واسط بهداشتی به دلیل نبود ردیف و بودجه جذب نظام سلامت نشده‌اند و اینکه دوباره این تجربه تلخ را در دندانپزشکی تکرار کنیم جای تامل دارد.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی در واکنش به طرح دندان‌پزشکان برای تربیت نیروی حدواسط دندان‌پزشکی گفت: طرح تربیت نیروی حدواسط در حوزه دندانپزشکی تکرار تجربه ناخوشایند سال‌های گذشته است که به دلیل نبود ردیف و بودجه جذب نظام سلامت نشده‌اند. دکتر مهدی کدخدازاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: متاسفانه کسانی که پس از …